EuroStand '98 Schilpaddensoep met slakkensaus Voetbalsupporters uit heel Europa zullen in het weekeinde van 12 tot 14 september actie voeren voor de terugkeer van de staantribunes. De actiegroep EuroStand '98 wil in alle Europese stadions een krachtig protest laten horen tegen de UEFA, omdat zij vindt dat met het verdwijnen van de staantribunes ook de echte voetbalsfeer zal wegvallen (zie ook DAS 15). EuroStand '98 hoopt met de UEFA een dialoog over deze kwestie te kunnen aangaan. De voorbereidingen voor de actie zijn al maanden geleden in gang gezet. Met name via Internet is een netwerk van contacten opgebouwd. Bijna 2000 fans van 259 verschillende clubs uit 25 Europese landen ondersteunen de actie. Zij zijn in staat een nog veel groter aantal voetbalsupporters te bereiken. De Britse Football Supporters Association heeft het protest inmiddels officieel ondersteund. Voetbalclubs als Borussia Dortmund en Brondby IF hebben reeds besloten tot verwijderbare zitplaatsen, om de mogelijkheid open te houden om bij de niet Europacup-wedstrijden staanplaatsen te kunnen aanbieden! Het afgelopen seizoen heeft bij Ajax een vergelijkbare discussie plaatsgevonden met als uitkomst het ongenummerd zitten, waarbij staan oogluikend wordt toegestaan. Desondanks denken wij dat de actie veel Ajacieden zal aanspreken. De actievorm is op dit moment nog niet duidelijk. Eerder schreven wij dat het waarschijnlijk vergelijkbaar zal zijn met de actie zoals die vorig seizoen bij de thuiswedstrijd tegen De Graafschap is gevoerd (een stilzwijgende zittende eerste helft en een luidruchtige staande tweede helft). Ondersteuning met spandoeken moet de actie completeren. Belangrijk uitgangspunt is dat de actie geweldloos gevoerd gaat worden. Op zondag 13 september speelt Ajax de uitwedstrijd tegen FC Utrecht. Dit hoeft geen complicerende factor te zijn voor het welslagen. Wij verwachten dat ook de FC Utrecht-fans op hun manier actie zullen voeren. Of er gezamenlijk actie gevoerd kan worden is nog niet bekend. Mocht dit organisatorisch haalbaar zijn, dan zou dit voor de actie natuurlijk een enorme stimulans zijn. Het spreekt vanzelf dat De Ajax Ster sympathiek tegenover deze unieke actie staat. Wij zullen proberen met de zeer beperkte middelen die ons ten dienste staan, de actie zoveel mogelijk te ondersteunen. Zodra meer bekend is zullen wij dit middels pamfletten bekend maken. Ook hopen wij op enige zelfwerkzaamheid onder de supporters, een spandoek maken met een originele tekst is toch niet te veel gevraagd? De Ajax-administratie stond al niet bekend als een van de vlotste, maar sinds Arena-culinair de maaltijden verzorgt lijkt men er niet vooruit te branden. De interne organisatie bij Ajax lijkt beter ingericht op het pijlsnel kunnen verzenden van stadionverboden, dan op het restitueren van gelden. Twee voorbeelden illustreren dit. In maart werd door Ajax de toezegging gedaan dat supporters die de tweede wedstrijd FC Twente-Ajax niet konden bezoeken (red de eerste wedstrijd werd op het laatste moment afgelast) hun geld zouden terug krijgen. Eind mei, ruim twee maanden later, is er nog geen dubbeltje ontvangen. Nog voordat duidelijk was of het UMBRO-toernooi zou doorgaan werd de voorverkoop gestart. Burgemeester Patijn liet zich hier, heel terecht, niet door onder druk zetten en verbood het toernooi vanwege de Gay Games. Hierna kon het hele circus van het terugnemen van de kaarten worden gestart. Maar wie gaat het geld terug betalen, wie is er verantwoordelijk? Is dit Ajax, de Arena of de Engelse organisatie? René uit vak 125 kocht voor 272 acht kaarten en heeft op advies van de persvoorlichter van Ajax de kaarten ingeleverd bij de administratie. Sindsdien wordt hij aan het lijntje gehouden door de administratie "wij zijn er mee bezig" of "wij zijn geen partij in deze" of "we weten nog niet wie er moet betalen Niet uit te sluiten valt dat er wel eens helemaal niet betaald gaat worden. Het wachten beu, roept René op om een sterk signaal af te geven richting Ajax. Gedacht wordt aan het aansprakelijk stellen van Ajax wegens wanprestatie of zelfs een bezetting van de administratie. heb je ook problemen met de afhandeling, stuur dan een e-mail naar beek.rr@wxs.nl 18

Fanzine De Ajax Ster (1996-2001) | 1998 | | pagina 18