De Boer is troef? De voetballerij is nu niet meteen het schoolvoorbeeld van een gemeenschap waarin alles op ordelijke wijze verloopt. Het is een jungle wordt er wel eens geroepen waar list, intrige en bedrog schering en inslag zijn. Neem nu de affaire rondom de Boertjes. Bij supporters zijn de meningen verdeeld, een deel vindt dat het Ajax-bestuur zich wat soepeler moet opstellen richting de spelers die zoveel hebben betekend voor de club. Een ander deel, waaronder wij onszelf ook rekenen, vind dat de spelers niet moeten zeuren en gewoon weer verder moeten voetballen. Begin februari van dit jaar werd er in de Arena een bijeenkomst gehouden waarbij vertegenwoordigers van Ajax en een kleine duizend supporters van de F-Side aanwezig zijn geweest. Het kan zijn dat we toen aan een collectieve gehoorbeschadiging hebben geleden, maar het moment dat Ronald de Boer de uitspraak deed niet bij Ajax te zullen weggaan, staat ons nog haarscherp in het geheugen gegrift. Wat zijn deze woorden nu eigenlijk waard geweest? Moeten we ze vergelijken met de zoete praatjes van een politicus op verkiezingtournee en dus met een flinke korrel zout nemen? De poppenkast die plotseling wordt opgevoerd om een vertrouwensbreuk met Ajax te bewerkstelligen is doorzichtig en eigenlijk een belediging voor de supporters. De Boertjes beweren dat er sprake zou zijn van een sportieve verbetering en schermen, in een opzichtig één-tweetje met Bargelona, met waanzinnige salarissen die in het verschiet zouden liggen. Minstens zo discutabel als het gedrag van de Boertjes is de opstelling van Louis van Gaal. Ook zijn belofte om geen spelers bij Ajax weg te halen blijkt een loze populistische kreet te zijn, hetgeen nog maar eens bewijst dat het spreekwoord "wiens brood men eet, diens mond men spreekt" in de voetbaljungle een belangrijke overlevingstactiek is. Ook beweren de broertjes op verongelijkte toon dat er met Ajax in de persoon van Maarten Oldenhof en Arie van Os mondelinge afspraken gemaakt zouden zijn over het vertrek van Ronald, waarbij Frank nog enige tijd zou blijven. Nu Ajax weigert mee te werken aan het vertrek van Ronald verklaart Frank zich solidair door zijn weigering om nog langer voor Ajax uit te komen. Uit eigen ervaring kunnen we ons best voorstellen dat er bij Ajax uit de losse pols snel wat vage beloftes zijn gedaan. Toch is het onvoorstelbaar dat de immer bijdehante Rob Cohen, hier dan niet meteen een wurgcontract van zou hebben laten opstellen. De affaire de Boer maakt eens en te meer duidelijk dat de jacht op het grote geld op termijn wel eens kan betekenen dat supporters zich en masse zullen afkeren van het voetbal. Sinds het Bosman-arrest lijken de financiële stoppen volledig doorgeslagen. De absurd hoge salarissen die topvoetballers bij Ajax al kunnen verdienen, worden moeiteloos overtroffen door zo mogelijk nog idiotere bedragen die in het buitenland worden geboden. Naarmate de uitgaven groeien, moeten de clubs zich in steeds grotere bochten wringen om het hoofd boven water te houden. Europese competities, Top-liga's, Champion Leagues of hoe het allemaal ook mag heten, zogenaamd in het belang van de supporter, moeten torenhoge inkomsten garanderen om torenhoge uitgaven te kunnen financieren. De uittocht van Nederlandse spelers wordt gecompenseerd door een intocht van buitenlandse spelers, waarmee supporters geacht worden zich te identificeren louter en alleen omdat er een rood-wit shirt om de schouders hangt. Nog even en we kunnen spreken dat er bij Ajax sprake is van een Nederlandse clan, de rest van de spelers zal dan, met alle respect, uit het buitenland afkomstig zijn. Over de Amsterdamse inbreng bij de "Amsterdamsche Football Club Ajax" zullen we het dan maar niet eens hebben. De beleidsmakers in het Europese voetbal zouden zich beter eens kunnen bezig houden met de vraag of de inslagen weg de juiste is. Wellicht dat vrijwillige afspraken tussen de clubs over het aantal buitenlandse spelers, maximale salarissen en onvoorwaardelijke loyaliteit aan de nationale competitie, het tij nog kunnen keren. Want beter ten halve gekeerd, dan ten hele gedwaald. De gebroeders De Boer adviseren wij om zo snel mogelijk eieren voor het geld te kiezen. Mocht dit niet helpen, dan kan een salarisloze verbanning naar het tweede, derde, vierde enz. elftal misschien een helende werking hebben. 5

Fanzine De Ajax Ster (1996-2001) | 1998 | | pagina 5