De haan met voetbal uit het logo van THFC stamt uit 1909. Wat nu precies de link is tussen de Spurs en de haan is niet helemaal duidelijk. Vermoed wordt dat de haan verwijst naar de sporen die kemphanen droegen tijdens hanengevechten. Ter gelegenheid van het 75-jarig bestaan werd het huidige embleem ontworpen. De leeuwen daarin zijn afkomstig uit het wapen van de familie van Northumberland. Verder staan een zestiende eeuwse burcht en zeven historische, door de 'zeven zusters van Tottenham' (Seven Sisters) geplante bomen afgebeeld. Het motto van Spurs is 'Audere est facere', Latijn voor 'durven is doen', een passende leuze voor een club die altijd aanvallend en gedurfd heeft gespeeld. in de prijzenkast op White Hart Lane blinken onder andere acht FA cups, drie Europese bekers en twee Engelse kampioenstrofeeën De meest legendarische triomf was de verovering van de 'dubbel' in 1961. Tottenham was de eerste club die de dubbel deze eeuw binnenhaalde. Mede dankzij dit succes gelooft iedere Spursfan heilig in jaren die eindigen op een één. In 1951 werden de Spurs kampioen van de hoogste Engelse divisie, in 1971 wonnen zij voor het eerst de League cup, in 1901, 1921, 1981 en 1991 (Forest 2-1) zegevierde Tottenham in de FA cup. Cynische supporters wachten daarom lijdzaam op 2001 voor de volgende prijs. Toch won THFC ook prijzen in jaren die niets met een één te maken hadden. In 1963 versloegen de Spurs Atletico Madrid en brachten de allereerste Europese beker naar het Britse eiland. In 1972 en 1984 won Tottenham de UEFA Cup. kuip gesloopt In '74 verloren de Spurs in de UEFA Cup finale van feyenoord. De 2-0 nederlaag in rotterdam ging gepaard met een nieuwe primeur die op naam van Tottenham kwam. Voor het eerst kreeg televisiekijkend Europa voetbalvandalisme van dichtbij te zien. De hooligans van THFC ontketenden massale vechtpartijen in de kuip en begonnen een voortvarende slooppartij al tientallen jaren voordat jorien van den herik aan een verbouwing dacht. Acht jaar later werd die strijd nog eens dunnetjes over gedaan bij de tweede UEFA Cup ontmoeting. Op de tribunes hadden de Londenaren het dit keer moeilijker. Op het veld wonnen ze eenvoudig. Aan deze confrontaties hielden de Spursfans een aversie tegen feyenoord over. Weer iets dat Tottenham gemeen heeft met Ajax. Tegenwoordig houden de Spursfans zich rustig, hoewel de oorspronkelijke harde kern (of 'firm') nog altijd gevreesd wordt. De groep neemt al jaren geen nieuwe 'leden' meer aan. Het is een hechte clan, die al twintig jaar met elkaar optrekt. De hooligans van Tottenham dulden absoluut geen buitenstaanders in hun bende. Ze gaan door het leven onder de titels 'Naughty Fourty' (doelend op hun al twintig jaar ongewijzigde ledental van een man of veertig) of 'The Tottenham SS Bij wedstrijden van het Engelse nationale elftal zijn zij altijd prominent aanwezig. De naam Tottenham Hotspur staat synoniem voor stijlvol voetbal en klassespelers. In de jaren '50 en '60 spraken nonchalante balgoochelaars als Danny Blanchflower en Jimmy Greaves tot de verbeelding De Ier Blanchflower kwam in 1954 voor het toen belachelijke bedrag van 30.000 pond van Aston Villa. Greaves, de eeuwige topscorer van de Spurs, kwam in 1961 van AC Milan. Hij was een soort kruising tussen Van Basten en Ronaldo. De spits liep bijna 1 op 1 in al zijn competitie-, beker- en Europacupwedstrijden. Ossie Ardiles, Glenn Hoddle, Steve Archibald, Chris Waddle, Paul Gascoigne, Gary Lineker en Teddy Sheringham zijn maar een paar van de wereldberoemde spelers die het witte shirt en de navyblauwe broek droegen, john metgod zullen we gemakshalve maar uit dit rijtje weglaten. Dit seizoen hebben de Spurs het moeilijk. Ze worstelen al het hele seizoen in de degradatiezone, ondanks de aanwezigheid van eroaren spelers als Jürgen Klinsmann, David Ginola en Sol Campbell. Degradatie naar de First Division zou dubbel hard aankomen, omdat voorzitter Alan Sugar al heeft aangekondigd dan onmiddellijk op te stappen. Sugar redde Tottenham in 1990 van de ondergang. Net als Ajax (weer!) had THFC problemen met de belastingdienst en drukte zware schulden op de begroting Sugar, de grote baas van computer- en satellitegigant Amstrad, kocht de aandelen en saneerde de schulden. Maar dat kon alleen dankzij de winst in de FA Cup finale van dat jaar. De Spurs waren letterlijk 90 minuten verwijderd van een faillissement. Eric 16

Fanzine De Ajax Ster (1996-2001) | 1998 | | pagina 16