Duidelijker kan het haast niet. En denk nu niet dat dit soort songs slechts door een extreme minderheid wordt gezongen. Nee, hele gezinnen zingen het mee in de pubs. Bovendien worden deze liederen gewoon legaal op CD verkocht. De meest populaire -en kwalitatief beste- band die rebelsongs speelt is momenteel "Éire óg ("Jong Ierland", uit te spreken als "errok"). Andere bekende rebelbands zijn "Charlie the Bhoys" en "Athenrye". De laatstgenoemde band is genoemd naar "The Fields of Athenrye", een hartverwarmend traditioneel Iers lied dat de afgelopen jaren immens populair bij de Celts is geworden, ondanks dat het niet een echte rebelsong is. De band waarvan de meeste CD's worden verkocht zijn "The Wolftones"; deze band speelt echter niet alleen "rebelsongs". Op naar de wedstrijd Na voor een hele zomervakantie sfeer opgedaan te hebben, zocht ik m'n maatjes op in hun stamkroeg "The Welcome Inn" en vertrokken we met z'n zessen lopend naar Parkhead. Uiteraard pik je dan onderweg nog even gauw een fanzine mee. Momenteel heeft Celtic er drie die met een zekere regelmaat uitkomen. Daarnaast zijn er ook nog die zo onregelmatig uitkomen dat bijna niemand eigenlijk weet of ze nog bestaan. Degenen die wèl regelmatig uitkomen zijn "Not the view", "Bhoyzone" en "Tiocfaidh Ar Lal". Over de laatstgenoemde fanzine -veruit de beste van de drie- volgt dit seizoen nog een recensie in "Fanstuff". Ook kon ik het niet nalaten om de diverse - particulie-re- stands (zie de foto rechts) voorbij te lopen zonder een paar prachtige sjaals te kopen. Het leuke was dat ik een souvenirverkoper tegenkwam die ik ook vóór de Champions League finale in Wenen (Ajax-Milan, 1-0 dankzij St Patrick) had ontmoet en drie dagen daarna bij de SFA Cup finale tussen Celtic en Airdrie (1-0 dankzij Big Pierre). Zoals altijd waren de souvenirs "op straat" origineler en leuker dan die in de mega-clubshop. Het wordt tijd dat het in Nederland ook eens mogelijk wordt om zonder allerlei vergunningen en rechten-beschermende-regelingen clubsouvenirs te kunnen verkopen; het zou de kwaliteit van Ajax-souvenirs en de gezelligheid rond de stadions duidelijk ten goede komen. Naast sjaals en dergelijke kon je ook honderden programmaboekjes van de afgelopen jaren kopen, de meest recente tegen redelijke prijzen. Voor die van Celtic-Ajax uit 1982 werd echter £5 gevraagd; voor mij gevoelsmatig teveel om er één te kopen. De wedstrijd (Celtic-St Johnstone) Een paar minuten voor aanvang van de wedstrijd schalt tegenwoordig "You'll never walk alone" uit de luidsprekers. Na enkele seconden worden de luidsprekers dan uitgezet, omdat werkelijk alle sup-porters een sjaal boven het hoofd houden en dit lied der liederen meezingen. Bij de opkomst van de spelers treden de luidsprekers dan weer in werking om de "Celtic-song" te faten horen. Ook dit lied wordt massaal meegezongen. Vlak vóór de aftrap vormen de Celtic-spelers een kringetje, pakken elkaar bij de schouders vast en produceren een soort van yell, dit onder een instemmend en aanzwellend gebulder van de fans. De wedstrijd kan beginnen! De wedstrijd was, zoals de meeste, niet echt geweldig, al begon Celtic sterk. Na 160 seconden scoorde Larsen een werkelijk fantastisch doelpunt. Na een korte rush over links poeierde hij de bal hoog in de verste hoek. Daarna bleef Celtic nog een minuut of tien goed voetballen, totdat er een paar acties op rij mislukten. Hierna zag je een soort van nervositeit het elftal binnen sluipen en ging Celtic wat behoudender voetballen. Omdat St Johnstone ook niet bepaald aandrong, ontstond er een saaie pot voetbal. FOOTIUÜ 8

Fanzine De Ajax Ster (1996-2001) | 1998 | | pagina 8