De straat als basis van ons voetbal Overvolle straten waar auto's het beeld bepalen, rondhangende en zich vervelende jeugd en te weinig speelruimte op de straat. Het straatvoetbal, waar veel prof-voetballers de basis legden voor hun verdere carrière, krijgt steeds minder kansen om beoefend te worden. Wie wil voetballen moet tegenwoordig de halve stad doorreizen naar een sportveld om daar een uurtje bij een club te spelen. Bewerkelijk, vaak duur en het kost handen vol tijd. Alleen de fanatiekste voetballertjes met minstens zo fanatieke ouders zetten door. Veel talent gaat hierdoor verloren, simpelweg omdat de kans op ontdekking nihil is. Ajax-supporter Willem Snijder, beter bekend als "De Neus", wil hier verandering in aanbrengen. Al jarenlang liep hij met plannen rond om het voetbal terug te brengen naar de basis, de straat. In plaats van rottigheid uit te halen, kan de zich vervelende jeugd de energie kwijt door onder begeleiding te gaan straatvoetballen. Met alleen een bal en wat jassen als doel red je het tegenwoordig niet meer, beseft ook Snijder. Hij kwam dan ook met het idee om met een opblaasbare rood-witte boarding langs de pleinen in de oude stadswijken te trekken. Van Buikslotermeerplein tot Osdorpplein en van Mercatorplein tot de Amsterdamse Poort, elke buurt krijgt de gelegenheid om kennis te maken met deze moderne wijze van straatvoetbal. Op een speelveld van 20 bij 32 meter kunnen wedstrijden worden gespeeld tussen teams van vijf of zes spelertjes. De bal blijft door de boarding continue in het spel, zodat geen tijd verloren gaat met het onder auto's kruipen om weggeschoten ballen te zoeken. Zoveel mogelijk jeugd uit de achterstandswijken moet worden bereikt. De vaak torenhoge drempel om lid te worden van een voetbalclub is afwezig, ledereen mag meedoen en wil waarschijnlijk ook graag meedoen. De kleurrijke entourage nodigt als het ware uit om deel te nemen. Natuurlijk wordt er niet zomaar wat op los gespeeld. De wedstrijdjes zullen onder deskundige begeleiding worden georganiseerd, ook hier wil Snijder de jongens van de straat een belangrijke rol geven. Enige voorwaarde hierbij is dat zij gediplomeerd sport-en-spel-instructeur zijn. Zij zullen fulltime bij het project worden betrokken, aangezien er gemiddeld twee tot drie keer per week gespeeld zal gaan worden. Ook is er een aantal vrijwilligers, bij voorkeur uit Ajax- kring, gewenst om het rondreizende voetbalcircus te begeleiden. En passant lopen de meest getalenteerde voetballertjes zelfs de kans om door Ajax gescout te worden. Ondanks de serieuze ondertoon benadrukt Snijder dat ongecompliceerd lol maken minstens zo belangrijk is. Zowel Ajax als de supportersvereniging steunen het initiatief van harte. Bobby Haarms is zelfs beschermheer van het project. Ook de stadsdelen in Amsterdam zijn enthousiast en hebben medewerking toegezegd. De doelgroep wordt via het bestaande buurtwerk en de middelbare scholen benaderd. Het voetbal wordt in toernooivorm gespeeld, zodat er verschillende winnende teams zullen zijn. Elk winnend team wordt door Ajax uitgenodigd om de eerstvolgende thuiswedstrijd te bezoeken. De eerste opblaasbare boarding is inmiddels geleverd, waarbij de supportersvereniging als sponsor fungeerde. Het project staat in de startblokken om de wijk in te trekken. Toch zijn er nog kleine obstakels die genomen moeten worden. De initiatiefnemer en bedenker Snijder en de sponsor (de supportersvereniging) verschillen enigszins van inzicht over de wijze waarop de exploitatie moet gaan plaatsvinden. Snijder wil zoveel mogelijk sport en spel aanbieden aan de jeugd in de Amsterdamse wijken, terwijl de interim-manager Willem Blanken van de supportersvereniging de boarding ook commercieel wil gaan exploiteren door er in de regio mee de boer op te gaan. Met een Ajax-saus overgoten (als een Ajax-speler even zijn gezicht laat zien) zou er dan zelfs een aanzienlijke huurprijs worden gevraagd. Toch verwacht Snijder dat er overeenstemming bereikt kan worden, zo mogelijk zal er een aparte stichting worden opgericht waarin alle betrokkenen zullen deelnemen. In een tijd waarin voetbal voornamelijk met commercie wordt geassocieerd verdient dit initiatief alle steun. Wij wensen De Neus veel succes met de verwezenlijking van zijn plannen! Voor meer informatie Willem Snijder 06-51734214 22

Fanzine De Ajax Ster (1996-2001) | 1998 | | pagina 22