WK '98 Betalen of glippen? Geen gezamenlijk front Inspectie Een fataal gesprek Wanhoopsoffensief Niet iedereen was even gelukkig met zijn glippogingen, het zou anders ook wel erg vol worden in het stadion. Hier de ervaringen van een aankomend leerling glipper in opleiding. Met acht Ajacieden gingen we voor een "weekeindje Parijs", al dan niet met een stadionbezoek Nederland- België. Kaarten hadden we niet kunnen bemachtigen. Eigenlijk hadden we hier ook niet zo'n moeite voor gedaan; de enige moeite die we genomen hadden, was dat vier van ons een uur naar het niet te bereiken nummer in Frankrijk hadden gebeld. Lid worden van de "Oranjeclub11 was in strijd met onze principes. Waarom moet je lid worden van een bende oplichters om in aanmerking te kunnen komen voor iets waar je grondwettelijk gezien gewoon recht op hebt? Stade de France is van buiten af gezien erg indrukwekkend. Wat ook erg indrukwekkend was, was de beveiliging. Het zou erg moeilijk worden om hier zonder kaartje binnen te komen. Omdat de prijs voor een kaartje op de zwarte markt niet onder de vierhonderd gulden kwam, was deze mogelijkheid om binnen te komen voor ons uit den boze. Zoals altijd vormden de duizenden Nederlanders zonder kaartje - in tegenstelling tot Engelsen of duitsers- geen gezamenlijk front om binnen te komen. Slechts kleine groepjes probeerden dit; de meesten liepen al ver voor aanvang van de wedstrijd verslagen naar het grote scherm op zo'n vijfhonderd meter afstand van het stadion. Bij het stadion kwamen we nog twee groepjes Ajax-supporters tegen en we besloten gezamenlijk wat pogingen te wagen om binnen te komen. Het ene groepje bleek overigens in het bezit te zijn van drie valse kaarten, waar de lijm nog tussenuit droop. Eén van hen had gewoon een geleend kaartje aan twee zijden ingescand, op fotopapier uitgeprint en op elkaar geplakt. Het eerste wat we deden was een rondje rond het stadion lopen, om de zwakke plekken te ontdekken. Dat bleken er slechts twee te zijn, namelijk tenten aan de binnenzijde van het hek; als je snel over het hek klom, kwam je tussen deze tenten terecht, en zou je door de beveiliging aan de binnenzijde niet direct worden opgemerkt. Helaas had de Franse gendarmerie deze zwakke plekken ook al ontdekt en zorgde gewoon voor een permanente bewaking van deze twee hekken. Bij het rond het stadion lopen kwam ik een bekende Ajacied tegen die ook geen kaartje had (ik ben het hele weekend in Parijs slechts één Ajacied tegengekomen die wel een -echt- kaartje had) en ik besloot even een babbeltje met hem te maken. Achteraf een fatale fout, want terwijl wij onze wederwaardigheden uitwisselden, liep de rest van mijn groep door. Voordat ik ze hierna had teruggevonden, was het al te laat. Een deel van de groep was een ingewikkelde discussie met stewards aangegaan en de rest van de groep liep achter deze stewards om naar binnen. Zij moesten dit heel onopvallend doen, want achter de stewards stond een rij agenten voor de broodnodige fouillering. Op het moment dat de stewards doorkregen dat er iets niet helemaal goed ging, werden de drie valse kaarten in het voorbijgaan getoond. Degenen die echter hierna naar binnen sneakten, werden in hun nekvel gepakt en weer buiten de poort gezet. Omdat er geen geweld was gebruikt, volgden er geen arrestaties. Uiteindelijk waren er toch nog zes man binnengekomen. Net nadat dit gebeurd was, arriveerde ik. Te laat dus. Maar niet getreurd, we zouden het gewoon nog een keer proberen. Degenen die het rapst van tong waren, vielen de stewards lastig met uitgebreide klaag- verhalen. Wij zouden vele duizenden guldens aan de FIFA overgemaakt hebben voor kaarten die wij bij de loketten zouden kunnen afhalen, maar bij de loketten wist niemand hier wat van. Ondanks dat de stewards alsmede opgeroepen officials deze verhalen leken te geloven (onze "onderhandelaars" brachten hun verhaal met veel verve), bezat niemand van hen blijkbaar de autoriteit om ons gewoon binnen te laten. Omdat er geen valse kaarten meer in onze groep aanwezig waren, liep het sneaken ook op niets uit. Nadat dit bij een andere ingang nog een keer tevergeefs te hebben gedaan, liep het grootste deel van onze groep ook maar richting videoscherm. Met zijn vijven besloten wij het nog maar een keer te proberen, nu door omkoping. Helaas bleken de stewards ook door f 00 of 200 franc biljetten niet te vermurwen, al was dit vrij logisch doordat ze bijna letterlijk door de politie op hun vingers werden gekeken. Uiteindelijk gingen we dan ook maar naar het scherm. 24

Fanzine De Ajax Ster (1996-2001) | 1998 | | pagina 24