Zaken zijn zaken .jT>" V Het blijkt dat de gemeente Ajax-supporters 100 gulden meer willen laten betalen voor hun seizoenkaart. Het blijkt dat de Arena tol wil heffen bij de draaipoortjes van de Arena. Het blijkt dat enz. enz. Dat wordt weer een leuk nieuw seizoen. Olé olé olé. Januari 1999. Ajax Amsterdam heeft een primeur door als eerste club ter wereld een deelneming te nemen in twee andere fusieclubs: het Zuid-Afrikaanse Ajax Cape Town en het Belgische Germinal Beerschot Antwerpen. De duistere praktijken van het grote geld gaan het internationale voetbal definitief beheersen. Steeds vaker wordt een belang genomen in een buitenlandse club teneinde de slag om de macht niet te missen. Filiaalvorming is het nieuwe toverwoord in de voetballerij. Zo vond afgelopen weekend tijdens een lunch in een wegrestaurant nabij Maastricht een gesprek plaats tussen de heren Anton van Kooten (vanaf juli 1999 voorzitter van Telstar) en Zénon Bernard, voorzitter van Spora Luxembourg. Na het uitwisselen van de nodige complimentjes over eikaars stoffige roemruchte historie kwamen de heren ter zake. Afgesproken werd om een strategische Benelux-alliantie te gaan vormen waarin ook de Belgische tweedeklasser Patro Eisden zal gaan participeren. Een gezamenlijke jeugdopleiding, het uitwisselen van spelers en één gemeenschappelijke speelstijl zijn de speerpunten van de strategie. De nieuwe naam voor alle drie de clubs luidt Patro Spora Telstar, kortweg PST. April 2004. De fusieclub PST is uitgelopen op een fiasco. Financieel wanbeleid, wantrouwen en egoïsme zijn er de oorzaak van dat alle drie de deelnemers balanceren op de rand van de afgrond. De partners uit de strategische alliantie zijn inmiddels of opgeheven (Spora Luxembourg), of verkocht (Patro Eisden). Zaken doen in de marge blijft niet veel meer dan vechten om te overleven, wat erop neerkomt dat er in voetballand nog maar slechts een paar clubs zijn overgebleven die alles bepalen. Grofweg hebben we het dan over AC Milan, Juventus, Manchester United, Bayern München, Barcelona, Real Madrid, Paris SG en Ajax. Al deze clubs bezitten inmiddels een wijdvertakt netwerk aan deelnemingen. Zo kan het gebeuren dat Ajax dit seizoen reeds voor de achtste keer AC Milan ontmoet in de Europacup. Niet direct uiteraard, maar middels de opgekochte dochters. Zo speelt het zesde Europese filiaal van Ajax Amsterdam, het Franse Sochaux, een zware Europese uitwedstrijd tegen de vierde ploeg van AC Milan, Malmo FF uit Zweden. Sochaux, een ploeg bestaande uit 14 nationaliteiten en getraind door de weggepromoveerde Hans Westerhof, lijdt een verschrikkelijke nederlaag: 6-1. Daags na het duel doet Ajax het belang in de club dan ook van de hand. De nieuwe koper, Philips SV Eindhoven, de club die wel vaker Amsterdamse restjes heeft overgenomen, vervangt linea recta 8 spelers en de gehele technische staf. Veel gevolgen voor de toeschouwersaantallen heeft dit vooralsnog niet. Het stadion met een capaciteit van 20.000 toeschouwers was leeg en blijft leeg. Ook op Sportpark Schonenberg in Velsen wordt niet langer meer gemijmerd over aansluiting bij de Europese top. Zoals Mr.Telstar Fred Bischot ooit zei: De Witte Leeuw past alleen op het shirt van Telstar. "Solis Sacerdotibus". Ed Ad van Eunen 37

Fanzine De Ajax Ster (1996-2001) | 1999 | | pagina 37