Het Godenzoontjes van de A1 (foto Hans) Willems, Kofey Mensah, Dennis Schulp en Arno Splinter gebleven? Deze vijf kregen onder Louis van Gaal de kans zich verder te ontwikkelen middels invalbeurten of af en toe een wedstrijd in de basis! Waar zijn deze spelers nu? Een aantal van hen is dan wel op jonge leeftijd vertrokken, maar het lijkt toch wel zo te zijn dat spelers juist zo jong vertrekken omdat ze bij Ajax geen toekomst zien! Het meest verontrustende voorbeeld is natuurlijk Martijn Reuser! Een jongen die naar een subtopper in Nederland vertrekt en het daar zo goed doet dat hij na een jaar uitgroeit tot international, hoort natuurlijk bij Ajax te spelen! Het is misschien onvermijdelijk dat toptalenten op een bepaalde leeftijd voor het buitenland kiezen. Maar dat iemand als Reuser, die graag bij Ajax wilde blijven, naar een subtopper in Nederland gaat terwijl Ajax hem achteraf gezien goed had kunnen gebruiken is natuurlijk onverteerbaar en een fout in het technische beleid! Dan rest nog de vraag, hoeveel spelers uit Ajax-1 of het tweede elftal krijgen nou nog regelmatig via invalbeurten of af en toe een basisplaats de kans om zich te bewijzen? Vorig jaar waren dat Tim de Cler, Andy van der Meyde, Richard Knopper en Raphael Supusepa. Maar van geen van allen kan gezegd worden dat ze op een gegeven moment vast bij de selectie zaten. Ook dit jaar heeft geen enkele jongeling nog een plaats in de selectie weten te veroveren, terwijl de kenners toch hadden gehoopt dat dit seizoen de veelscorende spits van de A1 Brutil Hosé op korte termijn eens zijn kunsten aan het grote publiek zou mogen vertonen. Ervaring Het zou gewoon goed zijn wanneer de beste spelers van de A1 regelmatig minimaal op de bank zouden kunnen zitten om zo de ervaring op te doen die nodig is om die laatste stap naar de absolute top (het eerste elftal van Ajax dus) te zetten! Dat gebeurt nu absoluut te weinig. Veel te vaak wordt bij een veilige voorsprong nog gekozen voor het inbrengen van een routinier. Hetzelfde gebeurt wanneer een basisspeler geblesseerd is, zelden is zijn vervanger een jeugdspeler. Nu zou hier misschien nog mee te leven zijn wanneer de bankzitters dan op z'n minst jongelingen zouden zijn. Maar nee.... Tegenwoordig is de selectie zo groot geworden dat zelfs de tweede en soms ook nog derde vervanger al oudere meer ervaren spelers zijn! Een dergelijk beleid is natuurlijk uiteindelijk funest voor je jeugdopleiding. Niet alleen omdat de talenten gewoon niet de kans krijgen zich te ontwikkelen, maar ook doordat zij niet echt gemotiveerd zullen worden wanneer ze zien dat de kans op spelen toch bijna niet aanwezig is! Wat dat betreft is er heel wat veranderd sinds de tijd dat Johan Cruijff bijvoorbeeld Frank Verlaat rustig zijn debuut liet maken in een Europacupfinale! Wat nou gebrek aan ervaring?!! Niet wanhopen Kortom, het is (nog) iets te vroeg om te wanhopen en te stellen dat er helemaal niemand meer doorbreekt. Het is echter wel te hopen dat na het lezen van dit artikel waar mogelijk de beste jeugdspelers in ieder geval vaker aan het eerste mogen 'ruiken'! Gooi desnoods maar een keer iemand voor de leeuwen! Waarom niet? Bij Ajax hoort ook iets van bluf, zelfvertrouwen uitstralen! Als hij de kwaliteiten maar heeft kan dat ruimschoots een gebrek aan ervaring compenseren zolang voldoende medespelers die ervaring dan maar wel hebben! Natuurlijk is het niet zo dat je van elke jonge invaller gelijk wonderen hoeft te verwachten, maar wanneer ze de kans niet krijgen breken ze zeker niet door en het is zowel voor het publiek als voor de speler leuk wanneer er eens iemand uit de eigen Ajax-jeugdopleiding een kans krijgt! De Ajax- jeugdopleiding is uniek in de wereld en zonder die opleiding zou Ajax niet de club zijn die het nu is! Dat mag nooit verloren gaan en daarom moeten jonge talenten hun kans blijven krijgen in het eerste van Ajax! 5

Fanzine De Ajax Ster (1996-2001) | 1998 | | pagina 5