Amsterdam krijgt geen Ajax-wijk Veel Ajacieden hebben met lede ogen gezien hoe het oude stadion De Meer is omgeploegd tot een troosteloze vlakte. Voor het tweede seizoen speelt Ajax nu in Zuidoost, in de Amsterdam Arena. Daar waar ooit de basis werd gelegd voor de internationale status van de club, zwerven nu alleen nog maar herinneringen, bladeren en stenen rond. Maar op de lokatie verrijst in opdracht van het stadsdeel een nieuwe woonwijk, die kan dienen als een monument van de Amsterdamse voetbalgeschiedenis. Het is nu ruim een jaar geleden dat het stadsdeel een bnef van mij ontving met het officiële verzoek om de straatnamen >n die wijk te vernoemen naar de spelers, trainers en bestuurders van Ajax uit het verleden. Als sporthistoncus, die zich bezighoudt met de geschiedenis van met name het Nederlandse voetbal, wilde ik daarmee vastleggen hoe helangnjk Ajax geweest is voor een ontelbaar groot aantal mensen uit de Watergraafsmeer, Amsterdam en de rest van het land. Ajax is nu al bijna een eeuw een club die voor velen gelijk staat aan Amsterdam. Als in die stad een heuse Ajax-wijk wordt gebouwd, wordt dat ondubbelzinning vastgelegd. Het tijdstip voor zo n wijk is perfekt: op 18 maart 2000 bestaat Ajax precies honderd jaar en wat is er mooier als op die dag de straatnamen van de Ajacieden worden onthuld? Welke club op deze wereld heeft ooit op zijn jubileum een woonwijk als cadeau gekregen? Ook wordt in 2000 het EK Voetbal in Nederland en België gehouden, en dus ook in Amster dam. Om te laten zien dat deze stad erg veel houdt van het hier gespeelde voetbal, openen we precies in dat jaar een voetbalwijk. Geen buitenlander die er dan nog aan twijfelt hoe belangrijk Ajax hier is. Wie zouden de gelukkigen moeten zijn om via een straat te worden vereeuwigd? Als eerste denkt iedereen aan Johan Cruijff, maar in de lange clubgeschiedenis zijn er veel meer gegadigden. Vooral omdat het in Amsterdam een ongeschreven regel is om geen straten te vernoemen naar nog levende personen, met het Koningshuis als uitzondering. Niet dat dat mij wat uitmaakt, maar elke ambtenaar die zich een regeltje kan hennneren zal deze te pas en te onpas (vooral dan) herhalen. Trouwens, er zijn veel meer Ajacieden die een enorme rol hebben gespeeld en heiaas zijn vergeten. Ik geef een kort overzicht van namen die ik heb voorgesteld. Als eerste hebben de drie oprichters Han Dade (tevens ere-voorzitter), Floris Stempel (erelid) en Karei Reeser wel een straat verdiend in het hart van de wijk. Zij stuurden op 14 maart 1900 aan hun vnenden een brief met de vraag of ze zin hadden in een voetbalvereniging met de naam Ajax. Dan drie spelers (het is een willekeunge greep): Gerard Fortgens, die op 19 maart 1911 als eerste Ajacied uitkwam voor Oranje, de geniale en vaak humeurige Jan de Natns en Piet van Reenen, die tot op heden het meeste aantal Ajax-doelpunten aller tijden heeft gemaakt. Van Reenen speelde 237 keer voor Ajax en scoorde 273 keer, waar Cruijff 271 goals maakte in 369 wedstrijden. Wat de trainers betreft moet Jack Reynolds vereerd worden, omdat hij Ajax in 1918 naar de eerste nationale titel sleepte en met een onderbreking in de Tweede Wereldoorlog (als Engelsman werd hij afgevoerd) tot 1950 betrokken was bij de club Het is maar een kleine greep uit het aanbod, maar duidelijk zal zijn dat het niet eens zo'n ramp is als op dit moment de nog levende Ajacieden geen straat zullen krijgen. Misschien mogen ze zelfs wel blij zijn, want om nou alleen maar voor een straatnaam op te jonge leeftijd te overlijden gaat wel iets te ver. Helaas zal de Watergraafsmeer geen gehoor geven aan mijn oproep, en kiest het voor stadions als straatnamen. In eerste instantie was zelfs het idee geboren om in het hart van de Ajax-wijk een 'kuipstraat' aan te leggen, omdat het in 1972 in dit rotterdamse stadion was waar Ajax voor de tweede maal de Europa Cup 1 won. Het leek de Watergraafsmeer goed om met de 'kuipstraat' de gedachte aan deze overwinning warm te houden. Als ik u uit 16

Fanzine De Ajax Ster (1996-2001) | 1998 | | pagina 16