■HH De Portugese vrouw blijft intussen ijverig doorbezemen (zie foto linksonder). Op een gegeven moment zie je door het schuim het water niet meer. Het doel hiervan wordt dan duidelijk. Als uit het niets verschijnen er met manden vol wasgoed slepende huisvrouwen en wordt de fontein gepromoveerd tot een gratis wasserette van jewelste. De Ajacieden zien het met zichtbare voldoening aan; dat is nou die kleinschalige ontwikkelingshulp, waar minister Pronk het altijd over heeft (zie foto rechtsonder). Verraad in de persruimte Hoewel DAS inmiddels in de Europese top 10 van de meest verkochte fanzines is beland, weigeren vele instanties nog steeds ons serieus te nemen. Zo is onze fotograaf er nog steeds niet in geslaagd een officiële perskaart te bemachtigen en moet hij soms op slinkse wijze het speelveld betreden, teneinde ons van leuke foto's te voorzien. Voor de wedstrijd in Porto had hij via via een perskaart kunnen bemachtigen en hiermee getooid liep hij op zoek naar een gratis bak koffie de persruimte in. Net op het moment dat hij zich op zijn gemak begon te voelen, ontwaarde hij op enige afstand een om zich heen spiedende Michiel Menting. Het oog van de Ajax- veiligheidscoördinator, die sinds kort ook de internationale persruimten tot zijn sperrgebiet beschouwt, viel op een gegeven ogenblik op de onschuldig aan zijn gratis koffie lurkende fotograaf en zag in hem direct een potentieel gevaar voor de veiligheidsorde in Porto en directe omgeving. Zich niets van zijn niet bestaande bevoegdheden aantrekkend beende hij zich naar onze van de prins geen kwaad wetende fotograaf toe en begroette deze met een "Dag meneer X, wat doet u hier eigenlijk?". "Nou", zei onze plaatjesschieter op zijn camera wijzend "foto's maken natuurlijk.". "Oh ja", vervolgde Menting met glinsterende oogjes, "mag ik jouw perskaart dan even zien?". Het eind van het verhaal was dat Michiel onze fotograaf als een niet-officiële persmuskiet ontmaskerde en hem bij de UEFA aangaf, de UEFA hem zijn kaart afnam en hij vervolgens de persruimte werd uitgezet. Een rare daad van Menting, want waarom was dit nou eigenlijk nodig? Onze fotograaf is absoluut niet aggressief en is ais fotograaf van DAS geen concurrent voor andere fotografen; met andere woorden: hij doet geen vlieg kwaad als hij langs de lijn zijn plaatjes zit te schieten. Het aangeven van hem is dan ook gewoon misselijk makend gedrag. Wij overwegen de naam Menting in het vervolg ook maar met een kleine letter te laten beginnen. De concentratie van Ronald de Boer Omdat het rond het stadion door de vele stalletjes wel gezellig was, gingen we pas op het laatste moment het uitvak binnen. Na een blik op de zo goed als lege tribunes begrepen we er niets van. Waren we dan toch nog een uur te vroeg? Maar wat deden die spelers en het arbitrale trio dan al op het veld? Langzaam drong het tot ons door dat we niet te vroeg naar binnen waren gegaan maar dat er slechts zo'n 8.000 toeschouwers aanwezig waren; en dat in een stadion waar er zo'n 76.000 in kunnen! Een kwartier later was het toeschouwersaantal overigens aangegroeid tot zo'n 12.000. Hiervan waren er zo'n veertig herkenbaar als Porto-fans. En deze waren dan ook nog over twee vakken verspreid, achter het voor ons linker doel Foto Hans 25

Fanzine De Ajax Ster (1996-2001) | 1999 | | pagina 25