nagetrokken bij Cotass, waarbij eveneens is nagegaan of er meerdere clubcards op één naam of adres zijn af gegeven. De administratie bij Cotass blijkt nogal gebrekkig te zijn. Een klein verschil in de tenaamstelling (bijvoorbeeld door het weglaten van een voorletter) levert onoverkomelijke problemen op. Bijna zeventig supporters zijn gearresteerd en hebben verklaringen afgelegd, de meeste stonden na enkele uren alweer op straat. Het dossier bevat lijsten met telefoonnummers waaruit moet blijken wie met wie belt, vaak staat de gespreksduur tot op de seconde nauwkeurige aangegeven. Hiervan afgeleid zijn schema's waarbij de verdachte supporter als een spin in het web wordt getekend. Opnieuw een suggestieve manier van verdachtmakingen. Zou er niet van iedere telefoonbezitter een dergelijk schema getekend kunnen worden? De getuigen Een breed scala aan getuigen passeert de revue in het uitpuilende dossier. De grens tussen verdachte en getuige is niet altijd scherp te trekken. De indruk bestaat dat veel verdachten toch vooral gearresteerd zijn om verklaringen over anderen af te leggen. Het dossier wemelt van nietszeggende verklaringen in de trant van dat supporter A wel eens met supporter B vanaf verzamelpunt C naar een wedstrijd gaat en dat bij supporter D een kaartje is gekocht. Voor SUPCRI is de kroongetuige een eigenaar van een SENS-punt in de Vijzelstraat, die wist te melden dat er in zijn winkel wel eens supporters kwamen met een groot aantal clubcards. En nu maar hopen dat niet is uitgelekt dat er bij andere SENS-punten ook wel eens supporters met meerdere clubcards langs komen, laten we maar geen slapende honden wakker maken. Ook in dit proces duiken anonieme getuigen op. Zo is er een onbekend gebleven persoon die op vrijdag 17 september 1997 een telefonische aankondiging doet bij de Amsterdamse politie, dat Ajax supporters bij de komende uitwedstrijd tegen NEC uit zijn op een totale confrontatie. Op basis van deze melding zijn zestig vooruit reizende Ajacieden net binnen de stadsgrens in Nijmegen aangehouden en verplicht in twee stadsbussen te stappen naar het stadion. Na afloop vonden zij drie auto's beschadigd terug, voor bewaking van de voertuigen had de massaal opgetrommelde politie nét even geen tijd over gehad. Van anonieme getuigen X1 tot en met X-zoveel worden we niet veel wijzer, onduidelijk blijft wat hier de toegevoegde waarde van zou moeten zijn. Zelfs Michiel Menting, de veiligheidscoördinator bij Ajax, wordt opgevoerd als een getuige- deskundige. Opvallend is dat deze deskundige, wiens verklaring voornamelijk bestaat uit een opsomming van een immense lijst van taken en verantwoordelijkheden (het lijkt wel een CV), eigenlijk helemaal niets weet over supporters, hun cultuur en de eventuele leiders. De bewijzen Er zijn 62 supporters die verdacht worden van deelname aan een criminele organisatie. In totaal worden zij verdacht van 126 zaken. Gemiddeld zijn de verdachten dan bij twee van de tien eerder genoemde zaken betrokken. De criminele organisatie van 62 supporters zou de strijd met andere supportersgroepen moeten aangaan met de volgende aangetroffen wapens één katapult, één boksbeugel, één gaspistool, één dolkmes, één busje pepperspray en een handvol munitie. Om in de stemming te geraken zouden er dan een aantal XTC-pillen per persoon kunnen worden geslikt. Wij zijn benieuwd wat de vangst zou zijn bij een gemiddelde discotheek op het Rembrandsplein op een zaterdagavond. Onze conclusie De dikte van het dossier wekt de indruk dat we hier met een zaak van formaat te maken hebben, maar al lezende verdwijnt dit gevoel als sneeuw voor de zon. Wellicht dat er individuele supporters veroordeeld zullen worden, maar het bewijs tegen het merendeel is flinterdun en meer suggestief van aard. Naar onze mening (wij worden niet gehinderd door enige juridische kennis) slaagt SUPCRI er op geen enkele wijze in aan te tonen dat er zoiets bestaat als een criminele organisatie van Ajax- supporters. Het enige dat overduidelijk bewezen kan worden is dat alle verdachten supporter van Ajax zijn, die wel eens uitwedstrijden bezoeken en dat een deel van de fans elkaar kent en wel eens met de neus vooraan heeft gestaan bij een opstootje. De rol die SUPCRI aan dit fanzine toedicht als een soort spreekbuis van de criminele organisatie is dermate lachwekkend en onzinnig, dat we ons niet eens geroepen voelen om dit te weerleggen. 25

Fanzine De Ajax Ster (1996-2001) | 1998 | | pagina 25