Fanstuff (Een rubriek waarin CD's, fanzines en boeken worden besproken en met een aantal sterren worden gewaardeerd. De waardering is als volgt: OOOOO fantastisch; 0000 erg goed; 000 goed; 00 matig; O slecht) Boek: Football Hooligans; knowing the score - Gary Armstrong OOO (Uitgeverij Berg, ISBN-nummer 1859739571, prijs f 62,--) Wie een soort sensatieboek verwacht zoals "De fabeltjeskrant" van Van Gageldonk komt bedrogen uit. De schrijver van dit boek houdt zich namelijk strikt aan de feiten en maakt de verhalen niet mooier dan ze zijn Het boek is geschreven door een socioloog die zich 27 jaar (1969 - 1996) tussen Sheffield United hooligans heeft bewogen en aan de hand van alle gebeurtenissen probeert te achterhalen waarom het fenomeen hooliganis me bestaat. Bijna het gehele boek speelt zich af in de stad Sheffield waar de inwoners bekend staan om hun temperament en hoge alcoholinname. Sheffield heeft twee clubs en dus ook twee groepen supporters die elkaar door en door haten. De harde kern van Sheffield United noemt zich de BBC (Blades Business Crew) en Sheffield Wednesday hoolies noemen zich OCS (Owls Crime Squad). Een hooligan in Sheffield is dit niet alleen in het weekend, bijna elke dag van de week werd er tussen hoolies van beide clubs ge vochten. Je moest als hooligan altijd op je hoede zijn. Of je nu met je vriendin uit was of gewoon boodschappen in de supermarkt deed, je kon overal de vijand tegenkomen en een vechtpartij was dan bijna onvermijde lijk. In tegenstelling tot die lafaards uit r*&%$##dam hebben de Blades een code waaraan iedereen geacht wordt zich te houden. Zo worden in het boek diverse voorvallen beschreven waarbij het niet tot een gevecht kwam aangezien de andere hooligan groep veruit in de minderheid was; vaak werden dan 2 verte genwoordigers van beide groepen gekozen en deze mochten het dan uitvechten zonder dat anderen tussenbeide kwamen. Het was vanzelfsprekend dat wanneer iemand op de grond lag er niet verder werd gevochten aangezien de overwinning dan al behaald was. Verder was het meenemen en gebruik van wapens een teken van lafheid; het was wel toegestaan om tijdens een gevecht dingen te gebruiken die voorhanden waren zoals bierglazen, barkrukken, stenen etc. Bus/treincombi's werden niet aangevallen, want dit waren onschuldige mensen (scarfers), hooligans kwamen los met auto's of eigen bussen. Dit verklaart ook waarom Manchester United hooligans zo verontwaardigd waren dat f&*Ard lafaards de bussen met United scarfers hadden bekogeld, terwijl de echte hooligans van United alleen de ruggen van scfers zagen. Natuurlijk waren er bij de Blades ook incidenten waarbij bovenstaande codes werden geschonden, maar diegene die daar verantwoordelijk voor waren, verloren daarbij het respect van hun vrienden. Doordat de schrijver zo'n lange periode bij dezelfde groep heeft gezeten, krijg je een mooi beeld van de ontwikkelingen rond de hooligans. De Blades hadden meestal een groep van zo'n 100 keiharde hooligans. Het aantal kon nog wel eens variëren door de League waarin ze speelden en de (hooligan- )reputatie van de tegenstander. In de loop der jaren kwam de overheid in Engeland met de bekende maatregelen zoals aparte vakken voor uitsupporters, lege vakken daaromheen, camera's in stadion, bus/treincombi's, infiltratie, stadionverboden, zware straffen etc. Natuurlijk ontwikkelden de hooligans zich ook, aangezien het steeds moeilijker werd om de tegenstander te bereiken. Zo hadden de Blades ook een casual periode waarin ze dure merkkleding droegen om niet op te vallen en zo toch de vijandelijke stad te bereiken. Bijkomend voordeel was dat met de gemakkelijk zittende kleding hard kon worden gelopen; de casuals van FC Groningen hebben laten zien hoe handig dit is als je in je eigen stad wordt opgejaagd door Ajax hoolies. Opvallend is dat de Blades nooit samenwerkingen aangingen, maar wel hoolies van andere teams hielpen wanneer ze tegen de Owls moesten spelen. Ze gaven bijv. informatie, leidden ze rond in Sheffield en wezen de weg naar de pubs met Owls hoolies. Het boek beschrijft zeer veel confrontaties door de jaren heen, maar daar zul je het boek zelf voor moeten lezen! Football Hooligans is een beetje een langdradig boek, alle incidenten worden zeer droog beschreven en lijken daarbij erg op elkaar. Wat dat betreft zijn er interessantere boeken over (Engelse) hooligans te 17

Fanzine De Ajax Ster (1996-2001) | 1998 | | pagina 17