De goeie oude tijd: fietskettingen in De Meer TEXA Hoewel het voetbalvandalisme al een paar jaar aan de gang was, werd televisie-kijkend Nederland hier pas op 24 oktober 1976 voor het eerst mee geconfronteerd. Zo kwam Ajax-supporter L. na Ajax- Utrecht vlak voor zevenen thuis, beantwoordde de vraag van zijn moeder "En, waren er nog rellen?" met een "Nee hoor, niks gebeurd" en installeerde zich voor de televisie. Omdat de vader van L. die avond zijn verjaardag vierde, zat de huiskamer vol met visite. L. had zijn voorgeschoven flesje bier nog niet naar zijn mond gebracht, toen een nog jonge Mart Smeets de eerste door een NOS-camera vastgelegde voetbalrel aankondigde. Een seconde later werd het beeld geheel gevuld door L., die druk bezig was om met zijn linker arm een aantal met een gigantische fietsketting uitgedeelde klappen af te weren. Veertig kilometer verderop zat Ajacied R. met het zweet op zijn voorhoofd naar dezelfde beelden te kijken. Naast hem keken zijn vader en moeder mee. Zijn vader liet op dreigende toon weten dat zoonlief zijn laatste Ajax-wedstrijd zou hebben gezien als hij zich ooit met dit soort taferelen zou bezighouden. Zoonlief zweeg, de NOS in stilte dankend dat zij de acties van R. niet interessant genoeg hadden gevonden om aan het Nederlandse volk te vertonen. In 1976 bestonden er nauwelijks veiligheidsmaatregelen bij Nederlandse voetbalwedstrijden. De incidenten van de afgelopen jaren werden door de KNVB en de overheid nog niet serieus genomen. Dat hield in dat er vrijwel geen hindernissen waren opgeworpen om confrontaties met andere supportersgroepen te kunnen aangaan. De Utrecht-supporters hadden in die tijd de meest beruchte aanhang en lieten weinig na om dit keer op keer te bewijzen. Op die bewuste zondagmiddag vonden ze dat het eens tijd was voor iets nieuws. De omstandigheden waren er naar: De Meer was lekker gevuld en de TV-camera's stonden stand by. Vlak voordat de spelers het veld opkwamen, klommen er een paar Utrechters over het hek van vak N, renden over het veld naar de F-Side en maakten voor het vak uitnodigende gebaren om ook op het veld te komen. Het publiek in De Meer hield de adem in, dit hadden ze nog nooit meegemaakt. De paar agenten die er waren, wachtten op hun orders; waarschijnlijk hebben ze die nooit gekregen, want ze lieten zich niet op het veld zien. De uitnodiging van de Utrechters werd door een paar F-Siders gretig aanvaard. Binnen een paar seconden hadden de supporters L. en N. zich over het hek heengewerkt en renden naar de Utrechters toe. Die hadden dit blijkbaar toch niet verwacht want ze wisten niet hoe snel ze weer naar hun eigen vak terug moesten sprinten, op hun hielen gezeten door L. en N. Dit was voor een reusachtige Utrechter reden om zich ook op het strijdtoneel te begeven. Met een behoorlijk aan de maat zijnde fietsketting in zijn rechter hand rende hij de ongewapende L. en N. tegemoet. L. en N. besloten hierop de Utrechter met z'n tweeën aan te pakken, maar de uitvoering hiervan werd bemoeilijkt door de gigantische fietsketting. De Utrechter zwaaide hier als een gek mee om zich heen en bleef daardoor onbereikbaar voor de schoppen en klappen van L. en N. In de tussentijd waren ook de Ajacieden P, R. en (als laatste) F. het veld opgegaan. Ook P. had zijn fiets niet op slot gezet en zwaaide Fietsketting-achccrvolging tijdens Ajax-FC Utrecht 24-10-19767-0, 42

Fanzine De Ajax Ster (1996-2001) | 1999 | | pagina 42