Die kleine gozer met dat stoere loopje In november hoorde ik via een vriend dat er een Ajax-supporter was omgekomen tijdens een burenruzie. Zijn naam, Alex, zei mij weinig. Er zullen trouwens wel vaker Ajax- supporters overlijden dacht ik, zij zijn tenslotte ook maar mensen. Toen ik DAS- nummer 20 opende, sloeg de schrik mij om het hart. Ik was diep geschokt en kon even geen woord uitbrengen. Natuurlijk kende ik hem. Niet van naam, maar van gezicht. Alleen noemden wij hem geen Alex of Italiaan, maar "die kleine gozer met dat stoere loopje". Mijn gedachten gingen terug naar de zomer van 1994. Het Nederlands elftal speelt de halve finale van het WK tegen Brazilië. Veel supporters hebben zich verzameld op het Leidseplein. Iedereen is in feeststemming en oranje gekleurd. In de dagen voorafgaande aan de wedstrijd wordt in de media veel aandacht geschonken aan de Braziliaanse bars in Amsterdam. De Braziliaanse supporters zijn ervan overtuigd dat ze gaan winnen en zullen wel even laten zien hoe je moet feestvieren, ondertussen onbewust de irritatie opwekkend van veel Nederlandse supporters. Gelukkig voor de Braziliaanse supporters leeft het Nederlands elftal niet zo erg bij "de harde kern" van Ajax- supporters, een enkele uitzondering daargelaten. De bloedstollende wedstrijd wordt vlak voor het eindsignaal beslist in het voordeel van Brazilië. Nederland is uitgeschakeld en kan naar huis. Diep teleurgesteld verlaat ik met een vriend het café. Niet vies van enige sensatie begeven we ons naar de Brazilian Music Bar in de Korte Leidsedwarsstraat. Vanuit de verte zijn de irritante trommels al hoorbaar. (Ik vind dat je na afloop van de wedstrijd een biertje met je tegenstander moet kunnen drinken, maar om na een uitschakeling nou te gaan dansen met je tegenstander is belachelijk. En op straat feestvieren in het stadscentrum van de tegenstander mag best worden uitgelegd als provocatie). De straat staat vol dansende Brazilianen en de cameraploegen van de vele televisiestations verdringen zich voor de ingang van de bar. Veel supporters van het Nederlands elftal kijken toe. Het lijkt er echter op dat ze de nederlaag in twee minuten vergeten zijn. De meeste "supporters", die zojuist nog liepen te vloeken en wiens gezicht nog oranje geverfd is, gaan radicaal om. De oranje pruiken en feestneuzen worden achteloos op straat gegooid en ze mengen zich in het feestgedruis van de Brazilianen. Op de hoek van de straat staat één temperamentvol mannetje in zijn eentje met drukke gebaren, wild om zich heen te zwaaien. Alsof hij persoonlijk 's lands eer moet verdedigen, zo gaat hij tekeer. Hij begrijpt er niets van, en dat in zijn eigen stad notabene. Dapper probeert bij Nederlandse supporters de doorgang naar het Braziliaanse feest te beletten. Hij scheldt ze uit voor verraders of erger. De politie verzoekt hem zich te verwijderen, maar hij stribbelt fel tegen. Door emoties overmand en met rood aangelopen ogen geeft hij na enige tijd zijn strijd op; hij staat alleen tegenover honderden feestende Brazilianen en andere "supporters". Vol ongeloof, en tierend loopt hij richting Leidseplein. Ik had het mannetje nooit eerder gezien, maar vanaf dat moment kwam ik hem vaak tegen bij Ajax. Steevast vergezeld door zijn tengere gabber die nog een maatje kleiner als hij was. Enkele jaren terug zag ik ze lopen in de stad. Zaterdagavond in de Reguliersdwarsstraat, alletwee in een Australian trainingsjack. Beiden niet meer dan twee turven hoog, maar voor de duvel nog niet bang. De stoere met zijn iets te lange armen en iets te relaxte loopje, en die kleine zoals altijd een beetje voorovergebogen met zijn handen diep in zijn zakken. De stoere had zijn handschoenen quasi-nonchalant uit zijn achterste broekzak hangen en was druk aan het ouwehoeren, de kleine was rustig en zei niets. Ik kon een glimlach niet onderdrukken, want het beeld en de situatie waren zo herkenbaar. Een lange nacht stappen met je gabbers en de volgende dag lekker naar Ajax. Kijk ze lopen, de jonge garde, ging het door mijn hoofd. De toekomst van onze tribune. Ik was trots en gerustgesteld dat er tussen de rotzooi, tenminste twee waardige opolgers voor de oude garde waren. Helaas is die toekomst onverwacht en bruut verstoord. Ouwe, de mazzel. Je (te) stoere loopje zal ik missen. Lengte Amsterdam. 18

Fanzine De Ajax Ster (1996-2001) | 1999 | | pagina 18