WK '98 Waar zijn de kaarten gebleven? Het organisatiecomité KNVB De supportersclub Oranje De zwarthandel Wie een wedstrijd van een groot voetbaltoernooi wil bezoeken moet de laatste jaren van goeden huize komen. Het wordt de gewone supporter zo langzamerhand onmogelijk gemaakt om op een normale manier tegen normale prijzen aan kaarten te komen. Sponsors, genodigden, VIP's en andere relaties vormen het nieuwe publiek. De kruimels worden verloot onder de gewone supporters, waarvan het overgrote deel veroordeeld is tot het kijken naar de televisie. Laten we eens kijken welke partijen bij de kaartverdeling betrokken zijn. Zoals luchtbellen in het water altijd naar boven drijven, zo komen incompetente prutsers altijd boven drijven in de organisatie rondom de kaartverdeling. Op onnavolgbare wijze worden verdeelsleutels bepaald, waardoor het voor kan komen dat de nationale bond van Verweggistan (met 350 leden) 10.000 kaarten krijgt voor de wedstrijd Nederland - België, terwijl de KNVB zich laat afschepen met 500 stuks. De ondoorzichtigheid van de verdeling wordt maximaal opgevoerd, zodat op een gegeven moment niemand meer weet waar de kaarten zijn. Louche opkopers weten hun weg in de chaos altijd te vinden en leggen beslag op kaarten voor complete tribunevakken. Via een eindeloze keten van tussenhandelaren wordt de prijs tot absurde hoogte opgevoerd. Bekende trucs die op supporters worden losgelaten zijn het verkopen van passe-partouts voor een serie wedstrijden in een bepaald stadion, terwijl jouw team er maar één wedstrijd speelt. De kaarten voor de wedstrijd van Gabon tegen Groenland moet je dan zien kwijt te raken aan wat toevallig geïnteresseerde eskimo's. net doen alsof telefonisch reserveren mogelijk is, terwijl er maar drie hardhorende telefonistes met een spraakgebrek worden ingezet. Bovendien spreken zij uitsluitend een Fins dialect. Het telefoonverkeer in heel Europa is hierdoor volledig plat gegaan. plotselinge prijsverhogingen doorvoeren, zoals bij Nederland - Brazilië. Een Franse Hans Kazan wist in vier dagen tijd (sinds Argentinië) 900 plaatsen van de goedkoopste categorie 4 weg te goochelen en vervangen door plaatsen van een duurdere categorie. Of je maar even 300 gulden wilt bijbetalen, terwijl er al 120 is aanbetaald. Uiteindelijk bleken de plaatsen te bestaan uit een 35 cm brede betonnen traptrede. Deze organisatie lijkt volstrekt apathisch als het gaat om kaartverdeling, het interesseert de bond namelijk helemaal niets. Op de vraag van een journalist of de bond nog van plan was om extra kaarten te regelen, omdat er slechts een handvol kaarten was toegewezen, antwoordde een KNVB-official "Nee, want Nederlanders zijn zo inventief, die komen altijd wel aan kaarten". Natuurlijk belooft de bond dat het bij het EK in 2000 allemaal véééééél beter geregeld zal worden voor de supporters. We geloven er helemaal niets van. Dit is een volstrekt overbodige organisatie, die haar bestaanrecht louter en alleen ontleent doordat zij van de KNVB de overgebleven kaarten in de schoot krijgt geworpen. Alleen leden van Oranje club mogen, na loting, kaarten aanschaffen. De club kan ondanks het grote aantal leden, geen enkele vuist van betekenis maken. De actiebereidheid van de gemiddelde Oranje-fan is minimaal, zodat men zich moet beperken tot het plaatsen van kritische kanttekeningen. Volgens het vaste ritueel blaast de plaatselijke politie vooraf altijd hoog van de toren. Zwarthandel zal niet worden getolereerd en er zal streng tegen worden opgetreden. Dat hebben we inderdaad gezien in Parijs en Marseille, de politie leek eerder als beschermer dan als bestrijder op te treden. Intussen vullen handelaren ongegeneerd hun zakken. De winsten zijn zo astronomisch hoog dat deze lieden het zich bij de wedstrijd tegen België en Argentinië konden veroorloven om tot vlak voor de aftrap waanzinnige prijzen te vragen. Toen niemand toehapte, werden er voor de ogen van de verbijsterde supporters, kaarten aan stukjes gescheurd. Gelukkig is het EK over twee jaar in Nederland en ook de Japanse supporters zullen hun behandeling bij het WK 2000 niet vergeten zijn. Dan zal de rekening worden gepresenteerd aan al die Franse namaaksupporters die zonder kaart zullen afreizen. Ga maar vast sparen. 28

Fanzine De Ajax Ster (1996-2001) | 1998 | | pagina 28