Saddam Hussein himself soms? Hierna staakte Martin zijn dubieuze praktijken. In DAS nr. 9 las ik dat Martin na de wedstrijd tegen een DAS-verslaggever had verklaard dat zijn handelingen het gevolg waren van een bevel van de politie én Michael van Praag. Dat is wel heel erg ongeloofwaardig, hè Martin. Of ben je soms echt een "befehl ist befehl" mannetje? Op jacht naar de vroegtijdige treinverlaters Het is 13 september 1998 en weer Utrecht-Ajax. We hebben net een ergerniswekkende busreis achter de rug en staan bij de ingang van het uitvak. Instinctmatig voel ik dat ik bekeken wordt en vreemd genoeg heeft mijn maatje hetzelfde gevoel. Wij kijken om ons heen en zien een groepje stewards vanaf een meter of twintig meter naar ons staren. Eén ervan is Martin. We schenken er verder geen aandacht meer aan en lopen door naar binnen. Later op de dag, terug in Amsterdam, besluiten we nog even wat bij Soccerworld te gaan eten. Binnen ontmoeten we een bekende. Na wat slap heen en weer geklets, zegt hij plotseling serieus "Weten jullie dat er Ajax-stewards zijn die momenteel op zoek zijn naar supporters die voorafgaand aan de bekerfinale in de kuip voortijdig de trein hebben verlaten?". Hij vertelt verder dat hij dit van een steward zélf heeft vernomen. Ik kijk mijn maatje aan, we denken hetzelfde. Een ordinaire verrader, die Martin? (Voorafgaand aan de wedstrijd Ajax-Roda in november 1998 zorgde goed optreden van Martin ervoor dat een geschil over het fouilleren bij de ingang niet tot een knokpartij tussen Arena-gastheren en een supporter leidde) Service in Alkmaar Acht weken later. Het is 8 november 1998, regenachtig weer en AZ-Ajax staat op het programma. Door onoplettendheid heb ik de kaartverkoop gemist. Ik besluit het er toch maar op te wagen en rijd met twee vrienden maar zonder kaartjes naar Alkmaar. Bij De Hout aangekomen tref ik nog meer ongelukkigen. Omdat er geen zwarthandel is, besluiten we een poging te wagen om te glippen. Helaas mislukt deze poging grotendeels (slechts drie man komen binnen) en zo staan we een twintig minuten voor aanvang van de wedstrijd natgeregend onder een paar bomen. Supporter Jos (een gefingeerde naam, redactie) heeft echter een idee. Hij weet met een smoesje langs een paar agenten te komen en vraagt bij het Ajax-vak aangekomen een AZ-steward of deze iets voor de buitengesloten Ajacieden kan doen. De steward staat hier niet onwelwillend tegenover, maar zegt hier niet zelfstandig over te mogen beslissen. Als "Ajax" het goed vindt, is het wat hem betreft geen probleem. Hij laat Jos zelfs een paar meter het vak inlopen om hem in de gelegenheid te stellen het met "Ajax" te regelen. Jos spreekt hierop Martin aan. Hij legt hem de situatie uit (er staan nog ongeveer 25 Ajacieden buiten, die graag willen betalen om binnen te komen) en ziet met een schuine blik dat er nog ruimte zat is in het uitvak. Martin is echter niet te vermurwen en ziet geen enkele reden om ook maar iets voor de Ajacieden te doen. Op een gegeven moment wordt Martin weggeroepen; alvorens het vak te verlaten ziet Jos hem nog juist met zichtbaar genoegen een arrestatie in goede banen leiden. Een steward van niets dus, die Martin. Bedreiging bij de Arena Na Ajax-psv loopt Jos met een paar vrienden Martin tegen het lijf. Jos besluit Martin nog maar eens een keer op zijn klantonvriendelijke gedrag in Alkmaar aan te spreken, hierbij verbaal gesteund door zijn enigszins benevelde vrienden. Omdat Martin geen kans ziet om deze discussie in zijn voordeel te beslechten, besluit hij de discussie gewoon maar niet aan te gaan en vervolgt zijn weg. Een paar weken later is het feyenoord-Ajax. Jos staat om 12.00 uur in zijn eentje in de rij te wachten om het perron op te mogen. Voordat hij het eerste hek passeert, staat Martin -omgeven door politieagenten- opeens voor zijn neus. Zonder enige aanleiding wordt Jos een dreigend "Ik spreek jou nog wel" toegeblaft. Jos die weinig zin heeft in een confrontatie met Martin én de politie, besluit door te lopen. Een wraakzuchtig persoon dus, die Martin. (Tijdens de brand op het vak na feyenoord-Ajax (zie Gametalk) heeft Martin zich tegen Michiel Menting sterk gemaakt om de supporters het vak te laten verlaten, teneinde ze niet in gevaar te laten komen. Uiteindelijk kreeg hij dit bij Menting niet voor elkaar, maar de poging was in ieder geval noemenswaardig) De bengaalse fakkel in Kerkrade Direct nadat Wamberto op 4 februari 1999 de 0-1 tegen Roda JC scoorde, ontstak een feestende Ajacied een bengaalse fakkel. Voordat deze voor de helft was opgebrand, was hij al door Martin afgenomen. Een arrestatie bleef gelukkig uit. Een feestverstoorder dus, die Martin. Martin exit Wat moeten we nu met hoofdsteward Martin. Naast het feit dat hij niets voor je doet als je hem nodig hebt, en dan doei ik even niet op het aan hem vragen waar de damestoiletten zijn, is hij door zijn gedrag een direct gevaar voor de goede verstandhouding tussen Ajax en veel supporters. Deze Martin heeft inmiddels al zoveel verbruid dat eventuele lijmpogingen tussen hem en supporters op niets zullen uitdraaien. Ajax doet er dan ook verstandig aan om hem uit zijn functie te ontheffen en ook voor deze job mensen uit eigen kweek te recruteren, die supporters met meer respect weten te benaderen. (Ik heb nooit een probleem met Martin gehad, voor mij is het altijd een goeie steward geweest. Laat hem maar lekker blijven) Martin's reactie (gegeven in de rust van Roda-Ajax op 4 februari 1999) Het stoelen-incident in Tilburg herinner ik me niet meer, het vlaggen-incident in Utrecht wel. Utrecht wilde nu eenmaal geen Davidsterren en Ajax conformeerde zich hiermee. Ik heb dus gewoon gedaan wat Ajax mij opdroeg. Meestal krijg ik mijn opdrachten van Michiel Menting en die voer ik dan gewoon uit. Het interesseert mij niet zoveel wat die opdrachten inhouden, dat is de verantwoordelijkheid van Ajax. Inderdaad wordt er nog gezocht naar Ajax-supporters die voorafgaand aan de bekerfinale voortijdig de trein verlieten. Dat gebeurt echter door de rotterdamse politie; Ajax- stewards spelen hier geen enkele rol in. In Alkmaar kwamen er veel Ajax-supporters bij mij zeuren of ze erin mochten, daar kan ik gewoon niet aan beginnen. Bovendien mag dat niet van Menting. Het is niet aan mij om iets voor die supporters te regelen. Die Jos was trouwens nogal vervelend tegen mij, als ik nu geen dienst had dan vocht ik het gelijk even met hem uit (Redactie: Jos staat op dit ogenblik naast Martin om het een en ander met hem uit te praten; ze komen echter niet nader tot elkaar). En ja, Ajax wil geen fakkels op de tribune, dus neem ik ze in beslag. Ik vind deze job niet zo leuk meer, eigenlijk begrijp ik niet waarom ik het nog doe. Waarschijnlijk uit liefde voor Ajax. Binnenkort verkas ik trouwens van Zuid naar een ander vak. 21

Fanzine De Ajax Ster (1996-2001) | 1999 | | pagina 21