De beursgang van de AFC Ajax NV ftEURS De grootste verandering van de vereniging AFC Ajax is ongetwijfeld de komende beursgang. Ajax streeft naar een permanente plaats bij de Europese top en denkt met vers kapitaal hier een belangrijke impuls aan te kunnen geven. Natuurlijk eisen wij als verwende supporters ook regelmatig een Europese prijs, zo op het eerste gezicht zou de beursgang dan ook met gejuich ontvangen moeten worden. In dit artikel willen we wat dieper ingaan op deze ontwikkeling. Wat gebeurt er met het geld? Met de emissie probeert Ajax zo'n 100 tot 140 miljoen gulden binnen te halen, de eerste vraag die dan ook opkomt is wat de club hiermee denkt te moeten doen. In de beleving van veel supporters bulkt Ajax van het geld, winstgevende transfers en de successen in de Champions League hebben de schatkist tot over de rand gevuld. Helaas gaat het geld er ook met bakken weer uit, de spelerssalarissen zijn sinds het Bosman-arrest immers tot waanzinnige hoogte opgedreven. Het is niet de bedoeling om de binnenkomende gelden te besteden aan het nog verder opkrikken van de salarissen. Gelukkig maar, het geld zou als sneeuw voor de zon verdampen en na enkele jaren zou een nieuwe emissie noodzakelijk zijn Ook zal Ajax zijn belang in de zwaar verliesgevende Arena niet verder vergroten, opnieuw kan de (beleggende) supporter opgelucht adem halen. Ajax denkt dat de sterke punten van de club, dit zijn de scouting en de jeugdopleiding, nog verder verbeterd kunnen worden. Hierbij wordt de blik met name naar buiten de landsgrenzen gericht, in verschillende landen zouden voetbalscholen moeten worden opgericht. De grootste opgeleide talenten stromen door naar Amsterdam, de mindere godenzonen zullen als handelswaar worden getransfereerd zodat de trainingscentra winstgevend geëxploiteerd kunnen worden. Dit kan beschouwd worden als een trendbreuk met het verleden. Vorig jaar nog stelde penningmeester Van Os immers de handel in voetballers van AC Milan aan de kaak. Het met winst doorverkopen van Michael Reiziger werd veroordeeld, Ajax zou zich nimmer verlagen tot dit soort mensenhandel. De zeggenschap in de club Heeft Ajax zijn hele ziel en zaligheid nu aan de commercie verpatst en hebben de aandeelhouders het nu voor het zeggen? Ook hierop kan volmondig met nee worden geantwoord. Slechts 30% van het aandelenkapitaal wordt geplaatst bij beleggers, het restant blijft in bezit van de vereniging Ajax. In het 70%-deel bevindt zich ook het zogenaamde gouden aandeel, waarmee een beslissende stem blijft behouden in zaken die van fundamenteel belang zijn voor de club. Dit is bijvoorbeeld de naam van de club (zie de afschuwelijke clubnamen in het basketbal, volleybal of ijshockey); we moeten er niet aan denken straks Roever Ajax te moeten aanmoedigen. Ook over zaken als de clubkleuren, de locatie, structuren van de club en het logo houdt Ajax volledige zeggenschap (alhoewel wij van mening blijven dat het oude logo enkele jaren geleden al is verkwanseld aan de commercie). Eigenlijk kunnen we stellen dat de club de touwtjes stevig in handen blijft houden en dat is maar goed ook. Wie zich de schandelijke gedragingen van de Newcastle eigenaren en bestuurders Douglas Hall en Freddie Shepherd nog voor de geest weet te halen, weet met welke verachting zij bijvoorbeeld over hun eigen fans spraken De uitverkoren aandeelhouders In eerste instantie wordt geprobeerd de aandelen bij de directbetrokkenen onder te brengen. Dit is een enorme groep van ruim 100.000 personen, zoals daar zijn de leden, donateurs, seizoenkaarthouders HEREN ..Wij 6AAN ftltflk DE tfErENOOHot 23

Fanzine De Ajax Ster (1996-2001) | 1998 | | pagina 23