Hogere sferen Eddie Is fanatiek Ajax_supporter en schreeuwt zich elke wedstrijd paars en blauw om zijn helden op het veld aan te moedigen. Getooid in een Ajax-shirt, Ajax-sjaai en Ajax-pet staat hij in het midden van vak 127 de longen uit zijn lijf te zingen. Hij ergert zich daarbij groen en geel aan het feit dat soms zo weinig supporters meezingen of iets van Ajax bij zich dragen, terwijl de club toch bij de groten der aarde gerekend mag worden. Zo doorloopt Eddie alle kleuren van de regenboog tijdens een avondje of middagje Arena. Op onze Zuid-tribune is over het algemeen ook weinig rood en wit te vinden. Uit een registratie van vorig seizoen is gebleken dat van de 5 684 getelde supporters op de Zuid-tribune slechts 14% iets van Ajax bij zich had (pet, muts, sjaal, trui, etc Voor een fanatieke aanhang, en zeker voor een topclub, is dit percentage ronduit bedroevend Willen wij als supportersschare een beetje meetellen dan zullen we met z'n allen toch minimaal een sjaaltje bij ons moeten dragen, al is het om eens ouderwets de hele Zuid-kant achter omhooggehouden sjaaltjes te doen verdwijnen. Elke wedstrijd kijk ik naar Eddie en diep in mijn hart zou ik een beetje zoals hem willen zijn. Diep in mijn hart ben ik ook een Eddie: namelijk een op en top Ajax-supporter, alleen betrap ik mij de laatste tijd er steeds meer op dat ik mijn sjaaltje of mijn petje in de kast laat hangen. Waarom doe ik niet een rood-witte pet op mijn kop, een rood-witte sjaal om mijn nek en het schitterende Ajax-shirt om mijn lichaam Veel lezers zullen mij wel begrijpen' het ergste wat jij als stadsmens kan overkomen is geassocieerd worden met inderdaad een Eddie. En soms is het ook heel erg, met name supporters die met een korte broek van Ajax over hun spijkerbroek heen lopen, je weet wel, die korte broek met de bulldogs! Aan de andere kant: wat is er gebeurd met onze clubliefde? Kijkend naar Engeland kunnen wij elke zaterdagavond bij SBS 6 weer constateren dat op een zomerse dag het hele, maar dan ook echt het hele stadion hetzelfde shirt draagt als de spelers op het veld Het is alsof ze willen zeggen: "gooi mij er maar in trainer". De supporters zijn de longen van het stadion en bepalen of het stadion en de club een echte voetbalsfeer uitademen. Clubs als Celtic, Manchester United of Barcelona kennen deze longen. Zelfs als de supporters zijn verdwenen blijft er een voetbalsfeer hangen. Bij het verlaten van de Arena heb ik nog niet echt hetzelfde idee Neem bijvoorbeeld de stoeltjes in de Arena. Ik zie die kleuren elke twee weken bij Eddie in zijn gezicht verschijnen. Een psycholoog heeft bepaald dat het kleurgebruik een rustgevende atmosfeer uitstraalt. Eddie loopt echter rood aan als je over de kleurrijke stoeltjes in de Arena begint Waarom bevatten ze niet de kleuren van ons magische shirt? Tot op de dag van vandaag vraagt hij en ook ik zich af wat het bestuur in godsnaam heeft gedaan bij het maken van de bouwtekeningen. Hebben ze zich alleen maar druk gemaakt over de skyboxen of over de leren stoeltjes op de ere-tribune? Hebben ze niet nagedacht over het feit waar de fanatieke aanhang (verspreid) kwam te zitten, niet over het feit waar de spelers van Ajax moeten warmlopen, niet over het feit hoe het stadion een natuurlijke Ajax-sfeer moet uitstralen? Over het logo zal ik niet eens beginnen. Kortom, er zijn genoeg hindernissen te overbruggen alvorens een spontane kriebel in mijn buik zich meester zal maken bij het betreden van de Arena. De longen van het stadion zijn stil en Eddie vraagt zich af wanneer ze het zullen uitschreeuwen. Het bestuur heeft ons misschien een verkeerd lichaam gegeven, maar wij moeten er uiteindelijk voor zorgen dat de longen de juiste zuurstof gaan produceren. Een goede sfeer wordt natuurlijk niet door het bestuur geproduceerd, maar uiteindelijk door de F-Side en dan met name degenen die inderdaad het Ajax-shirt (durven) dragen en die elk lied uit volle borst meezingen. Uit een enquête van vorig jaar blijkt dat 88% van de fanatieke supporters uit de vakken 125 tot en met 129 vond dat er in de Arena te weinig werd gezongen. Tijdens vier competitiewedstrijden en een Europacup wedstrijd is vorig jaar bijgehouden hoe vaak, hoe hard en wat de fanatieke aanhang van Ajax nou precies zong. Daaruit is gebleken dat er over deze vijf wedstrijden 224 keer werd gezongen; gemiddeld 45 keer per wedstrijd. Een lied duurde gemiddeld 12 seconden, waardoor de gemiddelde zangtijd per wedstrijd op ongeveer 9 minuten kwam Over diezelfde vijf wedstrijden zijn in totaal 36 verschillende soorten liederen gezongen Als de "spelers liederen" daar vanaf worden getrokken (Van der Sar, e d blijven er 20 "supporters-liederen" over Gemiddeld genomen werden er in de Arena slechts 13 verschillende soorten liederen gezongen (inclusief "spelers-liederen")! In het "zwarte" seizoen waren met name het klassieke "Ajax, Ajax, Ajax" en het laaaaa, lalalaaa fuck you (naam tegenpartij) erg populair. Bijna een kwart van de liederen had betrekking op de tegenstander, slechts één keer werd er over de scheidsrechter gezongen en de overige liederen hadden betrekking op Ajax, de Ajax-spelers, Joden en Amsterdam De meeste liederen werden in het Nederlands gezongen. Opvallend was dat bijna driekwart van de Engelstalige liederen over de 4

Fanzine De Ajax Ster (1996-2001) | 1998 | | pagina 4