Het sfeerteam Augustus 1996: De Amsterdam-Arena wordt geopend Enkele wedstrijden later is het velen duidelijk: de sfeer uit de Meer is totaal verdwenen, evenals de F-Side Een aantal supporters komt meteen in aktie, want dit kan niet! Allereerst moet de F-Side terug daar waar het hoort, namelijk achter het doel en zoveel mogelijk bij elkaar! Uiteindelijk gaat Ajax overstag en na een ingrijpende verhuizing zit de meest fanatieke aanhang weer bijeen. De sfeer blijft behelpen, in dit theater doet niets denken aan de club die iedereen liefheeft, ook de komst van zo'n slordige 20.000 'nieuwe' supporters werkt niet bepaald sfeerverhogend. Geen rood wit, maar fel gekleurde stoelen om je heen en een fout scorebord met een foute naam erop, er wordt niet of nauwelijks nog gezongen en als je al zingt word je voor gek versleten. Er moet wat gebeuren! De eerste kreten van een groep mensen die hiervoor zou gaan zorgen staken de kop op Het sfeerteam werd geboren. De eerste daad van het sfeerteam was het aanschaffen van een gigantisch megashirt wat over het publiek heen uitgerold kan worden. Helaas heeft Ajax daar geen cent aan betaald, maar mede door de sponsors (ABN-Amro en Umbro) is dit shirt er toch gekomen, op aandringen van een actieve supporter uit het sfeerteam. Enkele maanden later werden er besprekingen gehouden met het Ajax- bestuur over het naderende afscheid van Louis van Gaal en enkele spelers, waarvan de F-Side afscheid wilde nemen op de bekende manier, namelijk met vuurwerk. Ondanks eerdere toezeggingen kwam hier totaal niets van terecht en het afscheid werd noodgedwongen gehouden op een sober trainingsveld. Ook latere gesprekken met Ajax zouden zeer moeizaam verlopen. Meerdere toezeggingen werden niet nagekomen of het was lang wachten op beloftes. Wel werden er banieren opgehangen en grote Ajax-logo's aangebracht rondom de Arena, ledereen was het erover eens dat het de goede kant opging, maar het was nog steeds niet wat het moest zijn. Irritante muziek bij een doelpunt, is juichen soms verboden? Welke rol speelt de supportersvereniging (SV) hierbij? Duidelijk is dat het vorige bestuur er in het verleden een rommeltje van heeft gemaakt. Naar de supporters werd niet of nauwelijks geluisterd, de heren vonden zichzelf belangrijker. Het wachten was op een nieuw bestuur en dat kwam er ook. Na een aantal goede gesprekken met het sfeerteam werd duidelijk dat de SV meer voor de supporters wilde gaan betekenen, dus niet alleen loze beloftes, maar daadwerkelijk iets bijdragen aan het geheel en met name de sfeer in de Arena. Bij het afscheid van Louis van Gaal werd al duidelijk dat de SV het niet altijd eens is met Ajax. Een forse financiële bijdrage aan het afscheid moest duidelijk maken dat het wel gemeend is wat het nieuwe bestuur van de SV met de supporters voor heeft. Mede door de 'erfenis' van het oude bestuur doet de SV verwoede pogingen om het vertrouwen dat totaal verdwenen is, weer terug te winnen. Veel supporters bekijken het geheel nog met argus ogen, wat ze ook niet kwalijk is te nemen na de wanprestaties van het vorige bestuur. Hoe staan de zaken er nu voor? DAS had een gesprek met twee leden van het sfeerteam vlak voor aanvang van de wedstrijd tegen Willem II. Het afgelopen seizoen hebben we al kunnen zien dat het sfeerteam niet al die tijd heeft stilgezeten. Als voorbeeld nemen we de toiletrollen bij de wedstrijd tegen Udinese, die massaal naar beneden werden gegooid toen de spelers het veld betraden. Helaas was dit maar eenmalig, omdat verschillende papier- resten in de brand werden gestoken. Toen bij een volgende wedstrijd wederom 10.000 rollen waren besteld en die inderdaad klaarstonden, werd het geheel door Ajax afgeblazen. De schalen-actie bij de wedstrijd tegen psv is ook het werk geweest van het sfeerteam. Duizenden aluminium kampioenschalen moest psv doen beseffen dat Ajax al vrij vroeg in de competitie kampioen zou worden. Het sfeerteam benadrukt nogmaals dat alle kosten betaald worden door de supportersvereniging en dat Ajax geen cent bijdraagt in het geheel. Blijkbaar wil Ajax wel sfeer in de Arena, maar mag het geen cent kosten. Waarschijnlijk komt er volgend seizoen wel een budget van Ajax beschikbaar. Ook het contact met het Ajax-bestuur loopt momenteel nogal stug. Een aangestelde contactpersoon moet het een en ander bij Ajax voor elkaar krijgen De medewerking van de Arena is momenteel goed te noemen. Alle ideeën worden besproken en in de meeste gevallen is de Arena positief. Op uitnodiging heeft het sfeerteam een wedstrijd van de Amsterdam Admirals bijgewoond om te kijken wat er zoal aan vuurwerk word afgestoken. In goed overleg wil het sfeerteam dit ook bij Ajax realiseren. 10

Fanzine De Ajax Ster (1996-2001) | 1998 | | pagina 10