burgemeester van Enschede kon niet worden uitgesloten. Op de overvolle wedstrijdkalender was de 29 maart eigenlijk de enige mogelijkheid om in te halen De actiebereidheid was, gezien de instemmende reacties, groot. Inmiddels kunnen we stellen dat de boycot-actie bij SENS een succes is geworden Laat op de dinsdagmiddag (na bijna twee dagen "verkoop") waren er nog ruim voldoende kaarten beschikbaar en dat kan alleen maar betekenen dat massaal gehoor is gegeven aan de oproep Waarschijnlijk hebben andere supporters die nog geen kaarten hadden van de gelegenheid gebruik gemaakt om alsnog een kaart te kopen. In de ergste situatie zou zich een tweemaal zo grote groep Ajacieden in Enschede melden. De druk nam toe. De politie dreigde met een speelverbod, doorgang van de wedstrijd hing aan een zijden draad Juridische stappen Andere supporters bekeken de zaak wat principiëler en vroegen zich af of de gang van zaken juridisch gezien wel door de beugel kon Ajax beriep zich op overmacht (kunnen we ons iets bij voorstellen) en op artikel 4 2 van de Algemene Voorwaarden van de KNVB. De tekst van dit artikel luidt als volgt "De afgelasting, het staken of niet uitspelen van een wedstrijd geeft het publiek geen recht op restitutie van (enig deel van) de toegangsprijs, of andere compensatie, behoudens nader door de KNVB te stellen regelen". Jurist Niemann uit Velp ziet dit anders. Hij stelt dat supporters geen keus hadden anders dan combi- vervoer en dat afgelasting tot het ondernemersrisico van de organisator (i.e. Ajax) behoort en dat dit niet op de "zwakste" partij, de supporter, mag worden afgewenteld. Het type voorwaarden waar Ajax zich op beroept (het bewuste artikel 4.2) behoort tot de categorie die op een zogenaamde zwarte juridische lijst voorkomen (dit zijn min of meer "verboden" juridische constructies). Niemann vindt de interpretatie van de Algemene Voorwaarden te ruim en wil "nakoming" (van vervoer èn wedstnjdbezoek) eisen. Hij vergelijkt de afgelasting met het niet doorgaan van popconcerten, ook in dat geval blijven de kaarten geldig Het feit dat bezitters van kaarten opnieuw in de SENS-nj moeten aansluiten is ook hoogst ongebruikelijk bij dit soort zaken. Diverse supporters hebben zich aangemeld om als groep een civiele procedure bij de kantonrechter op te starten Het tweede bod van Ajax "ga terug naar de Ajax-administratie" Drie dagen voor de wedstrijd werd een tweede bod gedaan, ditmaal niet schriftelijk maar via RTL5 Teletekst. Ajax deelde mee supporters volledig schadeloos te stellen, hoera! Helaas is gekozen voor een nodeloos ingewikkelde procedure, waarom moeilijk als het makkelijk kan Wat is er simpeler dan de oude kaart alsnog geldig verklaren? Om ondoorgrondelijke redenen moesten supporters de kaarten op de vrijdag of zaterdag omwisselen in Amsterdam (extra kosten) en bovendien kon er alleen in Amsterdam worden opgestapt (opnieuw extra kosten). Een supporter uit bijvoorbeeld Arnhem moet op eigen rekening honderden kilometers heen en weer naar Amsterdam reizen, terwijl er aanvankelijk in Arnhem opgestapt mocht worden Supporters die niet van het aanbod gebruik wensten te maken konden de kaart terugsturen en kregen het volledige bedrag vergoed op hun rekening. De slimmeriken hadden al snel door dat je gewoon een nieuwe kaart bij SENS moest halen en de oude moest opsturen naar Ajax. Met het aanbod is de angel uit de actie gehaald, van verdere juridische stappen is direct afgezien Onze conclusie Opnieuw is gebleken dat supportersbelangen maar al te makkelijk over het hoofd worden gezien. Hoe moet dat straks wel niet gaan na de beursgang? Voor de zoveelste maal was het noodzakelijk dat supporters actie moesten voeren om bepaalde zaken voor elkaar te krijgen Ondanks de volledige compensatie kunnen we onmogelijk tevreden zijn met de praktische uitwerking Het is onbegrijpelijk dat de vervallen kaarten niet alsnog geldig zijn verklaard en dat supporters op onnodige kosten worden gejaagd omdat alleen in Amsterdam kan worden opgestapt. Onduidelijk is gebleven of een organisator zich in dit soort situaties mag beroepen op overmacht. Eveneens blijft in het ongewisse of er nu sprake is van een precedent, dit zal de toekomst moeten uitwijzen Ten onrechte lijkt de KNVB de dans nu te ontspringen, Ajax zou op zijn minst een poging moeten ondernemen om de schade op deze instantie te verhalen 33

Fanzine De Ajax Ster (1996-2001) | 1998 | | pagina 33