"We are the yiddo's" "Football is coming home", zongen de Engelsen tijdens het EK van 1996. En niet helemaal onterecht, want bijna nergens is zoveel voetbaltraditie te vinden als in het vaderland van de meest populaire sport ter wereld. Van de top van de glamoureuze Premiership tot de obscure donkerten van de laagste divisies, rond bijna elke clubnaam hangt een intrigerende mist van historie. Eén van die aansprekende clubs is Tottenham Hotspur FC, waarvan de roemrijke geschiedenis al in 1882 begon. Tottenham Hotspur heeft veel gemeen met Ajax. Elke twee weken bevolkt een grote aanhang de tribunes van stadion White Hart Lane. Op het postpapier van de club prijkt een indrukwekkende erelijst. De blauwwitten staan ook bekend om hun flair en stijlvolle manier van voetballen. En Tottenham heeft, net als de beste club van Nederland de naam een 'jodenclub' te zijn. Noord-Londen herbergde vroeger net als Amsterdam een grote joodse gemeenschap. 'Yids' (joden) wordt in Engeland daarom gebruikt als scheldnaam voor Spursfans. En net als de Ajaxsupporters, hebben ook de aanhangers van THFC de titel aangenomen als een soort geuzennaam. Vooral bij wedstrijden tegen aartsrivaal Arsenal worden kreten als 'Yids' (op het ritme van het Duitse 'Sieg') en 'We are the Yiddo's' ('You are my sunshine') van stal gehaald. Zo ver als in Nederland gaan de Engelsen echter niet. Wie met een Israëlische vlag zwaait in thuishaven White Hart Lane, kan meestal rekenen op vragende blikken. Hoewel je er tijdens de derby tegen Arsenal wel mee weg kan komen. Arsenal is buurman en aartsrivaal van Tottenham. De haat tussen Spurs en Arsenal is te vergelijken met Ajax en feyenoord, Celtic en Rangers of Inter en Milan. De stadions van beide clubs liggen op een steenworp afstand van elkaar in Noord-Londen. Dat maakt de wedstrijden tegen Arsenal meer beladen dan de andere stadsderby's. Ook Chelsea is niet geliefd, maar die rivaliteit stamt meer uit de 'hooligantijd' in de jaren zeventig en tachtig. Bovendien is Chelsea een 'Angstgegner'. Meestal verliest Tottenham tegen de Blues. Geen enkel resultaat weegt echter op tegen een overwinning op de gehate roodwitte buur. Een Spursfan heeft het niet over 'Arsenal', maar over 'the Arse' ('de kont') of 'the Scum' ('het tuig'). Droomstand voor iedere Spursfan 14

Fanzine De Ajax Ster (1996-2001) | 1998 | | pagina 14