Even voorstellen Een nieuw seizoen, nieuwe gezichten. OK, weliswaar is het aantal nieuwelingen -tot het moment van schrijven- beperkt gebleven tot drie, niet zoveel als vorig jaar dus, toch is het altijd weer wennen als een nieuwe speler het Ajax-shirt aantrekt. Een introductie: Gio Kinkladze De 24-jarige Gio Kinkladze is de meest in het oog springende nieuweling in de selectie van het komende seizoen. De jeugdvriend van Shota Arveladze werd mede op aanraden van Shota naar Amsterdam gehaald. Voor diegenen die enkele jaren geleden al de Engelse Premiership volgden kan Kinkladze geen onbekende meer zijn! Toen hij zijn entree maakte bij Manchester City stal de kleine dribbelaar direct de harten van de voetbalfans in het algemeen en de Manchester City fans in het bijzonder. Met weergaloze solo's en dribbles groeide hij uit tot de publiekslieveling van de club. Regelmatig waren zijn goals te bewonderen bij BBC's Goal of the Month competition! Toch kon ook hij niet voorkomen dat zijn club uit de Premier League naar de First Division degradeerde. Kinkladze bleef zijn fans en zijn club in Manchester echter trouw. Toen het afgelopen seizoen Manchester City echter ook uit de First Division degradeerde kon een vertrek van Kinkladze bijna niet uitblijven! Verschillende grote clubs meldden zich voor de steraanvaller. Clubs waaronder behalve Ajax ook Liverpool en Manchester United. Omdat een overgang van de ene naar de andere club in Manchester daar nogal gevoelig ligt, viel United eigenlijk al gauw af. Uiteindelijk gaf Kinkladze te kennen dat zijn voorkeur lag bij Ajax. Ajax speelde voetbal zoals hij dat graag zag en hij zou zich er thuis voelen, zo zei hij! Na lang onderhandelen over de transfersom tussen Ajax en City kwam de overgang dan eindelijk rond! Dit tot groot verdriet van de Manchester City fans, die er echter wel begrip voor hadden dat hun 'Kinky' graag bij een topclub wilde voetballen. Bij Ajax lijkt Kinkladze in eerste instantie in aanmerking te komen voor de linksbuitenplaats die vorig seizoen nog veelvuldig door Michael Laudrup werd bezet. In zijn spel lijkt de Georgiër af en toe wel een beetje op Laudrup. Zijn passeerbewegingen zijn weergaloos, zijn techniek adembenemend en zijn steekpassjes zijn vaak fenomenaal. Bovendien kunnen met zijn klasse enkele spectaculaire doelpunten niet uitblijven! Een klein voorproefje zagen we al toen hij in de oefenwedstrijd tegen Kopenhagen de Deense doelman met een lob wist te passeren. Of bijna toen hij in diezelfde wedstrijd op volle snelheid vijf man passeerde en de bal net naast schoot! Kinkladze heeft alles in zich om ook in Amsterdam tot een publiekslieveling uit te groeien! Jesper Gronkjaer Jesper Gronkjaer werd al in de loop van het vorige seizoen door zijn landgenoot Morten Olsen gecontracteerd. Met ingang van dit seizoen zal ook hij de kleuren van Ajax verdedigen. De 21 -jarige aanvaller staat in eigen land bekend als een begenadigd talent. Het lijkt erop dat hij hier voorlopig nog genoegen zal moeten nemen met een plaats als stand-in voor de beide vleugelspitsen. Tot nog toe heeft de Deen in de voorbereiding nog niet veel kunnen laten zien. Hij speelde onder andere de tweede helft in de allereerste oefenwedstrijd tegen Hollandia maar kwam toen, net als de rest van het team overigens, duidelijk wedstrijdritme te kort. Momenteel is Gronkjaer aan het revalideren van een meniscus operatie die hij enkele weken geleden moest ondergaan. Een tegenvaller voor deze jongeling natuurlijk. Toch mag verwacht worden dat ook hij dit seizoen wel 'aan zijn wedstrijdjes' zal komen, wellicht nog niet als basisspeler, maar dan toch zeker als invaller. Volgens de kenners in Denemarken ("Hij is een nieuwe Van Basten") is hij bij Ajax prima op zijn plaats. Ook Morten Olsen heeft alle vertrouwen in de kwaliteiten van het talent ook al vergelijkt hij hem niet onmiddellijk met een van de 'all-time greats'. Volgens Olsen heeft Gronkjaer veel mogelijkheden maar moet hij ook nog veel leren! Met zoveel kwaliteit om zich heen zal dat waarschijnlijk geen probleem zijn! Wamberto Sousa Campos Ajax' meest recente aankoop is Wamberto Sousa Campos, kortweg Wamberto of bijgenaamd 'Simon'. Fliermee hebben we meteen de link met Ajax te pakken! Wamberto kwam van Standard Luik waar hij veelvuldig werd vergeleken met ex-Ajax en ex-Standard speler Simon Tahamata. Zodoende de bijnaam 'Simon'. Wamberto is tweebenig en kan op meerdere posities in de aanval uit de voeten. In de voorbereiding speelde hij bij afwezigheid van Babangida vaak als rechtsbuiten. Daar bleek de Braziliaan wel degelijk over het nodige talent te beschikken maar nog een beetje te moeten wennen aan het spelen bij Ajax. Met Wamberto erbij lijkt een probleem dat Ajax vorig seizoen had echter opgelost. Wanneer Babangida om wat voor reden dan ook niet beschikbaar was, dan had Ajax geen andere rechtsbenige aanvaller achter de hand. Nu is dus ook die positie dubbel bezet. Het lijkt er op dat de Braziliaan weer een aankoop is in de stijl van Morten Olsen. Spelers die graag willen voetballen, graag iets aan het publiek willen laten zien ook, maar ook spelers die de individuele kwaliteiten hebben om wedstrijden in hun eentje te beslissen. Wanneer Morten Olsen zich bij het kopen van Wamberto door het zelfde gevoel heeft laten leiden als bij de aankopen van bijvoorbeeld Sunday Oliseh en Shota Arveladze, dan is Wamberto bij Ajax zeker op zijn plaats!! 4

Fanzine De Ajax Ster (1996-2001) | 1998 | | pagina 4