Ontwikkelingshulp en een middelvinger in Porto Wat eraan vooraf ging De thuisnederlaag tegen Croatia Zagreb was hard aangekomen en wel om twee redenen: allereerst had echt niemand hiermee rekening gehouden en ten tweede bedierf dit het feest dat we massaal in Porto zouden gaan vieren. Vrijwel al onze maatjes hadden al voorbereidingen getroffen voor de allesbeslissende wedstrijd in de Noord-Portugese havenstad, maar hadden om allerlei redenen nog niet geboekt. De één zei dat hij alleen bij een gelijkspel tegen Croatia zou gaan omdat het dan tenminste nog een beetje spannend zou worden, de ander wachtte nog op zijn salaris over november. Na de nederlaag haakte echter bijna iedereen met onduidelijke redenen af, alhoewel de ware reden natuurlijk duidelijk was: ze zagen het niet meer zitten. Optimisten als wij nu eenmaal zijn, besloten we toch te gaan. Allerlei reismogelijkheden met elkaar vergelijkend en met de wetenschap dat we nog maar een beperkt aantal verlofdagen tot onze beschikking hadden, kozen we voor de tweedaagse vliegreis met Fan Unlimited. Voor 550 gulden zouden we uit en thuis zijn, inclusief een hotelovernachting. Het enige nadeel was een overstap in frankfurt. Desondanks vonden we dat toch wel wat aantrekkelijker dan de ruim tweehonderd gulden duurdere eendaagse vlucht van Roever, waarbij je je bovendien een week van tevoren moest laten inenten omdat reis-tycoon Cor vertrek en aankomst in rotterdam had gesitueerd. Ontwikkelingshulp in Porto Na een voorspoedige vlucht en een vlotte taxirit meldden we ons met z'n vijftienen bij de balie van een leuk hotelletje vlakbij het centrum van Porto. De jassen waren al uitgedaan want het was toch al gauw zo'n graad of vijftien. Na de tassen op de kamers te hebben gedropt gingen we op verkenning uit. Nu, dat viel wat tegen. Hoewel Porto een aardig stadje is met veel leuke steegjes en kleine winkeltjes, bruist het er nu niet bepaald van het leven. Ook ontbreekt er een groot centraal gelegen plein met terrasjes, waar Ajacieden in het buitenland traditiegetrouw altijd naar toe trekken nadat ze de stad zelf hebben bezichtigd en waar je dan gezamenlijk naar de wedstrijd toeleeft. De wedstrijd van die avond leefde voor geen meter in Porto; er viel geen supportersgroep(je) te bekennen. Navraag bij Portugezen leerde dat Porto eigenlijk helemaal niet zo populair is; velen bleken Benfica om historische redenen als hun favoriete club te beschouwen. Porto is dus eigenlijk een soort "eindhoven van Portugal". Op mijn zwerftocht belandden we uiteindelijk op één van de weinige terrasjes, waar op een gegeven moment ook de ras-Ajacieden Marjan en Piet neerstreken. Marjan had zoals altijd wel weer het een en ander te vertellen. Zij hadden eerst een paar dagen in de Algarve doorgebracht, waar ze ook ons Portugese filiaal aantroffen (zie foto rechts), en waren dinsdagochtend met een luxe bus naar Porto gereden. En dat voor maar 33 gulden, inclusief koffie. Voor een combibusritje Amsterdam-Utrecht (heen en terug qua afstand ongeveer 1/5 gedeelte van de afstand Algarve-Porto) betaal je al meer! Op dinsdagavond bij de training had Marjan nog van Van der Sar te horen had gekregen dat hij blij was met onze steun en "dat ze ervoor zouden gaan". Dat beloofde dus wat! Ook hadden ze vanochtend nog iets aparts meegemaakt. Ze zaten met een groepje Ajacieden op een terras vlakbij een fontein. Op een gegeven moment kopen een paar Ajacieden in een winkel een pak waspoeder en een fles wasverzachter en legen die in de fontein (zie foto links). Als het water wat begint te schuimen, komt er een Portugese huisvrouw aanlopen die er nog eens twee grote flessen wasmiddel inmikt. Hierna begint een andere vrouw er een bezem doorheen te halen, waarop het nog meer gaat schuimen. Een paar Ajacieden worden hierdoor zodanig geïnspireerd, dat ze er nog eens twee flessen wasverzachter inkwakken. SR PfnrlStop 'typ, KMIRf 1* i'aridW* Out** <tr »'<*f ."a-x- rfp- ftrijt - v 24

Fanzine De Ajax Ster (1996-2001) | 1999 | | pagina 24