De strijd voor behoud supporterscultuur EuroStand' Degenen die op de supportersbijeenkomst op 4 februari zijn geweest, zullen zich ongetwijfeld herinneren dat er een discussie ontstond met Michael van Praag over het verdwijnen van de staanplaatsen en daarmee ook de "staantribune-cultuur". Supporters legden de vraag voor of Ajax samen met andere Europese topclubs de discussie hierover wilde aangaan met de UEFA. Ook in andere landen speelt dit probleem, zoals bijvoorbeeld in Engeland, Italië en Duitsland. Van Praag beschouwde dit als een kansloze zaak en is verder niet op het voorstel ingegaan; een gemiste kans vinden wij. Engelse voetbalfans hebben nu het initiatief genomen om de terugkeer van (veilige) staantribu- nes te bewerkstelligen en hebben een grote actie aangekondigd met de naam EuroStand '98. De actiegroep stelt dat als supporters nu geen discussie aangaan met de autoriteiten, de UEFA alle stadions in Europa zal gaan verplichten staanplaatsen te vervangen door zitplaatsen. Dit geldt niet alleen voor de hoogste divisie van de competities, maar voor alle divisies. De veiligheid mag dan verbeterd zijn in een stadion met alleen zitplaatsen, er is wel een keerzijde van de medaille: het enthousiasme van de supporters van de staantribunes is ook verdwenen. Hier schuilt volgens de actiegroep het gevaar in, dat andere toeschouwers op een gegeven moment weg zullen blijven. Wie wil er in een sfeerloos stadion zitten? Supporters op de staantribunes zijn onlosmakelijk verbonden met het voetbal, net zoals er altijd supporters van de tegenstander aanwezig behoren te zijn. Veel supporters ondersteunen de stelling dat zitplaatsen ten koste gaan van de sfeer en het is regelmatig onderwerp van gesprek. De actiegroep vindt het zo langzamerhand hoog tijd voor actie. Doelstelling is de terugkeer van staantribunes en van ongereserveerde plaatsen in (een deel van) het stadion. In september 1998, waarschijnlijk in het weekeinde van 5/6 september, zal er op vreedzame wijze actie worden gevoerd. Het unieke hieraan is dat deze niet alleen in Engeland zal worden gevoerd, maar bij alle Europese clubs. De actie 'Van Praag, verziek het niet", zoals die enige tijd geleden door de F-Side is gevoerd, vormde kennelijk een inspiratiebron, want de voorgeno men actie is bijna een kopie hiervan. In de eerste helft blijven alle fans muisstil aan hun stoel gekluisterd en zullen bij een doelpunt hooguit applaudisseren, zoals bij een tenniswedstrijd. De stilte zal een voorbode zijn van de sfeer zoals die in de toekomst in stadions zonder staanplaat sen zal zijn. In de tweede helft zullen alle supporters de wedstrijd staande volgen en hun club massaal aanmoedigen. Hiermee wordt de betekenis van de supporters van de staantribunes voor het voetbal duidelijk gemaakt. De oproep om ruchtbaarheid aan de actie te geven wordt momenteel via Internet verspreid (http://www.web4you.dk/~wpa02354 of via een link op De Ajax Ster). Zoveel mogelijk supportersclubs, fanzines en internet-sites zullen op de hoogte worden gebracht. Supporters van alle Europese clubs zouden aan de actie moeten deelnemen. Of het succesvol wordt hangt af van de interesse van de supporters. Mocht de actiegroep erin slagen supporters van Noorwegen tot Italië en van Engeland tot Polen te mobiliseren, dan moet dit de autoriteiten en de UEFA tot denken zetten. Naast het verspreiden van de oproep wordt er een Europees netwerk van contacten opge bouwd, waarbij per land een contactgroep zal worden ingesteld. Supportersgroepen van o.a. Newcastle, Aberdeen, Austria Salzburg en Bayem München hebben hun medewerking al toegezegd. Ook veel individuele supporters ondersteunen de actie. Dit zijn fans van maar liefst 150 verschillende Europese clubs uit 19 landen, van Fenerbahce en Real Madrid tot Arsenal en Fiorentina. In juni '98 zal de definitieve datum worden bekendgemaakt. DAS ondersteunt dit initiatief van harte, ondanks dat de doelstelling van de actie bij Ajax al bijna geheel is gerealiseerd. F-Siders mogen (niet officieel) staan en er komt volgend seizoen zelfs een ongereserveerd deel. Het ontbreekt alleen nog aan een echte staantnbune. 36

Fanzine De Ajax Ster (1996-2001) | 1998 | | pagina 36