i m tW Ajacieden voor het gerecht f.'NÓQfcD IAFaM>$>c De afgelopen twee maanden zijn er diverse rechtszaken met als onderwerp "Beverwijk" en "Criminele organisatie" geweest, waarbij alleen Ajacieden waren betrokken. Hieronder wat opmerkelijke feiten omtrent "Beverwijk" en een korte terugblik naar het proces over de "Criminele organisatie". Beverwijk Op woensdag 2 september diende het "hoger beroep" van een aantal Ajacieden tegen hun veroordeling voor het betrokken zijn bij "Beverwijk". In een grauwe publieke ruimte (achterzijde Prinsengracht) waren we in staat om uit half en driekwart verstaanbare woorden (de geluidsinstallatie was erbarmelijk) de volgende twee feiten op te tekenen. Feiten die vele vragen oproepen, die we voor het gemak dan ook maar direct hebben vermeld: een Ajacied bleek al vanaf het begin van de rechtszaken te hebben verklaard dat de beruchte journalist P.v.G, al foto's makend, roepend op het slagveld de feyenoorders aanmoedigde tot het plegen van hun wandaden. Waarom is deze G dan nog steeds niet veroordeeld wegens ophitsing (was hij ook niet degene die met zijn verwerpelijke boek de knuppel in het hoenderhok had gegooid)? Is hij eigenlijk al verhoord? Waarom zijn zijn foto's niet als bewijsmateriaal tegen de moordenaars gebruikt? een tweetal Ajacieden heeft zich vrijwel direct na de veldslag vrijwillig aangegeven om aan de hand van fotoboeken de moordenaars van Carlo te kunnen aanwijzen. De politie verklaarde direct dat dat niet meer hoefde, hiermee suggererend dat zij al wisten wie de moordenaars waren. Tot op de dag van vandaag is er echter nog steeds geen feyenoorder als moordenaar gestraft. Heeft de politie danwel justitie bepaalde belangen of personen te verdedigen? Uiteindelijk zijn de Ajacieden duidelijk lichter gestraft dan bij hun eerdere veroordeling, door de rechter onderbouwd met "Ik wil het in verhouding zien; u slaat elkaar verrot en geen voorbijgangers" en "U heeft pech dat u hier zit, 270 mensen zitten hier niet". Criminele organisatie Eind september en begin oktober dienden de zaken tegen twaalf Ajacieden die ervan verdacht werden 1) een criminele organisatie te vormen, 2) openlijk geweld te hebben gepleegd, 3) deel te hebben genomen aan een vechterij 4) in XTC te hebben gehandeld en 5) in bezit te zijn van een imitatie vuurwapen. Omdat de laatste twee zaken volledig los bleken te staan van het supportersgebeuren (dit betrof twee supporters), beperken we ons tot de eerste drie zaken. Bij de zaak waar het eigenlijk om ging, de criminele organisatie, kwam de Officier van Justitie, Maan, niet verder dan dat er voorafgaand aan "de A10" een bijeenkomst is gehouden (volgens de Ajacieden om gezamenlijk op de TV naar Atletico Madrid-Ajax te kijken) en dat er voorafgaand aan "Beverwijk" een bijeenkomst is gehouden, er georganiseerd vervoer is geweest (er was een acht-persoons busje gehuurd), er personen gewapend waren (er waren knuppels in dat busje aangetroffen) en er gebeld is om mensen mee te krijgen. Op 15 oktober volgde de uitspraak van de rechter, als gevolg gemotiveerd: artikel 140 (Criminele organisatie). Hierbij moet sprake zijn van een gestructureerd samenwerkingsverband, gebaseerd op het structureel plegen van misdrijven waarbij onder een gemeenschappelijke naam wordt opgetreden. Dat is duidelijk niet het geval bij de Ajax-supporters, waarbij niets meer heeft plaatsgevonden dan wat -bij jeugd gebruikelijke- groepsdynamiek. Uitspraak: vrijspraak voor iedereen! artikel 141 (Geweldpleging). Hierbij moet een verdachte zelf enig geweld hebben gepleegd. Onder geweld wordt ook verstaan het in groepsverband dreigend opdringen. Voor de Ajacieden in Beverwijk gold dat er geen bewijs was voor incidenteel geweld en dat zij als groep niet zijn opgedrongen maar juist zijn gevlucht. Uitspraak: vrijspraak voor iedereen (op één Ajacied na die zelf had verklaard bij de A10 te hebben "opgedrongen"). Overigens houdt dit in dat de feyenoorders wél voor "opdringen" kunnen worden vervolgd! Artikel 306 (Deelname aan vechterij). Hieronder wordt verstaan het gezamenlijk optrekken naar een vechtpartij. Hiervoor werden vijf van de twaalf Ajacieden schuldig bevonden! Door de vrijspraak voor artikel 140 en de lage opgelegde straffen heeft Justitie een gevoelige nederlaag geleden. Zij hebben hier immers erg veel tijd en geld (naar verluidt 6 miljoen gulden) in gestopt. De Officier van Justitie is dan ook direct in hoger beroep gegaan, wat mogelijk weer werk aan de winkel voor SUPCRI zal betekenen. muur publieke ruimte 13

Fanzine De Ajax Ster (1996-2001) | 1998 | | pagina 13