WK '98 Supporter trends Grote voetbaltoernooien zoals een WK en een EK zijn niet alleen voor de voetballers gelegenheden om hun kunsten te etaleren. Ook supporters grijpen de gelegenheid aan om de wereld hun supportersrituelen te tonen. Zij vormen op deze wijze een inspiratiebron voor vele andere fans. Zo is de wave bij het WK in 1986 geïntroduceerd door Mexicaanse supporters en is hierna (soms tot vervelens toe) wereldwijd overgenomen. Ook de indrukwekkende lawine van papiersnippers en toiletrollen waarmee de Argentijnse fans bij het WK van 1978 hun team telkens verwelkomden heeft veel navolging gekregen, de herinnering van de thuiswedstrijd tegen Udinese ligt nog vers in het geheugen. De Nederlandse inbreng is vooralsnog gering. Godzijdank slaagt geen enkele andere supportersgroep erin om dweilorkesten als de Teletoeters of nog erger draaiorgels, te mobiliseren. Toch verdienen zelfs de Nederlandse fans een eervolle vermelding in onze trend top 6 (in willekeurige volgorde). 1Engelse arbeidsvitaminen Tijdens de wedstrijd Engeland-Tunesië (2-0) in Marseille braken op het strand ernstige ongeregeldheden uit tussen Noord- Afrikaanse en, hoe kan het ook anders, Engelse voetbalsupporters. Massa's supporters hakten op elkaar in. Flessen, stenen en stukken hout vlogen door de lucht. Hordes Engelsen rukten op richting een noodtribune waar een groot aantal "vijandige" fans naar het opgestelde mega-scherm zat te kijken. Televisiecamera's registreerden de rellen feilloos en zoomden driftig in en uit. Dan in een flits blijkt zich in het midden van alle tumult een trommelaar te bevinden. De overduidelijk van Engelse origine afkomstige trommelaar staat roerloos midden in het slagveld onverstoorbaar door te trommelen, de blik strak vooruit gericht richting de Tunesische supporters. En dan te bedenken dat Ajax-fans straks ondersteuning krijgen van een heel regiment Braziliaanse trommelaars! 2. Japanse schoonmaakwoede Dat Japanners ordelijke mensen zijn wisten we al, maar dat zij na afloop van een voetbalwedstrijd zelfs de tribune gaan schoonmaken om hun rommel op te ruimen verbaast ons ook. Op bijgaande foto zien wij vier manische Japanse Miep Klaaks druk bezig om na de verloren wedstrijd tegen Kroatië papiersnippers van de tribune te verwijderen. Deze goede gewoonte willen we maar al te graag in de Arena introduceren. Als gebaar van goede wil aan onze schoonmaakvrienden van de CSU hebben wij de gehele F-Side ingepland voor corvee dienst tot en met het seizoen 2016/2017. De redactie neemt de laatste dienst in mei 2017 voor zijn rekening. Rooie Hans zal op grond van zijn jarenlange ervaring als eerste worden ingezet. 3. Nederlands respect Tot voor kort konden Nederlandse supporters maar weinig respect opbrengen voor het volkslied van de tegenstander. Vaak overstemde een striemend fluitconcert een groot deel van de "vijandige hymne". Opvallend was'dat tijdens dit WK er geen enkele poging tot verstoring werd gedaan. Hinderlijke fluitconcerten bleven achterwege, vaak volgde zelfs een bescheiden applausje. Helaas heeft de ultieme test niet plaatsgevonden, de wedstrijd tegen duitsland is immers niet gespeeld (oké, uitzonderingen bevestigen de regel alleen het "deutschland über alles" mag volledig worden weggefloten). Overigens, de beste vertolkers van het volkslied waren natuurlijk de Engelsen, die het "God save the Queen" vanuit hun tenen (en natuurlijk allemaal gelijk!) het stadion in blèrden; met de door de Fransen gezongen Marseitlaisse als goede tweede. 26

Fanzine De Ajax Ster (1996-2001) | 1998 | | pagina 26