Voor de minder gelukkige speurneuzen restte weinig anders dan wat doelloos geslenter in de ijzige kou die onvermijdelijk eindigde in één van de overvolle McDonalds Ook hier vormde de taalbarrière een onoverkomelijke hindernis, het personeel leek nog eerder Senegalees dan Engels te kunnen spreken Wel eens een quarter pounder, maar dan zonder het plakje kaas proberen te bestellen bij een onwillige Rus? In een wanhopig pantomime-spel probeerden wij duidelijk te maken dat dat verrekte plakje kaas er niet op moest Wiide arm- en voetgebaren ondersteunden deze bij voorbaat al kansloze wens Mede-reizigers Joark en Mirjam zochten hun heil bij de Pizza-Hut, om daar tot hun afgrijzen te merken dat de bodem naast deeg ook uit een meegebakken kakkerlak bestond Smakelijk eten De genrcuelde Moskoviet maakte ons ook niet echt vrolijk Wij hebben welgeteld drie Russen zien glirrvachen, waarbij we het scheve gezicht van onze Aeroflot-stewardess voor het gemak maar even mee hebben geteld Wat een zwaarmoedige chagrijnen, staan er lijfstraffen op lachen in het openbaar"? Ons enige lichtpuntje bleek nota bene ons eigen blad te zijn Opgelucht constateerden we dat De Ajax Ster tenminste wel te koop was op de stations (zie pagina 21), was Rusland toch minder barbaars dan wij dachten? De Spartak-fans De leden van de Flint's Crew en de Gladiators, de Russische tegenhanger van de F-Side waren erg eenvoudig herkenbaar Allemaal kleine in zwart gestoken mannetjes met een rood-witte Spartak sjawl om de nek en zwarte hoge schoenen. Naar onze schatting moeten er enkele duizenden geweest zijn Minder te spreken zijn wij over de neo-nazi's of nationalistische groepen die de jacht op nietsvermoedende Ajax-supporters hadden geopend. Verschillende Ajacieden, altijd in kleine groepjes, hebben klappen opgelopen van deze laffe fascisten Zelfs vrouwelijke supporters werden niet gespaard Wederom is gebleken dat je in het buitenland altijd op je hoede moet zijn en zoveel mogelijk in groepen door de stad moet trekken Er zijn ons twee bijzondere "supportersrituelen" opgevallen Allereerst houden alle Spartak-fans bij het omroepen van de spelersnamen de sjaals boven het hoofd een indrukwekkend gezicht. Ook de wave wordt op aparte wijze uitgevoerd. De fans steken niet alleen de handen omhoog, maar gooien hierbij ook de sjaal in de lucht Dit geeft een bijzonder effect. Helaas zullen we dit in de Arena waarschijnlijk niet mee maken, om de doodeenvoudige reden dat de meeste supporters niet eens meer de moeite nemen om een sjaal mee te nemen (bij deze roepen we op om deze traditie weer nieuw leven in te blazen) Vanaf het veld gehoord waren de Spartak-fans bijzonder luidruchtig, gesprekken moesten door het lawaai op schreeuwtoon worden gevoerd Het kostte de fanatieke Russen geen enkele moeite om de muisstille Ajacieden te overstemmen. In het stadion De avond voor de wedstrijd meldden wij ons nieuwsgierig bij het stadion voor de training. Helaas was de Russische bureaucratie onvermurwbaar, hoezo glasnost, en werden we buiten het stadion op afstand gehouden Gelukkig was de komst van de supporters wel tot de Ajax-spelers doorgedrongen Na afloop van de training lieten zij één voor één kort hun gezicht even zien Ronald de Boer liet zich zelfs overhalen om uitgebreid handtekeningen uit te delen, een mooi gebaar in de vrieskou Hoe het stadion er van binnen uit zou zien, konden we dus pas de volgende dag zien. Vorig seizoen verbaasden wij ons al over de ruïne van Atletico Madrid. Het bleek nog erger te kunnen. Het Dynamo-stadion was een sloopklare bouwval waar in Nederland zelfs nog geen sjoelwedstrijd gespeeld zou mogen worden. Toiletten bestonden alleen op papier en van een "foodie" had nog geen Rus ooit gehoord Een vaag verlangen naar de Arena maakte zich van ons meester, een gevoel dat wij onmiddellijk weer van ons af probeerden te zetten Opnieuw waren er smalle toegangen waar het hele stadion zich doorheen moest wringen. Minstens tweeduizend man van politie en leger, zowel binnen als buiten het stadion, waren in hoogste staat van paraatheid gebracht en speurden naar verdachte zaken. Zo vonden zij het in de rust van de wedstrijd

Fanzine De Ajax Ster (1996-2001) | 1998 | | pagina 6