Who's afraid of Red White Jeroen? Aan de buitenkant van een doodnormale woning in een doodnormaal stadje is niet te zien dat hier één van de meest prestigieuze musea van Noord-Holland is gevestigd. Trotse beheerder is de 25-jarige Jeroen, die sinds 1991 trouw bezoeker van Ajax is. Jeroen vult een belangrijk deel van zijn bestaan met het verzamelen van allerlei Ajax-prullaria. Hoe nutteloos een voorwerp ook lijkt te zijnzeker voor de niet-Ajacieden, het simpele feit dat het in verband met Ajax gebracht kan worden geeft het een ongekende meerwaarde. En zoals een beetje verzamelaar zal beamen, is het een sport om de verzameling zo compleet mogelijk te maken. Geen eenvoudige opgave gezien de alsmaar uitdijende Ajax-productengids. Trillend van opwinding maakten wij onze opwachting bij het alternatieve Ajax-museum, dat op de snikhete zolder van de woning gevestigd bleek te zijn. Met groot vernuft was de beheerder erin geslaagd elke beschikbare millimeter van de ruimte te vullen met een ontelbaar aantal Ajax-attributen. Het gebied moest betreden worden alsof het mijnenveld was, een achteloos neergezette voet kon een waardevol verzamelstuk verpletteren. En aangezien zelfs kunstvandalen tegenwoordig een museumverbod krijgen, wilden we geen enkele risico nemen. Wij manoeuvreerden dus met de grootste omzichtigheid door de ruimte. Ajax after shave Zoals elke verzamelaar probeert Jeroen alles maar dan ook alles te pakken te krijgen, waarbij het de sport is om dit tegen de goedkoopste prijs te doen. Zo worden de bekende mokken met spelershoofden principieel alleen in de uitverkoop gekocht, dat scheelt toch gauw weer enkele guldens. Verder rondneuzend nemen we geschokt de contouren waar van een vierkant flesje after shave, onmiskenbaar een onderdeel van de met veel bombarie gepresenteerde Ajax-geurlijn. Wij eisten direct een verklaring omtrent de aanwezigheid van deze troep. Na een kort maar heftig kruisverhoor gaf Jeroen toe dat inderdaad niet alle museumstukken cultureel, artistiek en in voetbaltechnische zin verantwoord waren. De uitverkoop bij de plaatselijke drogist, waar duizenden andere Ajax-flesjes zelfs voor de dumpprijs van 7,50 maar moeizaam van de hand gingen, lokte hem over de streep. Vooruit dan maar, typisch een impulsaankoop zullen we maar zeggen. Emotionele waarde Even afgezien van het flesje met Ajax-formaline, wordt aan iedere koop de voorwaarde verbonden dat het artikel mooi moet zijn en een zekere emotionele waarde moet hebben. Toegangskaarten van alle door hem bezochte wedstrijden, waaronder veel collectors-items, zijn in ruime mate voorhanden. De fraaiste exemplaren hangen ingelijst aan de muur. Als één van de waardevolste aandenkens beschouwt Jeroen de instapkaarten van de spelers, uiteraard met handtekening, van de vlucht naar de wereld bekerwedstrijd in Tokio. Een kwestie van het betere ritselwerk en goed lobbyen bij een netwerk van kennissen. Souvenirjacht Veel leuker en spannender is het om de souvenirs op een wat minder legale wijze te bemachtigen. Soms wordt je hier door omstandigheden door gedwongen, want niet alle souvenirs zijn in de winkel te koop. Zo was het bord dat op het veld hing in Auxerre nergens verkrijgbaar. Tja en wat doe je dan als fervent verzamelaar, je leent het tijdelijk. Koelbloedig wandel je na de wedstrijd met een groep andere kunstliefhebbers het veld op. De tijd die gemoeid is met het maken van een groepsfoto is voldoende om het bord los te wurmen. Gewapend met het souvenir wandelt de groep, alsof het de gewoonste zaak van de wereld is, vervolgens het veld weer af. Stunten in Dortmund Soms moeten risico's genomen worden om een begeerd voorwerp te bemachtigen. Bij de Champions Leage wedstrijd in en tegen Dortmund enige tijd gelden moesten er zelfs levensgevaarlijke toeren uitgehaald worden. In de binnenstad reed voor de wedstrijd een tram voorbij waar op het dak fier een Ajax-vaantje wapperde. Overmoedig geworden door de drank, Jeroen houdt het op enkele pilsjes, wij op enkele kratjes, werd sprintend de achtervolging ingezet op de tram. Ongeveer honderdvijftig meter later bij de eerstvolgende halte kon de tram achterhaald worden. Via het stootblok beklom onze aspirant klimmer als een sherpa hijgend de tram en wist na veel gerommel het vlaggetje los te trekken. Precies op dat moment sloot de tram de deuren en trok op. Als een mislukte stuntman belandde Jeroen ruggelings op het wegdek, het inmiddels bemodderde vaantje triomfantelijk omhoog houdend. Vlaggen De gratis uitgedeelde plastic vlaggetjes, "eigenlijk niet veel aan" vindt Jeroen, zijn een voor de hand liggend verzamelobject. Het museum heeft de hele serie compleet, maar dat kostte soms wel enige moeite. Sommige supporters zien kans om volle dozen met vlaggen weg te slepen, zodat er op een gegeven 17

Fanzine De Ajax Ster (1996-2001) | 1998 | | pagina 17