tegenstander gingen. Tot siot werd bepaald hoe hard er werd gezongen. Aangezien er geen professionele meetapparatuur aanwezig was, is per "oor" de geluidsindicatie vastgesteld Nu blijft dit altijd natte vingerwerk, maar er is een duidelijk waarneembaar verschil of alleen vak 127, de "zuidcurve" of het hele stadion meezingt. Er is een proef genomen met het meest voorkomende lied ("Ajax, Ajax, Ajax"). Over drie competitiewedstrijden genomen is gebleken dat slechts 36% van het algemeen zingbare lied "Ajax" door het hele stadion werd mee gescandeerd. Als deze geluidsmeting wordt omgerekend naar alle andere liederen (die natuurlijk nooit zo hard worden gezongen) viel er vorig jaar per wedstrijd gemiddeld 3 minuten en 14 seconden een ideale voetbalsfeer in de Amsterdam Arena te bewonderen. Vond u het gek dat Eddie elke week zijn stembanden overbelast, het rood en wit bij zich draagt en zich alle kleuren van de regenboog ergert? Gelukkig zie ik dit seizoen minder stoom uit de oren van Eddie komen. Ajax is kampioen, het sfeerteam laat snippers en toiletrollen naar beneden dalen en de longen van het stadion komen langzaam tot leven. Het enige dat nog structureel ontbreekt is het rood en wit, maar wie weet kunnen we dat volgend seizoen verbeteren? Uit een steekproef over vijf competitiewedstrijden in dit seizoen blijkt, ongelofelijk maar waar, precies 600 keer een lied te zijn gezongen, oftewel een gemiddelde van 120 liederen per wedstrijd! Uitgaande van een zangtijd van circa 18 seconden per lied (de liederen zijn dit seizoen langer geworden, o.a. "Morten Olsen" e.d hebben wij dit seizoen ongeveer 36 minuten lang een verbale sfeer in de Arena gecreëerd. Er zijn over dezelfde vijf wedstrijden gemiddeld genomen 53 verschillende soorten liederen gezongen: een stijging van maar liefst 300%! Uiteindelijk blijkt het staan en het verenigen van de F-Side toch z'n vruchten af te werpen, maar het is nog steeds niet genoeg. De volume knop op de F-Side staat voor een Europese topclub nog steeds te laag. Het aantal keren dat wordt gezongen en de verschillende soorten liederen mogen wel zijn toegenomen, maar het aantal zingende supporters op de Zuid-tribune is nog steeds te beperkt. Het luisterend oor heeft geconstateerd dat in ongeveer 55% van alle keren alleen vak 127 zingt, in 35% van alle keren de zuidtribune (grootste middenstuk) en in slechts 10% van alle keren het "hele" stadion een poging waagt. Het is opvallend te constateren dat in het begin van dit seizoen het aantal meezingende F-Siders groter was dan aan het einde. Daarentegen is de variatie van de liederen in de loop van het seizoen gestegen. Het is prettig te horen dat een lied als "Can you hear the F-Side sing" weer op het oude nest is teruggekeerd. Ook liederen als "Stand up" en tegenwoordig ook "Sit down", "Ajax Amsterdam olé, olé" en "You're shit" zijn dit seizoen vaak te horen geweest, terwijl "Que sera, sera"'en de "La, la, la, la-liederen" het beduidend minder deden. Absolute nummer één is nog steeds 'Ajax, Ajax, Ajax1 (over vijf wedstrijden 72 keer), al is het aantal keren wel gedaald in vergelijking met vorig jaar (over vijf wedstrijden 92 keer). Helaas is het wel zo dat "De herdertjes" nauwelijks meer voorafgaat aan het scanderen van onze club, misschien iets om volgend seizoen weer op te pakken? Op een goede tweede plaats komt "Ajax Amsterdam olé olé" en ook "Morten Olsen" heeft het dit jaar uitstekend gedaan. Tevens hebben we dit seizoen drie mooie spelersliederen erbij gekregen, te weten voor Sunday Oliseh, die qua volume ontzettend hoog scoort, Shota Arveladze en Benni McCarthy. Toch missen we nog steeds liederen voor bijvoorbeeld Frank en Ronald de Boer en Tijjani Babangida. Voor deze laatste ligt een schitterend lied in het verschiet, al blijft de voornaam uitermate lastig uitspreken Bij Juventus zingen ze het over Alessandro del Piero en het zou als volgt moeten gaan (op de melodie van "The Entertainer uit de film The Sting"): "Tijjani Babangida olé, Tijjani Babangida olé, Tijani Babanqida Tiiiani Babangida, Tijjani Babangida olé". Een ander schitterend Italiaans lied is bijvoorbeeld: "Forza Juve forza Juve hé hé", terwijl het hele vak ritmisch in de maat meespringt. Meegereisde Ajax-fans hebben het in Delia Alpi en in Rome kunnen aanschouwen. Wij hebben er "Ajax joden, super joden, hé, hé van gemaakt, maar we spelen het af op 78 toeren in plaats van 45 toeren. Het moet werkelijk twee maten langzamer worden gezongen wil er een beetje op te springen zijn! Volgend seizoen moet dit lied dé kraker worden. Spreek "Ajax Joden, super Joden, hé, hé" net iets te langzaam uit en spring rustig op de maat mee, dan komt alles goed! Ik weet zeker dat Eddie de man zal zijn die het meeste zal springen al zal ook ik mij afvragen waar alle andere Eddies zijn gebleven. De echte fanatieke supporters die ongeacht het wedstrijdverloop altijd achter hun club blijven staan. Ik weet dat dit voor velen onbegonnen werk is, maar wie weet zijn er onder ons stadsmensen enkelingen die tijdens thuiswedstrijden nu zoiets hebben van: "kom, laat ik eens een Ajax-sjaal meenemen, of het schitterende rood en wit weer aantrekken". Vroeger toen we 14 jaar waren kon het wel, waarom nu niet meer? Zijn we te oud geworden, zit het Ajax gevoel alleen nog maar in het hart of in het aantal wedstrijden dat je bezoekt, of lijken we allemaal op de "casuals"? Ik weet het niet meer, maar één ding heb ik mijzelf voorgenomen. Volgend seizoen zal ik meer op een Eddie gaan lijken, alleen zal ik weigeren om net zoals hem rondjes door de Arena te rennen. 5

Fanzine De Ajax Ster (1996-2001) | 1998 | | pagina 5