Ajax in verval Het matige spel houdt de gemoederen onder de supporters behoorlijk bezig. In het volgende artikel een bijdrage van onze lezers Ingmar en Sjoerd, die zich wagen aan een kritische analyse. Ondanks het feit dat Ajax afgelopen seizoen de dubbel veroverde, was het spel lang niet altijd even goed. In de Nederlandse competitie waren er weinig problemen, maar op Europees niveau kwam Ajax toch echt te kort. In de voorbereiding op het huidige seizoen kwam Ajax de nodige problemen tegen, het belangrijkste was natuurlijk de kwestie De Boer. Zowel in de voorbereiding als in het begin van de competitie speelde Ajax matig tot slecht. De eerste competitiewedstrijden werden nog wel gewonnen maar overtuigen deed Ajax geen moment. Tegen Utrecht werd voor het eerst puntverlies geleden en daarna ging het alleen maar bergafwaarts. Ajax speelt zijn eigen spelletje niet meer en mist de zo belangrijke Amsterdamse bluf. De vraag is natuurlijk wat de oorzaak van dit probleem is. Toen Olsen begon als opvolger van Van Gaal beloofde hij dat Ajax zijn vertrouwde systeem zou blijven spelen en dat de spelers individueel meer vrijheid zouden krijgen voor het maken van acties. Inmiddels zijn we ruim een jaar verder en kun je constateren dat er van het vertrouwde systeem nog maar weinig over is, al denkt Olsen hier ongetwijfeld anders over.... Hij vraagt zich in sportweek nr. 28 van 13 oktober af wat de klacht van de harde supporterskern inzake het spelsysteem te betekenen heeft. Als reactie op de eis dat Ajax weer 4-3-3 moet gaan spelen zegt hij( "Maar we spelen toch 4-3-3 Wij denken hier toch echt anders over. Zo begon Ajax uit bij FC Utrecht in een 5-3-2 formatie waarbij Witschge en Melchiot als backs werden gebruikt en Oliseh, Blind en Tobiasen in het centrum speelden. Vervolgens speelde Ajax in Zagreb ook al op een Ajax onwaardige manier, waar Ajax vroeger toch altijd voor de winst speelde was het vertoonde spel nu gericht op het niet verliezen. In de competitiewedstrijden die volgden kwamen de problemen alleen maar duidelijker aan het licht. Ajax kan het spel niet meer naar zijn hand zetten en heeft zaken achterin absoluut niet voor elkaar. In de achterste linie is de communicatie ver te zoeken, om over de opbouw maar niet te spreken. Mede door het zwakke verdedigende spel komt het middenveld handen en voeten te kort zodat er onvoldoende steun aan de aanval gegeven kan worden. Waar Ajax toch altijd veel kansen creëerde neemt dit aantal hierdoor sterk af. Zo heeft Ajax in de wedstrijd tegen Fortuna slechts één echte kans gecreëerd. Eén van de belangrijkste oorzaken is de veldbezetting. Ajax komt slechts op papier nog uit met drie spitsen, in de praktijk spelen de buitenspelers echter gewoon vanaf het middenveld, hierdoor komt de centrumspits helemaal geïsoleerd te staan. De buitenste middenvelders zakken te ver terug en spelen eigenlijk meer als back. Zo blijft er van het beloofde vertrouwde Ajax systeem weinig over en speelt Ajax op deze manier dus meer in een soort 5-3-2 formatie. Hierover kunnen we kort zijn, als een coach zijn elftal in deze formatie wil laten spelen gaat hij dat maar in duitsland doen maar niet bij Ajax! Ook in de selectie zouden er wat ons betreft wel wat veranderingen doorgevoerd mogen worden. Tobiasen en Melchiot spelen als back allebei onzeker en opbouwend zwak. Voor Tobiasen geldt dat hij vorig jaar heeft laten zie-n dat hij het niveau absoluut aan kan, maar hij is na zijn blessure nog niet op zijn oude niveau teruggekeerd. Voor Melchiot gelden deze verzachtende omstandigheden echter niet, hij komt gewoon wat tekort voor het beoogde niveau. Opbouwend heeft Melchiot te weinig toegevoegde waarde en is hij zelfs vaak een hinderlijke onderbreking in het tempo omdat hij NOOIT een bal in één keer doorspeelt. Naar onze mening komt Melchiot verdedigend ook tekort, vaak staat hij op een aantal meter van zijn directe tegenstander te dekken en dan nog aan de verkeerde kant ook! Een uitstekend voorbeeld hiervan is de tweede goal van Sparta. Een ander zwak punt in de verdediging dit jaar is Oliseh. Vorig seizoen speelde Oliseh in de nationale competitie behoorlijk maar in de wedstrijden voor de UEFA cup ging hij, met name tegen Udinese, 26

Fanzine De Ajax Ster (1996-2001) | 1998 | | pagina 26