een interessant boek voor voetballiefhebbers is. De schrijver sluit het boek wel schitterend af met de volgende zin: "A verbal contract to support a football team may not, in Sam Goldwyn's memorable phrase, be worth the paper it's written on, but in minds of millions of us, it is as binding as one written in blood". Jammer dat dit niet geldt voor een groot deel van de Arena bevolking! K'MMUMOMNw.Wbt'nij Wm*3*NB»iN«ifciW 4 H «mwmMMioM Video: I.D. WW (PolyGram, speelduur 103 minuten) De film gaat over de jonge politieagent John, die van zijn superieuren opdracht krijgt om met drie andere jonge agenten te infiltreren in de harde kern van de Shadwell-supporters. Shadwell is een gefingeerde naam van een Londense eerste divisieclub die qua rellen een nogal slechte reputatie heeft. Mogelijk dat een club als Millwall hiervoor model heeft gestaan. De infiltranten krijgen de opdracht om de leiders, ook wel de generaals genoemd, van Shadwell te ontmaskeren en zoveel bewijsmateriaal tegen hen te verzamelen, dat zij niet voor een aantal maanden doch voor meerdere jaren de cel in moeten. De mogelijke leiders worden aan de hand van video-beelden aan de infiltranten getoond. Voordat ze op klus gaan, worden ze eerst nog even voorgesteld aan hun voorgangers, die als "stillen" waren ontmaskerd en een niet gering pak slaag van de Shadwell-hoolies hadden gekregen. De film laat gedetaillerd zien hoe ze in de Shadwell-aanhang infiltreren, hoe met name John zich waarmaakt ten opzichte van de harde kern, hoe ze bijna ontmaskerd worden en hoe John zich in zijn rol als hooligan inleeft. En vooral dit laatste wordt in de film benadrukt. Je ziet John van een harde politieman veranderen in een waar beest, die zich ook buiten werktijd nauwelijks meer kan beheersen. Uiteindelijk wordt zijn vriendin zijn gescheld ("fuck this" en "fuck that") en gedrag spuugzat en breekt met hem. Het opvallende is dat zijn collega's zijn afwijkende gedrag wèl blijven accepteren; maar ook zij zijn in de loop der tijd dan ook veranderd in echte voetbalsupporters. Zelfs als John echt te ver gaat in in zijn orgie van geweld, blijven ze hem nog steunen. Verder vertellen we niets meer over het filmverhaal zelf; degenen die willen weten hoe het eindigt, huren de band maar. De sterke punten van de film zijn de herkenbare situaties waarin de supporters verzeild raken, al wordt het af en toe wel wat overdreven. Maar misschien dat het er in Engeland in het echt wel degelijk zo toegaat. Helaas zit er ook in deze film weer de blijkbaar onvermijdelijke relatie-stoornis, die als altijd een vertragende en verstorende uitwerking op een film heeft. Wat nog opvalt is dat de Londense korpsleiding dezelfde, niet bepaald slimme, indruk achterlaat als haar Nederlandse collega's. De film is bij diverse videotheken te huur. Houdt er rekening mee dat je de kans loopt een niet ondertitelde versie in handen te krijgen. Die is echter ook zonder dat je de Engelse taal tot in de perfectie beheerst, goed te volgen. 25

Fanzine De Ajax Ster (1996-2001) | 1998 | | pagina 27