Welkom in ons mega-theater van de Lach De klucht van de Commisie van Toezicht Voor wie de draad al lang is kwijt geraakt nog even in een notendop de voorgeschiedenis. Bij de bekerfinale in de kuip vier je op het veld de bekeroverwinning. Hierna wil je terug naar de tribune, maar rotterdamse agenten willen nog wel even het paspoort zien. Laat je dat nou net niet bij je hebben. En hoppa, daar ga je met handboeien om naar het politiebureau, om uiteindelijk uren later én 150 piek lichter te worden vrijgelaten. Enkele weken later stuurt de KNVB als bonus een landelijk stadionverbod voor zes maanden, dat door Ajax direct wordt overgenomen. Supportersschap anno 1998. Je probeert dit ongedaan te maken en stuurt een brief aan geheim KNVB-agent Van Rhee, die er weken later achterkomt dat de brief aan de verkeerde instantie is gericht. De Commissie van Toezicht, overigens op hetzelfde adres maar één bureau verderop, regeert in het land van de stadionverboden. Dan maar een briefje naar deze Commissie, waarbij meteen gevraagd is wie er dan wel in deze duistere instantie zitting hebben. Geen reactie. Een maand later een tweede poging, dit keer aangetekend. Geen reactie, de Commissie verkeert in diepe winterslaap. Het stadionverbod zit er inmiddels voor de helft op. Stuitende botheid moet kennelijk met stuitende botheid worden beantwoord. Er zit dan ook niets anders op dan eigenhandig het stadionverbod op te heffen. De Commissie heeft daarop het volgende briefje ontvangen. De brief is geheel vrij van copyright en mag naar hartelust worden gebruikt door andere supporters. Geachte heer Heinis, Op mijn eerdere brieven is tot op heden helaas niet gereageerd, ondanks een rappel van 22 september 1998. Thans kan ik u mededelen niet langer te meer te zullen wachten. Vanaf heden wordt uw stadionverbod als een administratieve dwaling beschouwd zonder enige betekenis. Concreet betekent dit dat ik het stadionverbod met onmiddellijke ingang ophef, waardoor er geen enkele belemmering meer zal zijn om de wedstrijden van de AFC Ajax en/of Nederlands Elftal te bezoeken. Mocht u in de verre toekomst nog de intentie hebben om te reageren of inhoudelijk op de zaak te willen ingaan, dan zal dit door mij als een pro forma aangelegenheid worden beschouwd." Bekijk het dus maar I De klucht van de commercie Hoe moet de commercie nu omgaan met een stadionverbod? Zijn verbannen supporters nog wel uitverkoren om een keus te mogen maken uit de welgevulde ruif met Ajax-producten? Het antwoord luidt volmondig JA NATUURLIJK! Supporters mogen dan wel niet meer welkom zijn in het stadion, maar in de Ajax-Bijenkorf zijn ze minder kinderachtig en blijft het klantgericht denken voorop staan, ledereen blijft van harte welkom, hoe meer er besteed wordt des te beter. Vandaar dat elke supporter van harte wordt uitgenodigd om zoveel mogelijk Ajax- artikelen te bestellen uit de glanzende producten-catalogus. De klucht van de prijs Bij elke thuiswedstrijd wordt het spel met de camera gespeeld. De cameraman richt zijn camera op het publiek, zoomt wat in en uit en draait wat rondjes. Een golf van siddering waart dan door het stadion, want wie zal de gelukkige prijswinnaar worden? Bij de wedstrijd tegen de Graafschap was het de beurt aan een F-Sider. Supporter Bert uit Zwolle werd een vette prijs in het vooruitzicht gesteld, die in de rust kon worden opgehaald. En zo wandelde Bert met zijn vaste maatje Bertus via de uitgang naar administratie om de prijs in ontvangst te nemen. Hierna keerden zij via dezelfde weg weer terug naar de F-Side om de tweede helft te bekijken. Op dat moment beginnen de rode alarmbellen in de commandoruimte van veiligheidman Michiel Menting nerveus te knipperen. Het Ajax- apparatski wordt in hoogste staat van paraatheid gebracht en het bestuur trekt uit voorzorg alvast de camouflagepakken aan. Wat is geval? Supporter Bertus die voor de gezelligheid even meeliep, is volgens de muggenzifter Menting tweemaal de toegangspoortjes gepasseerd. En zie hier, de administratie die er nog niet eens in slaagt seizoenkaarten op tijd de deur uit te krijgen, slaagt er binnen enkele dagen in om Bertus schriftelijk van fraude te beschuldigen en te bestraffen met een stadionverbod van drie maanden. Verontwaardigd wordt direct contact opgenomen met de bureaucraten en wordt geprobeerd een en ander telefonisch recht te zetten. "Ho, ho, meneertje, dat gaat zo maar niet", er moet later weer worden teruggebeld en uiteindelijk krijgt Bertus te horen dat het beklag schriftelijk moet plaatsvinden. Aldus gebeurt en uiteindelijk reageert Ajax met een excuusbrief en trekt het stadionverbod in. 25

Fanzine De Ajax Ster (1996-2001) | 1998 | | pagina 25