0906.0609 ilH l EFFE VLUG LIVESEX Hooligans gezien, gehoord of geroken? Doe uw burgerplicht en bel de hotste hooligan-hotline 030-2397271 (f2 p/m, anonimiteit gewaarborgd) den opgerekt ten nadele van de supporters. Sinds 1 maart 1998 zijn de regels nog verder versoepeld, zodat nu ook de gegevens van een ontkennende verdachte mogen worden doorgegeven. Hierbij moet de officier van justitie wel het gevoel hebben met succes een strafzaak tegen de supporter te kunnen beginnen, maar het grenzeloze optimisme van deze beroepscategorie is wel vaker onterecht gebleken, denk aan de compleet mislukte processen tegen de criminele organisatie Ajax-supporters. Ook is het aantal misdragingen dat gemeld mag worden verruimd, zodat het kan gebeuren dat relatief onschuldige vergrijpen als het gooien van een rotje, het niet meenemen van een paspoort of gewoon een grote bek tegen een agent, al met een stadionverbod bestraft kunnen worden. Op deze manier zal het niet lang meer duren voordat het duizendste stadionverbod in feestelijke entourage op het hoofdbureau van politie plechtig kan worden uitgereikt. Voor het CIV spelen dergelijke nuanceringen geen enkele rol. Zij waagt zich niet aan een detailanalyse over de ernst van de vergrijpen en beperkt zich tot een indeling op hoofdlijnen. Volgens de rapportage hebben de geconstateerde strafbare feiten (redactie een vaag begrip in het rapport want welke instantie constateert er nu eigenlijk, de politie, de officier van justitie of de rechter?) voor 81% betrekking op het Wetboek van Strafrecht, 9% op de APV en 4% op de Wet Wapens en Munitie. Helaas verzuimt het CIV om verder te analyseren, zodat niet duidelijk wordt of het gevoel dat bij veel supporters heerst dat zij voor geringe vergrijpen worden vervolgd, terecht is of niet. Nieuwe ontwikkelingen Uit het rapport kunnen de volgende nieuwe ontwikkelingen worden afgeleid: De Raad van Hoofdcommissarissen heeft toegezegd dat de politie zich "facilitair" zal gaan opstellen voor wat betreft de meldingsplicht. Dit houdt in dat supporters met een door de KNVB opgelegd stadionverbod zich op vrijwillige basis kunnen melden op het politiebureau, waar zij een stempel of iets dergelijks moeten halen. Van degenen die zich stipt hieraan houden wordt dan een deel van het verbod omgezet in een voorwaardelijke straf. Een lokkertje naar onze mening, want de kans dat de strafmaat eerst wordt verdubbeld, zodat de supporter er per saldo nog weinig wijzer van wordt, is niet ondenkbeeldig gezien de luide roep om strengere straffen. Daarnaast heeft de gestrafte supporter die zich wil melden nauwelijks mogelijkheden om op een wedstrijddag andere activiteiten (bijvoorbeeld een dagje uit) te ontplooien, want de gang naar het politiebureau moet nu eenmaal worden gemaakt. Om tenslotte nog maar te zwijgen over het onnavolgbare wedstrijdschema, waardoor supporters zich op de meest ongelukkige tijden zullen moeten melden (bijvoorbeeld op een doordeweekse middag, je werkgever ziet je al aankomen). Het relatief nieuwe beleid om vandalen na afloop van incidenten op te sporen en te vervolgen wordt voortgezet. Daar waar in het verleden te vaak de nadruk is gelegd op het handhaven van de openbare orde, waardoor vandalen na een rel vaak goed wegkwamen, zal men tegenwoordig proberen de relschoppers op te sporen. Met wisselend succes is gebleken, want het 30-koppige rechercheteam dat de zware ongeregeldheden na afloop van FC Utrecht - FC Twente moest onderzoeken kwam na een lang onderzoek niet verder dan een handvol arrestaties van de maar liefst 700 betrokken supporters. Op basis van goede ervaringen in Engeland zal er nog dit seizoen met een "Hooligan Hotline" worden geƫxperimenteerd. Anonieme personen kunnen telefonisch informatie doorgeven aan de politie over voetbalvandalen en incidenten, waarbij het natuurlijk maar de vraag is hoe betrouwbaar dergelijke informatie is en voor welke doeleinden dit gebruikt gaat worden. Het gevaar dat ook dit een eigen (en ongecontroleerd) leven gaat leiden ligt immers op de loer Ze leggen niks uit. Ze gaan gelijk wippen en brengen je in 3 min, tot 'n hoogtepunt. 39

Fanzine De Ajax Ster (1996-2001) | 1999 | | pagina 39