Naar aanleiding van de brief van David Endt zochten we contact met de schrijver van 'Glipkunstenaars', de Amsterdammer Lengte'. Hier volgt zijn reactie: Beste David, Nooit heb ik de bedoeling gehad om jou als voormalig glipper te kwetsen, iemand die na het winnen van de Europacup 1 's nachts met een verfpot de straat opgaat om de naam van zijn geliefde voetbalclub op een muur te schilderen heeft het Ajax-hart op de juiste plaats en zal ook zeker in het bezit zijn van een rijke ervaring aan glipavonturen. Sterker nog, ik heb wat dat betreft veel respect voor je en zou wensen dat er meer van jou soort type supporters in de Arena zat. Toch heb ik soms mijn twijfels over de waarde van je verhalen en ik wil graag toelichten waar deze, onbedoeld kwetsende, twijfel vandaan komt. Een voorbeeld dat ik noemen wil heeft al eerder in DAS gestaan. Over het afbreken van de legendarische Spion-kop van Liverpool F.C. schrijf je o.a. het volgende: "Op de ruwe staanplaatsen ga je lijfelijk mee in de beproeving die een voetbalwedstrijd moet zijn. Staan hoort erbij, zorgt voor verbondenheid. Je kunt je emoties beter kwijt. Maar die emoties willen de voetbalbazen juist uitbannen". Je bent persvoorlichter bij Ajax. Juist de mensen in posities als de jouwe hebben de macht om te proberen bepaalde ongewenste situaties te veranderen. Als de staanplaatsen-actie van de F-Side door de heer Van Praag afgedaan wordt als "een kwajongensstreek die niet serieus te nemen is" lijk je mij de aangewezen persoon om deze beledigende opmerking te corrigeren. Je hebt dit nagelaten en dat roept bij mij twijfels op. Vindt je de afbraak van de staantribunes nou een goede of slechte ontwikkeling? Misschien is het, net als bij de heer Van Praag, de dubbelrol die bij mij verwarring veroorzaakt. Aan de ene kant is er de schrijver die zijn voetballiefde prachtig verwoordt (de echte David Endt?). Aan de andere kant vervul je de rol van persvoorlichter bij een multinational waar elke uitspraak gewogen dient te worden. Dit resulteert in eerste instantie in interessante verhalen (waarin je je als de voetballiefhebber herkent), maar waarin nooit enige vorm van kritiek of ontevredenheid te bespeuren valt. Een mening met betrekking tot "gevoelige" zaken als het Ajax-embleem, de sfeer, Canal+, mediatrainingen, Champy en andere misstanden lijken zorgvuldig vermeden te worden, terwijl ik ervan overtuigd ben dat een voetballiefhebber als jij daar een duidelijke mening over heeft. Als ander voorbeeld geef ik de komst van de PCC. Hierdoor wordt Amsterdamse straatjochies de kans ontnomen net zulke Ajax-ervaringen mee te maken zoals jij die hebt gehad. Hoe denk jij persoonlijk over de PCC? Als ik jou daarnaast, in de rol van persvoorlichter, achter één tafel zie zitten met leugenaars en opscheppers als de "heren" M. Oldenhof, L. van Gaal en F. de Boer tast dat wat mij betreft je geloofwaardigheid aan. Ik denk dat je aan de verkeerde kant van de tafel zit. Aan de kant waar jij niet kan zeggen wat je werkelijk denkt en voelt (misschien is het voor jou mogelijk om (anoniem) bij DAS in dienst te treden?). De opmerking over glippen bij Canal+ is goedbedoeld en neem ik zeker ter harte, maar beschouw ik als een cynische en wrede grap. De verrotte realiteit is namelijk dat ik over enkele seizoenen daadwerkelijk thuis voetbal op televisie zit te kijken terwijl jij in het stadion zit. Voetbalsupporters horen in het stadion thuis en niet achter het televisiescherm. Een voormalig glipper en voetballiefhebber als jij zou hier een duidelijk standpunt over moeten innemen in plaats van de makkelijke weg van een grap te kiezen. Ik hoop dat je meer gebruik zult maken van je positie en zo de misstanden in het voetbal aan de kaak zal stellen. Laat je dit na, dan hoop ik dat je snel opstapt als persvoorlichter bij Ajax zodat je je meer kunt toeleggen op het schrijven van je mooie voetbalverhalen. Zonder dat je daarbij geremd wordt door je functie als persvoorlichter. Gegroet liefhebber en glipkoning (wie San Siro "neemt", mag zich van mij een trotse glipkoning noemen)! "Lengte". Naschrift redactie: Het betreden van het veld wordt tegenwoordig bestraft met een stadionverbod van een half jaar. Dezelfde straf zal een glipper waarschijnlijk ook wel beschoren zijn als hij gepakt wordt. Gezien de bekentenis van de heer D. Endt (naam en adres bij ons bekend) willen wij er langs deze weg voor pleiten hem met terugwerkende kracht een stadionverbod op te leggen. Gelijke monniken, gelijke kappen, meneer Van Praag. 31

Fanzine De Ajax Ster (1996-2001) | 1998 | | pagina 31