Was Rangers overigens die middag kampioen geworden, dan hadden zij het op George-square (het Museumplein van Glasgow) wèl centraal mogen vieren. Dit lijkt verbazingwekkend maar is dit -in een stad waar de protestanten de lakens uitdelen- niet. Teruggekomen in Gallowgate viel het me op hoe rustig het op straat was. Van een kennis hoorde ik dat er zojuist een charge van de politie had plaatsgevonden nadat Celtic-fans met glazen bier in hun handen op straat waren gaan feestvieren. En het op straat nuttigen van alcoholhoudende drank is in Schotland nou eenmaal verboden, kampioen of geen kampioen! En dus was iedereen weer de pubs ingegaan. Om eventuele problemen met Rangers-fans te vermijden, werd een pub, zodra ie volzat, afgesloten door metalen rolhekken. Zodra er iemand de pub verliet, mocht er ook weer iemand in. De pub op de foto rechts is dan ook niet al jaren gesloten, maar zit op dat moment gewoon nokvol met zingende Celts. Lopende door Gallowgate werd je om de dertig meter om je hals gevlogen door lieftallige (en meestal dronken) Celtic-girls of niet-lieftallige (doch ook dronken) mannelijke Celts, die je vertelden dat ze het fantastisch vonden dat Celtic kampioen was. Toch wel een aparte ervaring. Toen de pubs om 24.00 uur sloten, begonnen de privé-feesten, een gebruikelijk iets in Glasgow. Deze feesten zijn heel simpel van opzet: iedereen neemt wat te drinken mee naar een bepaald adres en gaat daar gewoon massaal zitten of liggen drinken tijdens het beluisteren van of meezingen met rebelsongs. Nadat een deel van de feestgangers in slaap is gevallen, wordt er wat rustiger muziek opgezet en verdwijnen er wat pasgevormde stelletjes naar andere ruimtes. Op het moment dat de laatste feestganger in slaap is gevallen, is het feest voorbij. De volgende ochtend gaat iedereen dan naar huis om daar op het gemak zijn of haar roes verder uit te slapen. Zo verging ook het Celtic-kampioensfeest bij mijn makker Conn, met dien verstande dat ik 's nachts om 4.00 uur met een taxi naar het vliegveld moest om 's middags Ajax van Utrecht te kunnen zien verliezen. De toekomst Was de oorspronkelijke "waarde" van Celtic 22 miljoen pond, inmiddels vertegenwoordigen de Celtic-aandelen een bedrag van 140 miljoen pond. Een simpel rekensommetje leert dan ook dat als Fergus Mc Cann zijn aandelenpakket verkoopt, hem dat een netto-winst van ruim 60 miljoen pond oplevert. Het gerucht, dat steeds sterker wordt, gaat dat dit er binnenkort ook staat aan te komen. Hij is en blijft immers een zakenman. Mocht dit gebeuren, dan is er het risico dat er onvoldoende kopers zullen zijn om alle vrijkomende aandelen op te kopen. Dit zal dan leiden tot een koersval met het risico dat ook andere aandeelhouders tot de verkoop van hun aandelen zullen overgaan. Dat dit een ongunstige invloed zal hebben op het wel en wee van Celtic, behoeft dan ook geen betoog. Gelukkig heeft Celtic nog meer rijke fans. Eén ervan is Jim Kerr, zanger van Ierse popgroep "The Simple Minds", katholiek en sinds zijn geboorte begiftigd met het échte Celtic-gevoel. Kerr is momenteel bezig met het opzetten van een consortium met de volgende doeleinden: - het opkopen van de aandelen van Mc Cann. Zelf brengt Kerr alvast 10 miljoen pond in; - het aanhalen van de banden met het verleden, oftewel de terugkeer naar de Ierse "Roots". Je kunt hierbij denken aan het weerzingen van Ierse liederen op de tribunes en het ontslaan van "Rangers-achtige" bestuursleden. Door de meeste Celtic-fans worden deze ontwikkelingen uiteraard van harte toegejuicht; ook heeft dit tot gevolg dat de weerstand tegen Mc Cann, er komt nu immers een alternatief, wat openlijker wordt. Je moet niet gek opkijken dat zodra het consortium er daadwerkelijk is, er een algemene revolte tegen de voorzitter en zijn volgelingen zal komen. Al met al een verheugende ontwikkeling en een zonnige toekomst voor onze Celts. 11

Fanzine De Ajax Ster (1996-2001) | 1998 | | pagina 11