Fanstuff COLIN FIRTH RUTH GEMMELt VOETBAL 1 LIEFDE 1 (Een rubriek waarin CD's, fanzines en boeken worden besproken en met een aantal sterren worden gewaardeerd. De waardering is als volgt: OOOOO fantastisch; OOOO erg goed; OOO goed; 00 matig; O slecht) Video: Fever Pitch 000 (Polygram, speelduur 97 minuten) De film is gebaseerd op het gelijknamige autobiografische boek van de Engelse schrijver en Arsenal-supporter Nick Hornby. Omdat het boek echter geen echte verhaaltrant kent en dit voor een film een bittere noodzaak is, wijkt de film nogal af van het boek. Is het boek een chronologische opsomming van het bezoek van de hoofdpersoon aan Arsenal en wordt er weinig over zijn verdere leven vermeld, de film is voor ongeveer de helft gewijd aan zijn, op voet van oorlog met het voetbal levende, romance met de geschiedenis-lerares Ruth. "Fever pitch" betekent vrij vertaald "voetbalkoorts", een perfecte titel voor zowel het boek als de film. De hoofdpersoon Paul, een leraar Engels, is dan ook compleet voetbalmaf, en wel van Arsenal. In de film, die chronologisch nogal door elkaar loopt, kun je zien hoe die voetbalmafheid begint, maar met name waar die toe leidt. Voor alle duidelijkheid: Paul is geen traditionele Engelse hooligan, maar een doorgaans onopvallende doorsnee supporter, wiens leven volkomen door zijn club en alles eromheen wordt beheerst. Omdat Arsenal de eerste achttien jaar van Paul's supportersloopbaan geen enkele prijs wint, is Paul een echte klagende voetbal pessimist geworden: zoals je ze ook wel eens bij Ajax hoort of ziet. Er is niets goed, hij vraagt zich af wat hij in godsnaam bij zijn club doet, verwacht bij elke aanval van de tegenstander een doelpunt en beschimpt zijn eigen spelers. Maar wel op een absoluut humoristische manier. Deze humor is dan ook één van de twee sterke punten van de film. Het andere sterke punt bestaat uit de voetbal- en tribunebeelden, die eigenlijk allemaal even briljant zijn. Zo zie je Paul als klein jongetje aan de hand van zijn vader zijn eerste wedstrijd bezoeken, waarbij hij werkelijk zijn ogen uitkijkt naar de taferelen om hem heen; met name door de schreeuwende fans wordt hij geobsedeerd. Ook die ene keer dat hij Ruth met zich meeneemt is fantastisch; in tegenstelling tot Paul weet zij zich absoluut geen raad tussen de kolkende menigte op de staantribune. Het echte hoogtepunt is echter het kampioenschap van Arsenal en de festiviteiten eromheen. Minpunten zijn de wat trage romance tussen Ruth en Paul en de vele details die soms de vaart uit de film halen. Hoewel ook hier weer veel subtiele humor in is verwerkt. Maar toch verlang je als voetbalfan naar meer voetbalbeelden. Al met al is de film best wel de moeite waard en bovendien geschikt voor de hele familie, als je tenminste de ondertitelde band huurt. De niet- ondertitelde band is namelijk alleen te volgen voor degenen die het Engels tot in de perfectie beheersen. Doe je dit niet, dan mis je te veel humor. Vooralsnog is de ondertitelde band voor zover ons bekend nog niet te koop en nog bijna nergens te huur. Een videotheek waar hij al wel te huur is, is Videotheek West Movie, Admiraal de Ruyterweg 163 in Amsterdam-West. Wil je het toch proberen met een niet ondertitelde band, dan kun je die voor 25,kopen bij FAME in de Kalverstraat. Oh ja, nog even dit: mocht je de rechtsboven afgedrukte videohoes niet vinden, zoek dan toch nog maar even door. Dit is namelijk slechts één van de vier voor deze film ontworpen hoezen. 36

Fanzine De Ajax Ster (1996-2001) | 1998 | | pagina 36