"De wereldvoetbalbond, die wordt geleid door mensen die nog nooit een staanplaats hebben gekocht, vindt dat staanplaatsen niet meer kunnen. Zittende mensen kunnen beter in de hand worden gehouden. Het is onzinnig, het is een schande. Voetbalstadions zonder staanplaatsen zijn geen voetbalstadions meer. Op de staanplaatsen kan je het voetbal het beste voelen, je kan meeleven, houvast zoeken bij de man naast je, een plaatsje bij de hoekvlag opzoeken of eentje in het midden, tegen een hekkie. Je kan je vrienden-voor-een-dag uitzoeken. Op de ruwe staanplaatsen ga je lijfelijk mee in de beproeving die een voetbalwedstrijd moet zijn. Staan hoort erbij, zorgt voor verbondenheid. Je kunt je emoties beter kwijt. Maar die emoties willen de voetbalbazen juist uitbannen." David Endt, perschef van Ajax in zijn mooie boek "Doelwit" "Wanneer David Endt zich werkelijk bekommerd had over het verdwijnen van de staantribunes had hij, gezien zijn positie en functie, hier iets aan moeten doen. Hij leeft nu mee met de "gewone" supporter. Juist mensen in een positie zoals de zijne zijn mede verantwoordelijk voor het verdwijnen van de staantribunes, omdat ze nooit hun mond hebben opengedaan toen dat zo nodig was. Waarom hebben wij zijn overduidelijke mening niet gehoord na het staanplaatsen-protest van de F-Side, vorig seizoen? Sterker nog, in het pas uitgekomen Ajax-jaarboek schrijft hij wel over dat protest doch verzwijgt de ware redenen hiervoor. Het is duidelijk dat David met meer dan één pet op door het leven wandelt" "Groot was het feest zaterdag in Londen, Berlijn en Glasgow tijdens de nationale bekerfinales. Uitpuilende en kolkende stadions. In rotterdam domineerden lege plekken de tribunes". Commentaar in de GPD-dagbladen van 18 mei 1998 naar aanleiding van de bekerfinale Ajax-psv. "In Londen, Berlijn en Glasgow was er ook geen KNVB om de boel te verzieken. Daar werden de kaarten broederlijk verdeeld tussen de beide finalisten en mocht iedereen op eigen houtje naar de wedstrijd toe, per vliegtuig, met de bus, met de trein, met eigen auto, met de fiets en zelfs lopend. Hier vond ene Van Praag dat er slechts 8.000 supporters van beide clubs deze erewedstrijd mochten bezoeken. Hiermee willens en wetens een halfleeg stadion, een gigantisch "neutraal vak" en dus een extra mogelijkheid tot rellen creërend. Denk maar niet dat die feyenoordertjes en meelopers het hadden aangedurfd een vol Ajax-vak binnen te vallen. Maar goed, die rellen waren immers weer nodig om de PCC nog het laatste zetje in de rug te kunnen geven". "In rotterdam hebben de raddraaiers zich ingekocht in het als neutraal bedoelde supportersvak in het stadion door zich als neutrale supporters uit te geven. Ik denk dat dergelijke problemen alleen kunnen worden opgelost door de persoonsgebonden clubcard in te voeren, hoezeer supportersverenigingen zich daartegen ook verzetten." Staatssecretaris Erica Terpstra in het NRC Handelsblad van 18 mei 1998 naar aanleiding van de rellen tijdens Ajax-psv in de kuip. Ook Michael van Praag bezigde een dergelijke uitspraak in diverse kranten. "Een onzinnige uitspraak. De betreffende groep feyenoord-, den haag- en psv-raddraaiers had ook met een geleende PCC kaarten voor het vak op de maastribune kunnen kopen. Op het moment dat je een kaartje hebt, heb je zelfs geen PCC nodig om het stadion binnen te komen. Een PCC had dit dus niet voorkomen. Sterker nog, het grootste deel van de raddraaiers (de feyenoorders) heeft met zijn feyenoord-PCC, de GoldCard, een kaartje voor het zogenaamde neutrale vak kunnen kopen. Leer dus eerst s.v.p. even de feiten kennen alvorens dit soort "populaire" uitspraken te doen, Erica (èn Van Praag)/" "Voor de wedstrijd werd ik al door Ajax-supporters gebeld die angstig waren om naar de kuip af te reizen, maar ook onder onze eigen supporters waren er weer een aantal bekenden die vernielingen in de trein aanbrachten en die na afloop het veld opkwamen. Tja, men kan in De Ajax Ster en elders dan wel laatdunkend schrijven over door Ajax uitgedeelde stadionverboden, maar men vraagt er met dit afwijkende gedrag toch echt zelf om en dat zullen de betrokkenen dan ook merken." Michael van Praag in Ajax Magazine nr. 8 van juni 1998 over de rellen rond Ajax-psv. "Vernielingen in de trein vallen niet goed te praten, zeker niet als ze door bekenden van Van Praag zijn aangerichtom je rot voor te schamen. Wat er 16

Fanzine De Ajax Ster (1996-2001) | 1998 | | pagina 16