31 JAN. Jeugd in oorlog ÜS dingen kwamen, kreeg ik daar wel steeds meer moeite mee. Voor mij was het wel een breekpunt om makkelijker te zeggen niet altijd meer naar Ajax te gaan. No future Het doemdenken heb ik nog steeds wel, ik ben nog niet zo'n positieve denker. Ik geloof nog steeds dat het allemaal niet klopt in de wereld. Nu is het gevaar niet meer zoals vroeger met Amerika en Rusland, toen er een of andere imbeciele president op de knop kon drukken. Maar doordat dit allemaal is veranderd, hebben we er een miljoen vijanden bij gekregen. Tegenwoordig kan elke gek een kernkop stelen en afsteken. Ik heb toevallig vanmiddag makreel gekocht. Lees ik in het NRC hoeveel zware metalen er in vis zit. In Engeland schijnen ze 200.000 BSE- koeien geslacht en naar de markt gebracht te hebben, dan gaan we nu dus allerlei mensen krijgen met Creutzfeldt- Jakob. Kippen hebben salmonella en eieren moet je het liefst drie dagen koken. En dan zegt Sonja Barend "lekker slapen vanavond", nou laat maar zitten. Ik heb helemaal geen vertrouwen in de maatschappij, dat heb ik nooit gehad. De gouden regel voor een supporter was destijds een uitkering te hebben waarop geen beslag gelegd kon worden, een WAO dus. Je moest niet verzekerd zijn, zodat je nooit aansprakelijk gesteld kon worden. Ik droeg nooit identiteitsbewijzen bij me, dat was allemaal niet belangrijk. Zo leefde je ook. Jongens die toen een baan hadden en die opgepakt werden, hadden het een stuk moeilijker. Wij hadden zoiets van, "dat moetje vooral niet doen". F-Side Dat is een goede herinnering, echt waar. Vroeger werd er tegen de F-Side opgekeken. Wij waren wat dat hoor je nu nog wel eens van mensen. Een tijdje geleden hoorde Ik oud-commissaris Toorenaar zeggen dat de F-Side de buurtproblemen, de buurtbendes de knokploegen en zo, had opgelost. Maar ze hadden er een gigantisch probleem bij. Toen ik een jaar of vijftien was had je de KPO, KB, PB. AB, de Devils, West, de Kolenkit (red destijds beruchte knokploegen), ledereen knokte met elkaar in de stad en toen kwam het samen en daardoor kreeg je ook veel minder problemen in de stad. Vroeger kwamen er jongens naar ons toe. die vroegen hoe ze lid konden worden van de F-Side. Je had aanzien en de mensen waren bang voor je. Je had altijd groepjes binnen de F-Side. de groepen gingen niet altijd samen maar kwamen elkaar altijd tegen. Er was een aantal mensen van wie je wist dat als je daarmee was en er gebeurde iets, dat je dan met zijn allen voor schut ging, maar dat je nooit in elkaar geslagen zou worden. Ik herinner me nog het geintje met Tottenham thuis (red september 1981). We stonden onder de klok op het dranghek en zijn door hooguit tachtig man aangevallen. De Engelsen kwamen omhoog vanuit de eerste ring. We bleven met hooguit twintig man staan, allemaal bekenden. We spraken af te blijven staan en niets te doen totdat een van ons geraakt zou worden. Om ons heen was blinde paniek, iedereen wilde weg en van het vak af. De 20-jarig» G«nit een ..tkintxad' om wis het in Babylon velt" draaft. Het idee om bij de VP80 in een viertal documentai res aandacht te schenken Iaan het red cals deel van de jeugdige generatie stamt van Frank Wiering en Hans Fels. „De pro gramma's hebben met elkaar gemeen dat ze om jonge mensen draaien, die zich in staat van oorlog met de samen leving voelen", vat Frank Wiering de kern samen van het als „Wolken boven het paradijs" gepresenteerde project. ..Daarbij worden ze eens niet als pro bleemgevallen neergezet, maar als mensen zoals jij en ik." Een benadering die wat de eerste aflevering betreft heBft geresulteerd in een onthullend portret van de twintigjarige Amster damse „skinhead" Gerrit en zijn kornui ten, die evenals hij tot de nogal eens voor opschudding zorgende F-side- supporters van Ajax behoren. „Jongens die zijn opgegroeid met de vanzelf sprekendheid dat de wereld hun niets heeft te bieden, dat de bom ieder mo ment ken vallen, en daarom een kick zoeken. Die vinden ze in en om het voetbalstadion. Alles wat op het veld en vooral daar omheen gebeurd be schouwen gig amusement

Fanzine De Ajax Ster (1996-2001) | 1999 | | pagina 11