Cheerio to "ten in a row" "Cheerio to ten in a row". Het was het meest gehoorde lied in het groen-witte deel van Glasgow op zaterdag 9 mei 1998. Songs als "We are the champions" of "Campeone, campeone, olé olé olé" hoorde je ook veel, maar dit haalde het toch niet bij het "Cheerio to ten in a row" (vrij vertaald "Zeg maar dag tegen je tien keer op een rij). Uiteraard wordt hiermee het "tien keer achter elkaar Schots kampioen worden" bedoeld, wat Rangers had kunnen bereiken als ze ook het afgelopen seizoen weer de titel hadden binnengehaald. Dan hadden ze het record van Celtic van "nine in a row" (1966 t/m 1974) kunnen verbeteren, iets waar de echte Celtic-supporter waarschijnlijk nooit meer overheen was gekomen. Het evenaren van het record was immers al een ramp, al deden de in het groen-witte kamp verkochte T-shirts met de kreet "What's the fuzz, we did it first" (vrij vertaald "Wat is er nou zo bijzonder aan, wij deden het immers eerst") het leed wat verzachten. Het is dan ook zo klaar als een klontje, dat het kampioenschap van Celtic voor veel Celts minder belangrijk was dan het niet kampioen worden van Rangers. Celtic-fans hadden waarschijnlijk bijna net zo hard gefeest als bijvoorbeeld het bij hen toch niet bepaald populaire (protestantse) Hearts kampioen was geworden. De voorafgaande negen jaar Nadat Celtic in hun Centenary season (het 100-jarig bestaan in 1988) nog de dubbel had gepakt, werd Rangers in 1989 kampioen, wat op zich niets bijzonders was. Celtic won immers de Scottish FA (SFA) Cup en had zo ook een prijs gewonnen. Bovendien werden de kampioenschappen in die jaren redelijk tussen de beide grootmachten uit Glasgow verdeeld. Wat wel verontrustte, was dat Rangers in staat bleek om het crème de la crème van het Engelse voetbal op te kopen, en dat terwijl de schatkist van de Bhoys (een bijnaam van Celtic) zo goed als leeg was. Uit die tijd stamt een spotnaam van Celtic, de "Beggars" (Bedelaars), die met name door de "Huns" (een scheldnaam voor iedereen die wat met Rangers te maken heeft) te pas en te onpas werd gebruikt. Celtic-supporters die met deze bijnaam geconfronteerd werden, trokken als reactie vaak hun portemonnee, haaiden er een pak bankbiljetten uit en zwaaiden dan hiermee als ware het een waaier. En inderdaad, psv, eh Rangers, veroverde kampioenstitel op kampioenstitel. Celtic bleek niet in staat Rangers serieus te bedreigen, al speelden ze wel vaak het meest attractieve voetbal. Rangers bleef ondanks al z'n dure aankopen een pure counterploeg, die veruit de meeste "Old Firms" (de derby's tussen Celtic en Rangers) in zijn voordeel wist te beslissen. Het was duidelijk, zonder een financiële injectie zou Celtic Rangers waarschijnlijk nooit meer inhalen. En die financiële injectie kwam er in de persoon van Fergus Mc Cann, een in Canada schatrijk geworden Schotse zakenman die beweerde Celtic een warm hart toe te dragen. Zijn eerste daad bij Celtic was het opkopen van de club van de eigenaren, de zogenaamde "families". Vervolgens liet hij Celtic de beurs opgaan, kocht zelf 51% van de aandelen en werd gelijk maar voorzitter. Het uitgeven van aandelen leverde Celtic 22 miljoen pond op. Hiervan investeerde Mc Cann 17,5 miljoen in het renoveren van de lange zijde aan de noordkant van Parkhead (het Celtic stadion, ook wel Celtic Park genoemd). In de ogen van de ene Celtic-fan was dit een doodszonde, in de ogen van de ander een zegen. Deze "Northstand", waaronder "The Jungle", het vak waarin de meest fanatieke Celts stonden, werd gesloopt en opnieuw opgebouwd. Dit werd gewoon tijdens het seizoen gedaan, waardoor Celtic een jaartje naar Hampden Park (het nationale stadion) moest verhuizen. De volgende seizoenen werd er steeds een deel van het stadion gesloopt en weer opgebouwd, terwijl Celtic toen gewoon zijn thuiswedstrijden op Parkhead bleef spelen. In de afgelopen zomerstop is Parkhead geheel gereed gekomen. Met 60.000 zitplaatsen is het nu het grootste clubstadion van Groot Brittanië. Wat opvalt is dat de oude eretribune aan de zuidkant, inclusief een tweetal palen om het dak te ondersteunen, niet is meeverbouwd. Het is momenteel nog niet zeker of dit ooit gaat gebeuren; het oude hoofdgebouw,dat een onderdeel is van de eretribune, schijnt onder een soort "Monumentenzorg" te vallen. Overigens schijnt Mc Cann ook de aftandse buurt aan de westzijde van Celtic Park (zie de foto rechts) te willen opkopen, om deze te slopen en te vervangen door een gigantische parkeerplaats. 6

Fanzine De Ajax Ster (1996-2001) | 1998 | | pagina 6