De veertig-urige werkweek van Peter Goedbloed Met 80.000 leden is de supportersvereniging Ajax (SVA) een miljoenenbedrijf geworden waarin grote sommen geld omgaan. De SVA zwom tot voor kort letterlijk in het geld en de bomen leken tot in de hemel te groeien. Als donderslag bij heldere hemel is vorige maand bekend geworden dat bestuurders van de supportersvereniging de fout in zijn gegaan. Werd dit door interim-manager Martin van Straaten aanvankelijk nog onkend ("onzinnige berichtgeving"), gaandeweg werd steeds duidelijker dat er op zijn zachtst gezegd een aantal vreemde zaken speelde bij de SVA. Het bestuur van de SVA bestaat uit acht personen (waarvan één namens Ajax), drie daarvan vormen het dagelijks bestuur (DB). Deze harde kern heeft de feitelijke macht binnen de vereniging in handen en bestaat uit voorzitter Peter Goedbloed, de penningmeester Hermann Kalter en secretaris Gerard Velthuizen. Het bestuur is op 1 juli 1997 aangetreden en volgde het eveneens omstreden bestuur Pouw op. Ambitieus zoals elk nieuw bestuur, wilde men intern de organisatie professionaliseren en, veel meer dan in het verleden, wilde men zich opwerpen als dè belangenbehartiger voor alle Ajax-supporters. De banden met de fanatiekere supporters werden aangehaald. Wat is er gebeurd? Kort na de benoeming van het DB bleek het besturen meer tijd te kosten dan gedacht. Zoveel meer tijd zelfs dat de leden van het DB onderling besloten om elkaar, of althans minstens één van hen (voorzitter Goedbloed) een vergoeding te geven van van 27.759 per kwartaal (totaal ruim 166.000, uit te betalen via de zaak van penningmeester Kalter). Daarnaast ontving Goedbloed een bedrag van 9.000 (via zijn eigen BV IBP) en kon hij beschikken over een chauffeur voor zijn auto (kosten 8.200). Daarnaast is het DB verplichtingen aangegaan jegens de BOVS (de nieuwe landelijke supportersfederatie). Het zou hierbij gaan om een bedrag van 160.000, zijnde twee jaar contributie (bij vooruitbetaling te voldoen) en een renteloze lening van 80.000. Het DB heeft haar medebestuurders nooit van deze gang van zaken op de hoogte gebracht. Wel zou interim manager Blanken (Rijnconsult) akkoord gegaan zijn. Blanken ontkent dit ten stelligste, maar dit lijkt gezien de uitlatingen van alle leden van het DB een leugentje om bestwil. Blanken maakt formeel gezien geen onderdeel uit van het SVA-bestuur. Hierdoor zijn er ernstige twijfels gerezen of het besluit om vergoedingen uit te keren wel een rechtsgeldig besluit is geweest. De kwestie is nooit in een voltallige bestuursvergadering aan de orde geweest, is als zodanig ook nooit genotuleerd, zodat er formeel gezien geen bestuursbesluit aan ten grondslag ligt. Bovendien sluit artikel 15 van de verenigingsstatuten dit soort beslissingen expliciet uit. Een jurist onderzoekt momenteel of bestuurders hoofdelijk aansprakelijk gesteld kunnen worden, hetgeen kan betekenen dat de leden van het DB opdraaien voor de gevolgen. De kascommissie van de vereniging kwam dermate weinig bijeen dat er op geen enkele wijze inhoud gegeven kon worden aan de controlerende taak. In combinatie met een financieel wanbeleid heeft deze affaire de SVA aan de rand van de afgrond gebracht. Was er half januari nog een tekort van 682.000, een maand later was dit al opgelopen tot het dubbele. Doordat de contributiebetalingen van de leden pas in mei geïncasseerd kunnen worden verkeert de SVA in ernstige liquiditeitsproblemen. De vaste lasten (hoge huur gebouw op de Toekomst, salarissen) lopen immers gewoon door. Ajax heeft laten weten de SVA niet te laten vallen en zal samen met huisbankier ABN-AMRO naar financiële oplossingen zoeken. De werkgelegenheid van de tien werknemers is op dit moment nog niet in het geding. Hoe kon het gebeuren? Normaliter wordt de financiële gang van zaken in een vereniging gecontroleerd door de ledenraad of een afvaardiging hiervan die een kascommissie vormt. Van dit orgaan had het DB echter weinig te duchten, want dit deel van de organisatie functioneerde nauwelijks. De financiële gang van zaken in de SVA verliep op dusdanige chaotische wijze dat er geen totaaloverzicht was van hetgeen zich afspeelde. Het samenspannen van de leden van het DB maakte het ook voor de overige bestuurders (waaronder de Ajax-bestuurder Oldenhof en later het duo Slop en Hillen) onmogelijk om in te grijpen. Zij zijn bewust onwetend gehouden. Oud-voorzitter Peter Goedbloed Goedbloed, of volgens zijn visitekaartje president Goedbloed, blijkt volgens informatie bij de Kamer van Koophandel te beschikken over een groot aantal BV's, die het niet al te best doen. Zo leed de Peter Goedbloed BV in 1997 een verlies van 34.340. Boze tongen beweren dat Goedbloed zich door zijn harde werken bij de SVA bewust in een onmisbare situatie heeft gemanoeuvreerd om zijn inkomsten veilig te 4

Fanzine De Ajax Ster (1996-2001) | 1999 | | pagina 4