De goeie oude tijd Zaterdagavond wedstrijden waren eind 70-er jaren niet echt populair bij de Ajax-supporters. Er werd bijna altijd op de traditionele zondagmiddag gespeeld. Niet zozeer omdat een avondwedstrijd riskanter was, de term risicowedstrijd bestond nog niet eens, maar vooral omdat de meeste clubs de zondag nu eenmaal als vaste speeldag hadden. Ook de supporters hadden zich volledig op deze dag ingesteld, op afwijkende speeldagen lieten velen het afweten. NAC had als één van de weinige clubs de zaterdagavond als vaste speeldag. De club trok veel supporters die voor een sfeervol avondje NAC zorgden. Op zaterdag 27 augustus 1977 moest Ajax de zware gang naar Breda maken, het zou voor zowel de spelers als de supporters geen gemakkelijk avond worden. Winkelen Rond het middaguur verzamelden zich de eerste supporters in de hal van het Centraal Station. Zoals altijd bestond de eerste lichting steevast uit een vaste groep Amsterdammers. Omdat de groep nog veel te gering in omvang was, of beter gezegd niet op oorlogssterkte, was er tijd te over om na te denken welke streken er nu weer uitgehaald kon worden. In een STER-reclame werd indertijd tot vervelens toe opgeroepen om meer eieren te gaan consumeren. Met een irritante melodie "ei, ei, ei, ei, ei dat hoort erbij" werd de campagne muzikaal ondersteund. Hierdoor geïnspireerd werd na een korte brainstormsessie besloten om een bezoek te brengen aan de Mignon-supermarkt op de Nieuwendijk. Dozen vol met eieren werden uit de schappen geplukt en de winkel uitgedragen. De meeste supporters wrongen zich zonder te betalen langs de rij wachtenden voor de kassa, en deden niet eens een poging om de dozen te verbergen. Enkele tientallen meters verderop kon de balans worden opgemaakt, ruim 300 eieren waren bij elkaar gewinkeld en er kon nauwelijks gewacht worden tot het moment dat deze stukgegooid konden worden op de geel-zwarte hoofden. Rond half vier vertrok de groep Ajacieden naar Breda, ruim 200 supporters gewapend met 300 eieren gingen op pad. Natuurlijk waren er ook nu weer supporters die het komende feestje dreigden te verstoren door in Amsterdam al aan de noodrem te gaan hangen. Niet dat hier nu grote morele bezwaren aan kleefden, maar het risico op inbeslagname van de eieren was onacceptabel. Na enkele noodstops drong dit besef eindelijk door tot de supportershoofden, zodat de reis in betrekkelijke rust kon worden voortgezet. Vertier In de binnenstad van Breda waren de Ajacieden heer en meester, weinig NAC-supporters durfden de confrontatie aan. Het was geen enkele probleem om kaarten te kopen voor de spionkop, het deel achter het doel waar de harde kern zich ophield. Een aantal Ajacieden probeerde het die dag vooral goedkoop te houden, zij klommen doodgemoederd over het hek, hierbij de eierdozen voorzichtig aan elkaar doorgevend. De gehele groep F-Siders bevond zich nu in het hol van de leeuw achter de spionkop, maar nog steeds was er geen enkele serieuze tegenstand. Ruim een uur voor de wedstrijd was de groep Ajacieden nog steeds naarstig op zoek naar vertier. Zodra de verhoudingen wat meer in evenwicht waren, braken de eerste gevechten uit in een overvol kantineachtig gebouw achter de tribune. Over en weer vielen rake klappen, maar na enkele minuten was de situatie volledig onder Amsterdamse controle. Dit bood de inmiddels gealarmeerde politie de gelegenheid om de Ajacieden richting de staantribune aan de lange zijde te loodsen. Hier ontstonden nieuwe schermutselingen, omdat zich op deze plaats ter hoogte van de middenlijn de luidruchtige B-Side bevond. Prijsschieten Uiteindelijk stonden er ruim 250 Ajacieden bij de cornervlag, slechts gescheiden van de fanatieke spionkop door een hek. Als door een wonder waren de meeste eierdozen ongeschonden uit de strijd gekomen, het moment was aangebroken om tot verdeling over te gaan. Triomfantelijk werd het reclamelied "een ei hoort erbij" ingezet, waarbij uitdagend met de eieren werd gezwaaid. Seconden later vlogen de eerste eieren richting de overvolle spionkop. De massa probeerde tevergeefs de projectielen te ontwijken, de eierstruif bleek alleraardigst te kleuren bij de geel zwarte outfit. Woedende reacties waren het gevolg, zodat tientallen Bredase mannetjesputters zich aan de andere kant van het hek opstelden. Voor een aantal Ajacieden was dit het sein om over het prikkeldraad het vijandige vak in te springen. Zij verkeerden in de tragische veronderstelling dat de rest van groep wel zou volgen. Deze mistaxatie kwam hen duur te staan. Alhoewel de geschrokken NAC'cers in eerste instantie werd teruggedreven, zagen zij al snel in tegenover een klein groepje te staan. In de daarop volgende tegenaanval werden de rood-witten, voor de ogen van de schaapachtig toekijkende Ajacieden aan de andere kant van het hek op een ongenadig pak slaag getrakteerd. Snel politie ingrijpen voorkwam ergere ongelukken. 38

Fanzine De Ajax Ster (1996-2001) | 1998 | | pagina 38