De fata morgana van de criminele organisatie Vorig jaar september heeft een speciaal team van de politie, met de naam SUPCRI, enkele tientallen Ajax-supporters gearresteerd. De zware aanklacht luidde deelname aan een criminele organisatie. De meeste fans zijn vrij snel weer op vrije voeten gesteld, een enkeling mocht wat langer op staatkosten logeren. Deze maand beginnen de processen tegen de verdachten en moet blijken hoe hard de zaak is die justitie denkt te hebben. De DAS-redactie wist de hand te leggen op het 1500 pagina 's tellende dossier. Wij hebben met stijgende verbazing enkele honderden bladzijden doorgespit. De voorgeschiedenis De gebeurtenissen bij de wedstrijd Ajax- feyenoord in 1996 en uiteraard het drama in Beverwijk was de aanleiding om de harde kern voetbalsupporters van Ajax in kaart te brengen. Ook het CIV constateerde een toenemende escalatie en radicalisering van supporters- groepen. Een speciaal opsporingsteam met de naam "SUPCRI" werd geformeerd en zou in het diepste geheim de onderste steen boven moeten krijgen. Een vroegtijdige publicatie in DAS nummer 8 in augustus 1997 (artikel "Hooligans opgelet") kwam dan ook uiterst ongelegen. Het project zou landelijke navolging moeten krijgen, zodat na een grondige schoonmaak Nederland probleemloos het EK 2000 zou kunnen organiseren. Precies een half jaar na de oprichting, het budget was kennelijk op, werden de eerste arrestaties verricht. Bijna zeventig verdachten zijn aangehouden, hetgeen voor veel beroering zorgde in de supporterswereld. Wat is nu eigenlijk, zeker in de context van zich af en toe misdragende voetbal-supporters, een criminele organisatie? De tekst van het inmiddels beruchte artikel 140 wetboek van Strafrecht spreekt over het "Deelname aan een organisatie die tot oogmerk heeft het plegen van misdrijven" en verbindt hier een straf aan van ten hoogste vijf jaar of een geldboete van de vierde categorie. SUPCRI zag zich voor de uitdaging gesteld om te bewijzen dat een groep supporters met het genoemde oogmerk naar de wedstrijd van Ajax ging. Maar hoe bewijs je dit? De jonge onderzoekers stellen zich op het standpunt dat supporters die de combi-regeling proberen te omzeilen (bijvoorbeeld door het kopen van een kaartje met een neutrale clubcard), kennelijk het voornemen hebben om de politie te ontzeilen. Gewelddadige confrontaties met supporters van de tegenpartij zijn in dat geval onvermijdelijk. Vanuit deze redenatie probeert men alle handelingen van supporters, die in verband gebracht kunnen worden met het op eigen gelegenheid kunnen bezoeken van uitwedstrijden, verdacht te maken. De "criminele" incidenten De rode draad van het onderzoek wordt gevormd door tien incidenten waarbij Ajax- supporters betrokken zijn geweest. Dit zijn de thuiswedstrijden tegen feyenoord (24-3-96 en 23-2-97), de uitwedstrijden tegen FC Utrecht (13-10-96), feyenoord (24-11-96), AZ (8-12-96) en NEC (21-9-97), het Pijnacker-incident (vernieling en diefstal bij een pompstation), de vechtpartij op de ringweg A10, het Beverwijk drama en een XTC-zaak in Amstelveen. De peilers van de criminele organisatie Elke organisatie, crimineel of niet, heeft een doelstelling of een missie en kent een bepaalde structuur en cultuur. Zij beschikt over mensen en middelen om de doelstelling te realiseren. Volgens de speurneuzen zijn er vijf peilers, of beter gezegd kenmerken, aan te wijzen op basis waarvan het bestaan van een criminele organisatie voetbalsupporters aangetoond kan worden. De supporterscultuur vormt de verbin dende schakel en verschaft de groep een identiteit. Het bestaan van de criminele organisatie zou moeten blijken uit 1. Het organiseren van de kaartverkoop Bij enkele supporters zijn tientallen clubcards aangetroffen. Sommigen clubcards stonden op andermans naam. Hiermee kon bij de SENS- punten een groot aantal kaarten worden gekocht voor de neutrale vakken, deze kaarten werden doorverkocht aan andere Ajax- supporters. Met deze algemeen bekende methode kon de verplichte, langdurige en kostbare busreis 23

Fanzine De Ajax Ster (1996-2001) | 1998 | | pagina 23