seizoenkaart", verklaart dit ook een aantal "verdwenen" Ajacieden. Maar ook hier zijn het er geen duizenden. Ook is het nieuwtje van de Arena zo langzamerhand wel uitgewerkt. Omdat er aan het eind van het vorige seizoen echter nog een gigantische wachtlijst was (Ajax sprak van 17.000 mensen), zal het aantal afvallers normaal gesproken hiermee ruimschoots kunnen worden aangevuld. Zoals bekend is de term "normaal gesproken" op Ajax echter slechts zelden van toepassing. Zo ook nu niet. Want naast een flinke prijsverhoging van de seizoenkaarten van zo'n 10%, introduceerde Ajax ook nog eens de PCC (over deze PCC komen we verderop uitvoerig terug). Ondanks dat Ajax Sjakie Wolfs in de "Kick Off" heeft laten zeggen dat er ruim 40.000 seizoenkaarten zijn verkocht, geloven wij hier dan ook niets van. Bekend is dat er supporters zijn die voor hun seizoenkaart voor '98-'99 hebben bedankt en die vervolgens maar liefst vier keer door Ajax zijn benaderd om zich te bedenken. Ajax kennende, moet de nood dan wel heel erg hoog zijn! Ook is bekend dat mensen die al voor het seizoen '96-'97 voor een seizoenkaart hebben bedankt, onlangs weer zijn benaderd om een seizoenkaart voor '98-'99 te kopen; op die manier heeft Ajax dus zijn wachtlijst kunstmatig hoog gehouden. Gezien de prijsverhoging, de rompslomp rond de PCC en Ajax's interpretatie van een wachtlijst, is het dan ook niet ondenkbaar dat er momenteel helemaal geen echte wachtlijst meer bestaat en dat er gewoon minder seizoenkaarten zijn verkocht dan vorig seizoen. Uiteraard zal Ajax dit, gezien de beursgenoteerdheid. niet eerder wereldkundig maken dan op het moment dat zij dit tegenover de aandeelhouders verplicht zijn te doen. Overigens moet je niet gek staan te kijken als er binnenkort bij quizzen en sponsorartikelen Ajax- seizoenkaarten zijn te winnen; inmiddels kun je al een Ajax-PCC met Airmiles plus bijbetaling bestellen. Maar ook deze oorzaak kan niet tot gevolg hebben gehad dat er maar liefst 15.000 Ajacieden zijn "verdwenen". 11.000 "verdwenen" Ajacieden Desgevraagd heeft Maarten Oldenhof verklaard dat er bij Ajax-Willem II slechts ruim 31.000 (seizoen)kaarthouders de elektronische toegangs poorten hebben gepasseerd. Tel hierbij de personen op die niet van de elektronische controlepoorten gebruik behoeven te maken (bobo's en pers e.d.), dan kom je ongeveer op zo'n 33.000 toeschouwers. Ook meldde Maarten dat er maar liefst 11.000 (seizoen)kaarthouders niet waren komen opdagen. En deze laatste mededeling geeft dan eindelijk aan waar de verdwenen Ajacieden zijn gebleven. Namelijk op vakantie, gewoon thuis of elders! En wel met de seizoenkaart of het losse kaartje in de kontzak. Want het is met ingang van dit seizoen niet meer mogelijk om je kaart even spontaan aan een buurman, vriend of familielid te geven, zodat er tenminste iemand van je kaart gebruik maakt. Nee, dit kan alleen nog maar als die buurman, die vriend of dat familielid eerst met twee pasfoto's en 25, naar het postkantoor is geweest. We hebben nu immers met het PCC-tijdperk te maken! Maar hoeveel mensen doen dat nou voor die één of twee keer per jaar? De minpunten van de PCC Voor alle duidelijkheid zetten we nog even de vier grootste minpunten van de PCC op een rijtje: met het aanschaffen van een PCC kies je automatisch voor één club, wat eveneens automatisch inhoudt dat je bij de andere clubs - behoudens in het uitvak- niet meer welkom bent. Sterker nog, als een burgemeester bepaalt dat bij een bepaalde wedstrijd geen Ajax-supporters worden toegelaten, kom je er helemaal niet meer in. En dat louter en alleen omdat je in het bezit bent van een Ajax-PCC. De PCC is dan ook - overigens net zoals de "gewone" clubcard- discriminerend. Zoals nog niet zolang geleden op de meeste Zuid-Afrikaanse stranden geen kleurlingen mochten komen, zo mogen er in de meeste vakken van een stadion waar Ajax zijn uitwedstrijden speelt, geen bezitters van een Ajax-PCC komen; als je een keer een wedstrijd niet kunt bijwonen, mag je alleen je seizoenkaart uitlenen aan iemand die in het bezit is van een Ajax-PCC; spontaan iemand anders een keer verwennen met een Ajax-bezoek is er niet meer bij. Ook in dit geval is de PCC discriminerend: immers, bijna iedere andere kaart is overdraagbaar, denk maar aan een bioscoop- of een honkbalkaartje. In dit geval wordt de voetbalbezoeker dus duidelijk gediscrimineerd ten opzichte van de bioscoop- of honkbalbezoeker; met de PCC zul je nooit meer dan één kaartje kunnen kopen, hij is immers persoonsgebonden. Met name bij bekerwedstrijden tegen niet aansprekende tegenstanders zullen de gevolgen - hiervan zichtbaar worden; de PCC is wéér een (semi-)legitimatiebewijs. Zelfs ais je met een los kaartje een uitwedstrijd bezoekt, ben je verplicht de PCC bij je te hebben. En dat terwijl je wettelijk gezien al verplicht bent om (onder andere) bij een voetbalwedstrijd een officieel legitimatiebewijs als een paspoort of een rijbewijs bij je te hebben. 13

Fanzine De Ajax Ster (1996-2001) | 1998 | | pagina 13