Wij van vak "O" Het is goedkoop en iedereen wil tegenwoordig toch een piercing. Supporters met een stadionverbod verspelen hun oormerk en voor de harde kern kan altijd nog een wielklem ingebracht worden, uiteraard ook in jouw clubkleuren. Toedeloe, gekke koe. Het zal een jaar of drie geleden zijn geweest dat ik lekker zat te eten in een klein maar gezellig restaurant in Purmerend. Ineens werden mijn gedachten afgeleid door een zeer forse gestalte die hetzelfde plan had opgevat. Ineens drong het tot mij door wie die mank lopende mastodont was. Het was de oud-voorzitter van Ajax, Ton Harmsen, die in de jaren tachtig de voorzittershamer hanteerde. Veel successen heeft deze periode niet opgeleverd met als dramatisch dieptepunt de zwartgeldaffaire, die Ajax aan de rand van de afgrond zou hebben gebracht. Het volgende bestuur onder aanvoering van M. van Praag liet daarna geen mogelijkheid ongebruikt de wat onbeholpen Noord-Hollander publiekelijk aan de schandpaal te nagelen. Of de beroerte waardoor hij daarna getroffen werd hiermee in verband gebracht kon worden is natuurlijk nooit te bewijzen, maar zal zijn gezondheid zeker geen goed hebben gedaan. Getroffen werd ik laatst door de mededeling dat hij een aantal dagen voor de wedstrijd tegen AZ was overleden. Als een (ex) bestuurslid of een speler overlijdt is het gebruikelijk dat voor de eerstvolgende wedstrijd een minuut stilte in acht wordt genomen. Het Ajax nieuwe stijl lijkt dit gebruik tegelijkertijd met andere tradities overboord gegooid te hebben. Bij Real Madrid is het stadion genoemd naar zijn oud-voorzitter Bernabeu, in Milaan is het voormalige San Siro omgedoopt in Guiseppe Meazza. Zelfs in Heerenveen heeft men met het vernoemen van het stadion naar de Friese legende Abe Lenstra nog meer gevoel voor historisch besef. Nu hoort u mij niet zeggen dat de "Arena" nu maar gelijk omgedoopt moet worden tot het "Ton Harmsen" stadion. Voor de motivatie, echter, die het Ajax-bestuur na de wedstrijd tegen AZ naar buiten bracht, zou zelfs de meest verstokte politicus uit het Kremlin zich nog geschaamd hebben. Volgens het bestuur zou het niet passen in de ambiance rond de wedstrijd. Natuurlijk past dit niet in de ambiance, maar dat doet de dood nooit. Ik vind het volstrekt ongepast en gênant dat er zomaar voorbijgegaan wordt aan het overlijden van iemand die -hoe discutabel op sommige punten dan ook- enige jaren met ziel en zaligheid heeft gevochten voor de club. Wij zijn weer een stukje armer!!!!! 17

Fanzine De Ajax Ster (1996-2001) | 1998 | | pagina 17