Skybox tegen hooligans Het beroemde stadion White Hart Lane werd in 1898 in gebruik genomen. Tottenham verruilde dat jaar ook de amateurstatus voor een bestaan als profclub. Vijfduizend bezoekers woonden de openingswedstrijd op 'The Lane' tegen Notts County bij. Ooit vonden meer dan 75.000 voetbalfans een plaats in White Hart Lane, dat zoals zoveel Engelse stadions midden tussen de huizen is gebouwd. Wie over de High Road naar de Spurs loopt, ziet het stadion pas als hij of zij er bijna tegen aanloopt. Vandaag de dag is er na ingrijpende verbouwingen nog maar plaats voor 34.000 supporters. Die zitten er dan ook bijna elke thuiswedstrijd. Net als Ajax, was Tottenham overigens één van de eerste clubs die in de jaren tachtig de 'skybox' introduceerde in een voetbalstadion. De toenmalige voorzitter Irving Scholar zag het aanspreken van een nieuw, welgesteld publiek als het antwoord op de supportersrellen. The Lane, eerste met skyboxen The Lane ademt na de recente verbouwing van de tribunes achter het doel (de South en North Stand) weer een echte voetbalsfeer uit. Mooie tribunes, vlak op het veld. De prijzen zijn, vergeleken met Nederland, vrij hoog. De goedkoopste plaats bij Spurs-Arsenal kostte dit seizoen ongeveer 70 gulden. Voor en na de wedstrijd ontmoeten de supporters elkaar in één van de pubs. Elke groep heeft zijn eigen pub. De fans die via Internet corresponderen zitten bijvoorbeeld in The Railway Tavern, om de hoek van het treinstation White Hart Lane. De trein is de snelste manier om vanuit het centrum van Londen naar Tottenham te reizen. De metro naar station Seven Sisters is ook snel, maar daar zit nog wel een wandeling van ruim een kwartier aan vast. Voor de meeste pubs staan brede uitsmijters die er voor zorgen dat alleen de 'juiste fans' in de juiste kroeg komen. De meeste pubs zijn alleen toegankelijk voor seizoenkaarthouders en leden van de club. Bij Tottenham wordt je niet lid van een supportersvereniging, maar van de club zelf. Sommige pubs of disco's laten alleen supporters uit bepaalde vakken binnen. Maar voor wie zich identificeert als hartstochtelijk Spursfan van over het Kanaal, houden negen van de tien uitsmijters ook zonder membershipcard de deur van de pub open. 'Hotspur FC' werd in 1882 opgericht door een groep schooljongens. Zij studeerden 15e eeuwse geschiedenis en speelden al cricket bij de Hotspur Cricket Club. De naam was afgeleid van 'Harry Hotspur', de zoon van de Graaf van Northumberland, wiens kasteel dichtbij de Tottenham Marshes stond. Harry 'Hotspur' Percy had zijn bijnaam te danken aan de sporen die hij aan zijn voeten droeg. Hij figureerde onder andere in de werken van William Shakespeare. De eerste bal en een paar blauwwitte doelpalen werden geschonken door een met de studenten bevriende familie. 15

Fanzine De Ajax Ster (1996-2001) | 1998 | | pagina 15