Vernielzuchtige Ajax fans betalen schade ter plekke Helaas speelde ook de politie vals en dreigde met een urenlang onderzoek om de zaak tot de maagbodem uit te zoeken. Dit zou de wedstrijd in gevaar brengen, waarop direct een spontane collecte werd georganiseerd om de schade te vergoeden. Gelukkig liep het met een sisser af De meegebrachte drankvoorraad slonk in snel tempo, nog in België dommelden de eerste supporters al weg. Dit was tamelijk gevaarlijk, aangezien onverlaten hun kans grepen om de schoenveters in de brand te steken. Een alleraardigst tijdverdrijf, waarbij de toeschouwers, zonder overigens een poot uit steken, grijnzend de steeds groter wordende vlammenzee zaten te bekijken. De apotheose bestond steevast uit een scene waarin een luid gillende supporter half in paniek probeerde te redden wat er te redden viel Er zat weinig anders op dan de hele rit uiterst waakzaam te blijven Net over de Franse grens vlogen uit verveling de eerste hompen brood door de lucht, gevolgd door een spervuur van sinaasappels, marsen en nutsen. Nog even en we waren in Parijs. Zo halverwege Frankrijk was de eens zo schone bus een rijdende walmende chemokar geworden Het toilet, waarvan de chauffeur smekend had gevraagd om dit alleen in noodgevallen te gebruiken, was verworden tot een gierput. Aangeschoten supporters hadden kennelijk geen enkel richtingsgevoel meer overgehouden. Het toilet stond als een gekapseisde Titanic fier overeind in een centimeters hoog klotsend mengsel van urine en braaksel. De substantie werd gelardeerd met uitgespuwde stukken brood, die de kauwfase duidelijk hadden overgeslagen. Alleen de allerlenigsten maar vooral nuchteren konden wijdbeens op de zijrichels staande de voeten drooghouden. Gezien de verregaande staat van dronkenschap namen de meeste supporters nog voor het knooppunt Lyon niet eens meer de moeite om af te dalen naar het toilet. Tot afgrijzen van de nog nuchtere Ajacieden benedendeks werd er zonder enige gêne rechtstreeks het trapgat ingezeken Met stukken karton en afgescheurde gordijnen werden de natste traptreden provisorisch afgedekt. De spekgladde trap had een moeilijkheidsgraad waarin alleen geoefende skiërs die de zwarte pistes beheersen, zich staande konden houden. Menig minder geoefende supporter heeft een stinkend nat pak gehaald. Vlak voor de Spaanse grens was de toestand onhoudbaar geworden. Een getergde chauffeur besloot een extra schoonmaakploeg in te schakelen die ons, geluksvogels die we waren, bij een Frans wegrestaurant stond op te wachten. Scheldend schoonmaakpersoneel betrad kokhalzend de bus en verzekerde ons nog nooit zo iets smerigs te hebben meegemaakt. "Beesten waren we", minzaam glimlachend werden de complimenten in ontvangst genomen. Erg lang konden we er niet bij stilstaan, een nieuw wegrestaurant vol verse broodjes wachtte al uitnodigend op ons. Al vrij snel na aankomst in Lloret de Mar werd de binnenstad bezocht. Ook andere busmaatschappijen hadden deze plaats als overnachtingsplek uitgezocht, zodat er een groot aantal supporters rondliep. Zoals wel vaker bij dit soort situaties duurde het niet lang voordat de eerste schermutselingen zich aandienden. Bij een handgemeen met een automobilist werd diens wagen beschadigd, voor de Spaanse politie vormde dit de aanleiding om de staat van beleg af te kondigen. Vier willekeurige Ajacieden werden enige tijd later van de straat geplukt en afgevoerd naar een smenge Middeleeuwse gevangenis. De cel bevond zich in een schemerige kelder en had centimeters dikke tralies. De volgende dag werden zij als een soort Dalton-brothers met handboeien aan elkaar geketend opgehaald naar het gerechtsgebouw. Een linie met machinegeweren bewapende politietroepen wekte de indruk alsof het ETA-terroristen betrof. Een inderhaast toegewezen Spaanse advocaat kon niet voorkomen dat het groepje werd veroordeeld tot een schadevergoeding van omgerekend zo'n 1200 gulden. Met veel geschraap kon dit bedrag bijeen worden gesprokkeld, waarop de ongelukkigen de paspoorten en hun vrijheid weer terug kregen. Bij de grens betraden zij middernacht uitgehongerd onze bus met nog nafeestende supporters Ajax had zojuist in de legendarisch geworden regenwedstrijd Zaragoza verslagen met 3-2 Met reisbureau van Nood is het slechter afgelopen, zij zijn enkele jaren later failliet gegaan Van onze correspondent ZUNDERT, dinsdag Ajax-supporters onderweg naar het Spaanse Zaragoza hebben in het wegrestaurant Road-House aan de E10 onder de gemeente Zundert gister avond voor de nodige proble men gezorgd. De Ajax-sup- porters hielden daar een laat ste stop voordat ze de grens over zouden gaan. De fans vernielden servies goed in het restaurant en sta len spullen mee uit het win keltje. De gealarmeerde poli tie liet de supportersbus niet vertrekken. De daders kre gen de keus: alles keurig te rugbetalen of er zou proces verbaal opgemaakt worden waardoor er urenlang opont houd zou zijn. De supporters betaalden daarop alles keurig netjes terug. 39

Fanzine De Ajax Ster (1996-2001) | 1998 | | pagina 39