Waar is die jeugd nou toch? De titel zegt het al, waar is die jeugd nou toch? Traditioneel heeft Ajax de naam een opleidingsinstituut voor jonge voetballers te zijn, zoals men dat nergens ter wereld kent. Ajax is een topclub. Ajax onderscheidt zich echter op een aantal wijzen van andere winnende clubs. Zo wil Ajax niet gewoon winnen, maar moet Ajax winnen op de Ajax-manier! Er moet aangevallen worden en met drie spitsen worden gespeeld. Daarnaast worden traditioneel vele belangrijke spelers bij Ajax zelf opgeleid of tenminste op zeer jonge leeftijd gescout en zijn het geen dure aankopen. De laatste tijd echter lijkt er de klad in de doorstroming van jeugdspelers te komen. Steeds vaker wordt hun positie ingenomen door een iets oudere gekochte speler. "De jeugd krijgt geen kans meer!" wordt er dan geroepen, terwijl de verantwoordelijken juist beweren dat de jeugd wel een kans krijgt. Alleen is het gewoon ondoenlijk om de vele spelers die in de afgelopen jaren zijn vertrokken allemaal te vervangen door jeugdspelers, zonder dat dit op korte termijn ten koste gaat van de prestaties. "Ja", wordt dan gezegd, "waarom speelt iemand als Martijn Reuser nu voor Vitesse en niet bij ons?" Zijn er in de A1 of het tweede elftal van Ajax geen spelers te vinden die beter zijn dan mensen als bijvoorbeeld Kinkladze, Wamberto en Tom Sier die nu regelmatig als wisselspeler fungeren? Kortom, de kritiek luidt dat te vaak gekozen wordt voor de meer ervaren aankoop dan voor het jonge talent uit de eigen opleiding. Wat is hier nu van waar? Breken er de laatste jaren nu echt zo weinig toptalenten meer door en zo ja, waar ligt dat aan en wat moet er dan aan worden gedaan? Opstelling Bekijk nu eens een mogelijke opstelling van Ajax tijdens dit seizoen: Van der Sar; Blind, Oliseh, Frank de Boer, Tobiasen; Litmanen, Witschge, Ronald de Boer; Babangida, Arveladze, Peter Hoekstra. Laten we de bank dan bezetten met Fred Grim, Mario Melchiot, Andrzej Rudy, Dani en Kinkladze. Kijken we naar de basis dan zien we dat Van der Sar, De Boertjes en Witschge uit de eigen opleiding komen. Het zijn echter alle vier spelers die al enige, of zelfs vele jaren geleden de stap naar het eerste elftal hebben gezet. Waar zijn de jeugdige talenten? In de laatste twee jaren is Mario Melchiot, die in dit team dan op de bank zit, eigenlijk de enige doorgebroken jeugdspeler die regelmatig een basisplaats heeft. Ook Fred Grim is een wisselspeler die uit de jeugdopleiding van Ajax komt. Dit is echter al vele jaren geleden en evenals Richard Witschge is hij een speler die na een loopbaan elders als aankoop naar Ajax terug is gekomen. Wanneer we het hebben over spelers die op jonge leeftijd door Ajax zijn gescout, dan is Jari Litmanen wel het duidelijkste voorbeeld. Hij werd op jonge leeftijd door Ajax gecontracteerd en groeide na een 'leerjaar' uit tot een wereldster. Uittocht jonge Ajacieden Er speelt momenteel dus slechts één echte jonge Ajacied regelmatig in Ajax-1, Mario Melchiot! Waar zijn die andere talenten nou? We moeten nu ook niet vergeten dat spelers de laatste jaren op jongere leeftijd naar het buitenland vertrekken dan vroeger. Wanneer we bijvoorbeeld kijken naar Dennis Bergkamp en Marciano Vink, zij vertrokken bij Ajax toen zij de 23 al gepasseerd waren. Ook in de jaren '80 gingen Marco van Basten en Frank Rijkaard zo rond die leeftijd weg bij Ajax. Wanneer we echter kijken naar de talenten (soms zelf opgeleid, soms op jonge leeftijd gescout) die sinds 1996 bij Ajax zijn weggegaan, dan zien we dat zij op een jongere leeftijd weggingen dan de eerder genoemde spelers. Patrick Kluivert, Edgar Davids, Nwanko Kanu, Clarence Seedorf, geen van allen was al 23 toen zij Ajax verruilden voor een club in het buitenland! Deze trend houdt in dat de jeugdopleiding sowieso meer talenten moet laten doorbreken dan voorheen het geval was om het aantal jeugdspelers in Ajax-1 op peil te houden. De jeugdopleiding is waarschijnlijk niet beter of slechter dan een paar jaar geleden, het talent is er nog steeds! Alleen, spelers vertrekken op jongere leeftijd naar het buitenland! Is hiermee dan het verhaal af? Is er geen enkel probleem en hoeven we ons nergens zorgen om te maken? Nee! Dat is ook weer niet het geval! Waarom speelt de jeugd die er wel is niet regelmatiger in het eerste? Waarom zien we niet meer jonge spelers op de bank in plaats van geroutineerde dertigers? (zonder namen te noemen). Vroeger waren wisselspelers veelal jonge talenten die in konden vallen om op z'n minst speeltijd te krijgen en de mogelijkheid om zich te ontwikkelen tot een volwaardig speler van het eerste elftal. In het laatste jaar van Louis van Gaal kregen deze spelers veelvuldig speeltijd. Weliswaar was er destijds met de vele blessures weinig keus, maar sowieso werd bij een veilige voorsprong vaak een jeugdspeler ingebracht en werd de bank vaak bezet door jonge talentvolle spelers uit een lager elftal. Laatste lichtingen Maar waar zijn nu die talenten van nog geen twee jaar geleden? Waar zijn Rody Turpijn, Menno 4

Fanzine De Ajax Ster (1996-2001) | 1998 | | pagina 4