opnemen. Alleen zou die zondag de wedstrijd Utrecht-Ajax worden gespeeld, en die mocht ik natuurlijk niet missen. Enfin, de dokter kon praten als brugman, maar hij kreeg mij het ziekenhuis niet in. Uiteindelijk zei hij met een glimlach "Ga jij maar lekker naar Ajax". De supportersvereniging Ik ben lid geworden van de supportersvereniging omdat je toendertijd een extra clubcard kreeg, waardoor je iemand kon meenemen naar Ajax. Ook kreeg je toen nog het Ajax-Magazine en Ajax-Life. Nu je echter niets meer aan die clubcard hebt als je in het bezit bent van een seizoenkaart en je ook het Ajax-Magazine niet meer krijgt, is vijftig gulden voor alleen Ajax-Life veel te veel geld. De supportersvereniging zou minder voor de fans en meer voor de supporters moeten zijn. Ik hoop dat er eens iets voor de echte supporters gedaan gaat worden. Eigenlijk zou er binnen de supportersvereniging een afsplitsing moeten komen tussen het fan- en het supportergedeelte. Jongeren, rellen, kledingverschillen en nachtelijke reizen Onder sfeer versta ik niet alleen het zingen maar ook alles wat er bij een voetbalwedstrijd hoort. Als er iets "gebeurt" vind ik dat best wel spannend, maar er moeten wel grenzen zijn. Ik zit niet als eerste in de bus als er iets aan de hand is, ben er ook niet bang voor maar vindt het toch meer iets voor jongens. De onderlinge sfeer tussen de jongere en oudere supporters is redelijk goed. Sommige jongere supporters kijken tegen de oudere op, maar dat geldt dus lang niet voor iedereen. Voor de opkomende rellen van de laatste tijd, meestal door de jongeren veroorzaakt, heb ik wel wat verklaringen. Allereerst begonnen zogenaamde deskundigen in de kranten te schrijven dat er een nieuwe generatie jongere supporters op komst was die roekelozer dan de voorgaande generatie zou zijn. Zoiets heeft dus een enorme aantrekkingskracht op jongeren. Je krijgt hetzelfde effect wanneer er in de krant staat dat er een griepepidemie is: mensen die dat lezen beginnen zich spontaan ziek te voelen. De Arena met al zijn camera's en veiligheidsmaatregelen had eerst een remmende werking op het hooliganisme, het leek wel of er niets meer kon. Nu ontdekken ze dat het allemaal wel kan. Hetzelfde geldt trouwens ook voor andere nieuwe stadions, het onbekende is er nu wel af. Na Beverwijk zei iedereen dat "Ajax" er niet meer is; momenteel wil bijna iedereen bewijzen dat "Ajax" er nog wel degelijk is, zelfs een deel van de niet-hooligans doet hier aan mee. Ook schrikken de stadionverboden niet meer zo af, ze komen er toch wel in. En als laatste spelen de tegenvallende resultaten en het mindere voetbal natuurlijk een grote rol. Tussen de verschillende voetbalsupportersgroepen zijn voor zover mij bekend weinig kledingsverschillen te ontdekken. Wel zie je vrij gemakkelijk het verschil tussen een voetbalsupporter en een niet-voetbalsupporter. Maar een supporter van bijv. Eagles kleedt zich vrijwel hetzelfde als die van Ajax. Ik word op weg naar Ajax gelukkig weinig lastiggevallen, al weten sommige Eagles-supporters dat ik voor Ajax ben. Als ik in Deventer loop wordt er wel eens "hé Jood" naar me geroepen, maar daar blijft het dan ook bij. Maar ik kan gerust veilig naar Eagles-Den Haag gaan, zoals ik laatst een keertje gedaan heb. Wat ik daar deed? Nou, eigenlijk alleen kijken of er iets zou gaan gebeuren; uiteindelijk gebeurde er overigens niets. Het is trouwens wel een nadeel dat ik zover van Amsterdam af woon, vooral bij doordeweekse uitwedstrijden. Als je dan met de trein om 03.00 uur 's nachts op Amsterdam-Centraal terugkomt, heb je echt een probleem. Als me dat overkomt, pak ik maar de nachttrein naar Schiphol. Daar kun je tenminste nog een beetje fatsoenlijk de nacht doorbrengen. De nacht vóór de uitwedstrijd tegen Porto heb ik ook op Schiphol doorgebracht en wel om de doodeenvoudige reden dat ik met het openbaar onmogelijk 's morgens vroeg op Schiphol kon zijn. Bij doordeweekse uitwedstrijden kan ik de laatste tijd gelukkig met de jongens uit Wezep mee terugrijden, waar ik ze echt dankbaar voor ben. In het begin dorst ik dat nog niet zo, je stapt per slot niet zo gemakkelijk bij vreemde jongens in de auto. 16

Fanzine De Ajax Ster (1996-2001) | 1999 | | pagina 16