onze oren knopen Weinigen zullen beseffen dat de beursgang ook een sfeerverhogend effect kan hebben Zorgt op dit moment alleen de F-Side voor sfeer, straks krijgen duizenden andere aandeelhoudende supporters opeens een (financieel) belang bij een goede score. Zij gaan zich ongetwijfeld de longen uit het lijf schreeuwen, we beschouwen de beursgang dan ook meer als een briljante zet van het sfeerteam. Wat kunnen de aandeelhouders verwachten? Aandeelhouders die als mede-eigenaar inspraak denken te hebben verkregen in het "beleid" hebben het bij het verkeerde eind In de jaarlijkse aandeelhoudersvergadering zal hooguit enige minuten spreektijd worden gereserveerd, die welwillend aangehoord zal worden en daar blijft het bij. Wie jaarlijks een flinke som dividend denkt binnen te halen, kon ook wel eens bedrogen uitkomen Ajax zal 25% tot 35% van de netto winst uit gewone activiteiten uitkeren als (contant-) dividend. Een incidentele mega-transfer (bijvoorbeeld van de Boertjes) behoort hier niet toe; deze gelden zullen als "werkkapitaal" van de onderneming Ajax beschouwd worden, er zullen toch ook ooit nieuwe spelers teruggekocht moeten worden Aandeelhouders delen dus niet mee in dit soort winsten Penningmeester Van Os noemt Ajax een groeiaandeel in plaats van een rentabiliteitsaandeel. De speculatief ingestelde supporter zou kunnen gokken op koerswinst. Zoals eerder gesteld kan bij een afname van slechts 20 aandelen de emissie volledig bij supporters worden geplaatst. Velen zullen de aandelen uit oogpunt van de zo gewenste emotionele betrokkenheid willen behouden Daartegenover staat (waarschijnlijk) een groot aantal andere geïnteresseerden die het aandeel alleen via de effectenbeurs kan kopen. Volgens de aloude economische wet van vraag en aanbod moet de koers dan stijgen, waarmee een snelle koerswinst kan worden gerealiseerd. Een winst die overigens alleen gemaakt kan worden als er voldoende aandelen in het bezit zijn, er moeten ook transactiekosten worden betaald (tarief Postbank een vast bedrag van ƒ20 plus 0,6% van het transactiebedrag) De invloed van supportersgedrag Beursgenoteerde ondernemingen en zeker voetbalclubs zijn kwetsbaar voor een negatief imago, een club als FC Den Haag wordt hier al jarenlang door achtervolgd. Negatief supportersgedrag zoals het staafincident van enkele jaren geleden, zal onmiddellijk zijn weerslag hebben op de beurskoers. Ook langdurige negatieve berichtgeving, zoals twee jaar geleden over de verspreiding van de F-Side en de aanloopproblemen in de Arena, ondermijnen de koers en daarmee de aantrekkelijkheid van het aandeel. Ajax is nog meer dan het verleden gebaat bij een rustige en vooral beheersbare situatie op het supportersgebied en zal de fanatieke supporters aan zich moeten binden. Dezelfde fanatieke supporters kunnen zich na de skyboxhouders, de VIP's, de Arena-aandeelhouders en dan straks de Ajax-aandeelhouders op een nog lager plan geplaatst voelen. In combinatie met een toenemende aandacht voor commercie, financiële resultaten en het verdwijnen van de clubtrouw van spelers kan dit een gevaarlijke ontwikkeling zijn. Op het moment dat supporters zichzelf niet meer herkennen in de club zullen zij zich massaal afkeren, hiermee zal het enige echte fundament onder de club worden weggeslagen Onze conclusie Zolang de positie van de gewone voetbalsupporter niet wordt verslechterd door de beursgang hebben we hier weinig problemen mee Belangrijk is dat het meerderheidsbelang in handen blijft van de vereniging. Ajax mag nooit het speeltje worden van zich vervelende miljardairs zonder enige clubbinding De club zal een voor alle betrokkenen nieuwe balans moeten weten te vinden, waarbij toestanden zoals bij Newcastle United voorkomen moeten worden. Daarnaast vinden wij het van belang dat de stem van de gewone supporter gehoord blijft worden. Het nog in te stellen publieksforum, mits van juiste samenstelling, kan hier wellicht een wezenlijke rol in vervullen. Of supporters er veel wijzer worden om het spaargeld in aandelen Ajax om te zetten betwijfelen wij. De goklustigen met voldoende geld zouden wellicht op de korte termijn enige koerswinst behalen, uitgaande van een grote belangstelling voor het eerste Nederlandse voetbalaandeel Wat ons betreft uit ware clubliefde zich niet door het bezit van een groot aantal Ajax-aandelen, maar meer door het bezit van een rood-wit hart. De toekomst zal moeten uitwijzen wat de nieuwe identiteit van Ajax zal worden. Is dat die van een voetbalclub die toevallig ook nog aan de beurs staat genoteerd, of dat van een bedrijf met winstdoelstelling waar toevallig gevoetbald wordt? Gaat het met andere woorden om de punten of de poen, wij hopen op het eerste I 25

Fanzine De Ajax Ster (1996-2001) | 1998 | | pagina 25