Het voetbalseizoen '97-'98 volgens het CIV Traditiegetrouw publiceert het CIV ieder jaar een evaluatierapport waarin verslag wordt gedaan van de randverschijnselen uit het afgelopen voetbalseizoen, menig voetbalsupporter kijkt hier reikhalzend naar uit. De auteur van het rapport, de heer Groenevett, tevens hoofd CIV, pretendeert een "zeer lezenswaardig stuk"geschreven te hebben en beveelt het jaarverslag van harte aan. Reden te meer voor DAS om hier ook een, minstens zo lezenswaardig, artikel aan te wijden. Wat is het CIV? Het CIV of voluit het Centraal Informatiepunt Voetbalvandalisme houdt zich sinds de oprichting in 1986 bezig met onder meer het verzamelen en verspreiden van informatie over voetbalsupporters, analyses m.b.t. voetbalvandalisme en beleidsadvisering. De bij de regiopolitie Utrecht ondergebrachte organisatie vervult daarnaast een coördinerende taak tussen allerlei bij het voetbal betrokken partijen in zowel het binnen- als buitenland. Het CIV hecht grote waarde aan het scheppen van duidelijkheid naar de supporters toe en men is de mening toegedaan dat het beleid naar de supporters toe, landelijk op dezelfde wijze geregeld zou moeten worden. Vorig seizoen minder fans aangehouden Er zijn verschillende redenen waarom het aantal aangehouden supporters is verminderd. De schrik na Beverwijk zat er volgens het CIV nog goed in. Ook het stijgend aantal stadionverboden en de betere organisatie (denk aan buscombi's) wordt aangevoerd als oorzaak van de daling. Er zijn vorig seizoen 1295 supporters aangehouden en dat zijn er 319 minder dan het jaar ervoor. De Ajax-supporters hebben de twijfelachtige eer de ranglijst aan te voeren (156 personen), direct gevolgd door de feyenoorders (149) en Groningers (144). Tot de braafste supporters van het land worden gerekend de Volendammers, RBC, Excelsior en de fans van voetbalclub Eindhoven. Van deze clubs ging niemand over de schreef, maar dat is niet zo verwonderlijk gezien de lage toeschouwersaantallen. In opkomst zijn de hooligans uit Arnhem (stijging 566%) en Velsen (Telstar, +900%), zodat we voortaan met angst en beven naar deze contreien zullen afreizen. Opvallend is dat het aantal aangehouden supporters in de leeftijdscategorie tot 25 jaar gedaald is. Hieruit kan de conclusie worden getrokken dat de jeugdige supporters zich minder gauw bezondigen aan voetbalvandalisme. Dit strookt echter niet met het beeld dat politie heeft van incidenten en opsporingsonderzoeken, want hier denkt men dat een nieuwe generatie jonge en gewelddadiger voetbalvandalen sterk in opkomst is. Succesvol lik-op-stuk-beleid Met gepaste trots wordt gemeld over een verbeterende samenwerking tussen het Openbaar Ministerie en de KNVB. In enkele zaken zouden supporters met stadionverbod en al het politiebureau hebben verlaten. Toch is niet alles onder controle. Met name de handhaving van stadionverboden is een groot probleem. Met spijt wordt geconstateerd dat de PCC zich nog verder zou moeten ontwikkelen tot een écht veiligheidssysteem. Gecombineerd met een geautomatiseerde toegangscontrole kunnen verbannen supporters dan daadwerkelijk uit de stadions worden weggehouden. Het CIV vindt dat het aantal aanhoudingen en de als gevolg hiervan uitgereikte stadionverboden steeds meer met elkaar in evenwicht komen en beschouwt dit als een zeer effectief lik-op-stuk-beleid.Toch vindt het CIV dat stadionverboden nog steeds een middel zijn en geen doel op zich. Maar liefst 792 supporters hebben vorig seizoen een stadionverbod ontvangen en dat zijn er 413 meer dan het voorafgaande seizoen. In de periode '86-'95 schommelde het aantal tussen de 100 en 200 per seizoen, zodat we vraagtekens zetten bij deze bewering van het CIV. Steeds ruimere regels voor informatieverstrekking Zoals eerder gesteld speelt informatie over gedragingen van voetbalsupporters een grote rol in de bestrijding van het voetbalvandalisme. De zorgvuldigheid die van een overheid verwacht mag worden ten aanzien van het verspreiden van "gevoelige" informatie over supporters, lijkt helaas steeds meer in het gedrang te komen. Tot voor enkele jaren was het alleen mogelijk om informatie aan de KNVB door te spelen, indien supporters door een rechter waren veroordeeld. Langzaam maar zeker zijn de voorwaar- 38

Fanzine De Ajax Ster (1996-2001) | 1999 | | pagina 38